Data modyfikacji:

Dracena – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Dracena to roślina o wysokich walorach estetycznych, która nie sprawia większych problemów nawet początkującym amatorom domowej zieleni. Warto jednak wiedzieć, jak się z nią obchodzić, by długo cieszyć się widokiem pięknych pióropuszy liści. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie światło lub dracena, a także jaka temperatura i wilgotność powietrza i ziemia są dla niej odpowiednie. Znajdziesz tu informacje dotyczące nawożenia i przesadzania draceny, a także poznasz jej najpopularniejsze rodzaje. 

Pielęgnacja draceny 

Dracena, wbrew pozorom, nie jest palmą – należy do rodziny szparagowatych. Wyróżniamy około 40 rodzajów dracen, jednak tylko część z nich nadaje się do uprawy doniczkowej. Pielęgnacja popularnych dracen nie jest trudna i dobrze radzą sobie z nią nawet te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą egzotycznych roślin w domu. Opłaca się ją mieć w domu choćby ze względu na jej atrakcyjne liście rosnące na pniu w taki sposób, że przypomina ona palmę. Trzeba jednak wiedzieć, że roślina ta bardzo dobrze oczyszcza powietrze z toksyn.  
Niestety dracena jest niebezpieczna dla kotów. Nie można dopuścić do tego, by zwierzęta te podgryzały jej liście, gdyż może to spowodować ich zatrucie.  
Jak pielęgnować dracenę, żeby cieszyć się jej pięknym wyglądem? Dracena pochodzi z ciepłych krajów, o czym należy pamiętać, szukając dla niej miejsca w pomieszczeniu. Roślina ta lubi miejsca dobrze nasłonecznione (zwłaszcza gatunki z szerokimi liśćmi), ale z rozproszonym światłem. Dracena marnieje w ciemniejszych pokojach, szczególnie jeśli jest to gatunek z kolorowymi wzorami. Zbyt mała ilość światła sprawia, że liście draceny nie są odpowiednio wybarwione. Pamiętaj jednak, że silne bezpośrednie słońce może dracenę poparzyć!  
Dracena lubi ciepło, choć w okresie jesienno-zimowym optymalna temperatura dla tej rośliny nie musi być aż tak wysoka jak latem. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym znajduje się dracena, temperatura nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza. Wiele osób w ciepłe dni wynosi draceny na balkon lub do ogrodu, jednak nie należy ustawiać ich w silnie nasłonecznionym miejscu, zwłaszcza jeśli w domu mają dużo mniej światła.  
Zastanawiasz się, czy dracena potrzebuje wilgoci w powietrzu? Wiele roślin doniczkowych źle znosi sąsiedztwo kaloryfera, ale dracena na ogół całkiem nieźle radzi sobie z suchym powietrzem. Jej liście należy od czasu do czasu spryskiwać wodą. Jeśli zauważysz kurz na liściach draceny, usuń go wilgotną ściereczką.  
Jeżeli chcesz podlewać dracenę w odpowiedni sposób, miej na uwadze to, że jest ona sukulentem, a więc nie lubi częstego i obfitego nawadniania. W lecie podlewaj ją 2 razy w tygodniu, a zimą – raz na dziesięć dni. Przelana dracena gnije i jest nie do odratowania, ale przesuszona będzie gubić liście.  

Uprawa draceny jest łatwa 

Czy wiesz, jaka ziemia jest odpowiednia dla draceny? Mimo że draceny nie należą do tej samej rodziny co palmy, to można je uprawiać w ziemi dedykowanej właśnie tym roślinom. Ziemia do draceny powinna być nieprzepuszczalna, próchnicza i żyzna. 
 Przesadzając dracenę, dobrze jest umieścić warstwę keramzytu na dnie doniczki. Młode rośliny potrzebują przesadzenia każdego roku, ponieważ szybko rosną. Starszym okazom wymieniamy doniczkę co 2-3 lata. Nowa doniczka dla draceny ma być tylko trochę większa od dotychczasowej. 
Aby dracena ładnie rosła, należy ją co dwa tygodnie nawozić wieloskładnikowym preparatem. Co istotne, dracenę nawozimy wyłącznie w okresie wzrostu, a więc między marcem a sierpniem.  
Jeśli będziesz pielęgnować i uprawiać dracenę w prawidłowy sposób, to niewykluczone, że po kilku latach doczekasz się momentu, w którym roślina zakwitnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dracena kwitnie rzadko w warunkach domowych! Kwiaty draceny są białe i zebrane w wonne kiście. Otwierają się wieczorem i wydzielają bardzo intensywny zapach. 

Dracena – popularne rodzaje 

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) 

Dracena ta znana jest także pod nazwą smokowiec. To właśnie ten rodzaj draceny jest najczęściej hodowany w polskich domach. I nic w tym dziwnego, bo osadzone na cienkiej łodydze pióropusze lancetowatych liści prezentują się w przypadku smoczej draceny szczególnie efektownie. Ci, którzy upodobali sobie występującą naturalnie na Madagaskarze dracenę obrzeżoną, chętnie wzbogacają swoje hodowle o kolejne jej odmiany, różniące się ubarwieniem. Jedną z nich jest Magenta – roślina posiada charakterystyczne burgundowe obrzeżenie zielonych liści. Dracena marginata uprawiana w doniczce może osiągnąć wysokość 2 metrów. 

Dracena wonna (Dracaena fragrans) 

Ten rodzaj draceny różni się od wyżej opisanego rodzaju szerszymi liśćmi i pniem. Liście tej draceny są także grubsze i bardziej mięsiste, w dodatku mogą osiągać aż metr długości. Dracena wonna ma różne odmiany, dlatego możemy trafić na egzemplarze z zupełnie zielonymi lub wzorzystymi liśćmi. Roślina ta w warunkach domowych osiąga wysokość do 80 centymetrów.  

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) 

Dracena deremeńska ma dość gruby pień i rozetę stosunkowo krótkich i szerokich zielonych liści o wysokim połysku. Ten rodzaj draceny naturalnie rośnie w warunkach tropikalnych, dlatego nie toleruje suchego powietrza – należy ją często zraszać lub postawić koło nawilżacza powietrza.  

Dracena Sandera (Dracaena sandariana) 

Ta roślina jest powszechnie znana jako Lucky Bamboo, ponieważ z wyglądu przypomina bambus. Dracena Sandera pochodzi z Azji – w rodzimych stronach jest uważana za symbol szczęścia. Roślina ma smukły, podzielony na segmenty pęd, który jest zwieńczony wąskimi, zielonymi liśćmi rosnącymi w kępce. Dracenę Sanderę można hodować bez użycia ziemi, wykorzystując do tego celu jedynie pojemnik z wodą.  
Autor: Redakcja Ceneo