Data publikacji:

Drzewko pomarańczowe w domu – hodowla i pielęgnacja

Drzewka pomarańczowe mogą być doskonałą ozdobą każdego mieszkania, a o ich hodowli marzy wielu domowych ogrodników. Oczywiście większość z nas chciałaby zobaczyć dorodne rośliny wydające soczyste i aromatyczne owoce. Czy jest to jednak w ogóle możliwe w domowych warunkach? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat uprawy drzewka pomarańczowego.
drzewo pomarańczowe w domu

Drzewko pomarańczowe – podstawowe informacje

Pomarańcza to ogólnie przyjęta nazwa określająca wiele gatunków spokrewnionych ze sobą blisko roślin cytrusowych. Spożywane w Polsce pomarańcze to najczęściej owoce najpopularniejszej pomarańczy chińskiej, która uprawiana jest obecnie w kilkudziesięciu krajach świata, w tym także na południu Europy. Do uprawy doniczkowej wybiera się jednak przede wszystkim miniaturową kalamondynę (łac. Citrofortunella microcarpa), a więc krzyżówkę kilku gatunków cytrusów, która pochodzi z południowej Azji. Roślina wydaje intensywnie pomarańczowe owoce o średnicy od 2 do 4 centymetrów, które pełnią jednak głównie funkcję ozdobną, bowiem mają bardzo kwaśny i niesmaczny miąższ.
Doniczkowe drzewko pomarańczowe (kalamondyna) dorasta maksymalnie do wysokości 2 metrów, choć zazwyczaj nie osiągnie ono więcej niż 150 centymetrów. Wzrost dodatkowo może ograniczać szczepienie rośliny, które ma miejsce w przypadku większości roślin doniczkowych ze sklepów ogrodniczych. Egzemplarze takie mają po około kilkadziesiąt centymetrów, dzięki czemu mogą rosnąć nawet w małych mieszkaniach.
Roślina ma łatwo rozpoznawalne, połyskliwe, eliptyczne liście, charakterystyczne dla innych cytrusów, które utrzymują się na gałęziach przez cały rok. Drzewko kwitnie na biało i wytwarza owoce w podobnym czasie. Pierwsze owoce wytwarza już po czterech latach od zasadzenia nasiona.

Drzewko pomarańczowe – wymagania

Nie ma wątpliwości co do tego, że drzewko pomarańczowe jest wymagającą rośliną, domagającą się od właściciela stałej uwagi i opieki. Stanowi więc wyzwanie także dla doświadczonych miłośników ogrodnictwa.

Drzewko pomarańczowe – ile światła?

Wszystkie cytrusy do poprawnego wzrostu wymagają dużych ilości światła słonecznego. Nie inaczej jest w przypadku drzewka pomarańczowego. Roślina czuje się świetnie na parapecie południowych i zachodnich okien. W letnie miesiące można wystawić ją też na balkon lub taras. Warto pamiętać, że roślina bardzo nie lubi, gdy ją obracamy lub w inny sposób zmieniamy jej położenie.

Drzewko pomarańczowe – jaka temperatura i wilgotność?

Drzewko w okresie wzrostu i największej aktywności rozwija się najlepiej w temperaturze pokojowej. Po wydaniu owoców przechodzi jednak w stan spoczynku, który zazwyczaj przypada na okres od października do kwietnia. Powinno wówczas zostać przeniesione do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. Temperatura musi być stopniowo obniżana, w przeciwnym wypadku roślina dozna szoku. Jeżeli tego nie zrobimy wymuszamy na roślinie kolejny okres wegetacyjny, co powoli wyczerpie jej siły i ostatecznie doprowadzi do jej obumarcia.

Drzewko pomarańczowe – jaka ziemia?

Drzewka pomarańczowe preferują próchniczą i przepuszczalną ziemię, mającą delikatny odczyn pH i pozbawioną dużych ilości wapnia. Na dnie doniczki umieszczamy warstwę drenażową, wykonaną z mieszanki keramzytu lub żwiru. Dla pewności najlepiej użyć ziemi dedykowanej cytrusom.

Drzewko pomarańczowe – jak podlewać?

Drzewko pomarańczowe podlewamy z dużą regularnością, używając do tego przefiltrowanej lub odstanej wody. Wierzchnia warstwa gleby powinna być stale wilgotna. Kontrola stanu ziemi i zachowanie umiaru przy dozowaniu wody jest szczególnie ważne. Jednorazowe zalanie rośliny jest w stanie ją błyskawicznie zabić, podobnie jak jej pozostawienie samej sobie na kilka dni.
Po podlaniu od razu usuwamy nadmiar wody trafiający do podstawki, aby zapobiec gniciu korzeni. Zalecane jest też częste zraszania liści. Duża wilgotność powietrza sprzyja bowiem rozwojowi rośliny.

Drzewko pomarańczowe – jak i kiedy nawozić?

Nawet egzemplarze umieszczone w ziemi dla cytrusów należy często nawozić. Obowiązek ten dotyczy jednak przede wszystkim kilkuletnich egzemplarzy. Młode sadzonki poradzą sobie bez dokarmiania. Do nawożenia używamy specjalnych środków i mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy spróbować owoców z drzewka, należy unikać preparatów chemicznych. Decydujemy się tylko na te, które oparte są na naturalnych składnikach.

Drzewko pomarańczowe – czy można je przycinać?

Roślinę da się bez problemu przycinać do pożądanego wzrostu i kształtu. Skracane gałęzie są pobudzane do wypuszczania odrostów i rozkrzewiania się. Specjaliści radzą, by pędy obcinać na jednej trzeciej ich długości.

Drzewko pomarańczowe – jak i kiedy przesadzać?

Ziemia kalamondyny z czasem się wyjaławia, co wpływa na jej tempo wzrostu. Nawet jeżeli system korzeniowy rośliny nie wymaga większej doniczki, należy wymienić jej podłoże. Według ekspertów, drzewko trzeba przesadzać przez kilka pierwszych lat w rocznym odstępie czasu. Jak w przypadku większości roślin, operację przeprowadzamy w okresie jej spoczynku, a więc wiosną lub późną jesienią. Dojrzałe egzemplarze nie wymagają już tak regularnej wymiany ziemi.
Zdjęcie: Envato Elements