Data publikacji:

Drzwi do mieszkania w bloku: jakie wybrać?

Mieszkania w blokach od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Rynek wtórny sprzedaje mieszkania w blokach z wielkiej płyty jak „ciepłe bułeczki”. Ludzie lubią mieszkać w blokowiskach różnego rodzaju, gdyż osiedla mają świetną infrastrukturę, a samo zamieszkiwanie w blokach jest dość wygodne. Decydując się na zakup takiego mieszkania lub na jego remont, koniecznie trzeba sprawdzić, jakie powinny być drzwi do mieszkania w bloku. Dowiedz się, dlaczego tak ważne są drzwi wejściowe do mieszkania w bloku i sprawdź, czy drzwi klatkowe do bloku, w którym mieszkasz, dają gwarancję bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom!
drzwi do mieszkania w bloku

Kiedy konieczna jest wymiana drzwi wejściowych do mieszkania w bloku?

Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku trzeba wymienić w następujących sytuacjach:
 • przy zakupie mieszkania wymagającego generalnego remontu,
 • gdy w mieszkaniu są drzwi pamiętające czasy PRL,
 • gdy drzwi do mieszkania mają ślady jakichkolwiek uszkodzeń,
 • gdy jakość drzwi wzbudza jakiekolwiek wątpliwości,
 • gdy zamontowane drzwi nie dają poczucia bezpieczeństwa,
 • gdy drzwi przepuszczają dźwięki (na przykład bez problemu słychać rozmowy domowników),
 • gdy drzwi są nieestetyczne lub nie wpisują się w stylistykę mieszkania.
 • Osoby, które nie chcą wymienić drzwi, gdyż bliska jest im ideologia zero waste lub less waste, nie muszą wcale wystawiać starych drzwi na śmietnik. Mogą umieścić ogłoszenie, że mają do oddania stare drzwi – są osoby, które bardzo chętnie je przyjmą za darmo lub za symboliczną opłatą (na działkę lub na budowę).

  Drzwi zewnętrzne do bloku z montażem

  Przy wymianie drzwi warto zdecydować się na profesjonalny montaż, gdyż takie zadanie może przerastać osoby bez doświadczenia w tego typu pracach, a poza tym trzeba minimalizować ubytki w ścianie na klatce schodowej. Ściana przy drzwiach na zewnątrz mieszkania powinna być przywrócona do stanu poprzedniego. W przeciwnym razie mogą wystąpić nieprzyjemności. Zarządca nieruchomości może upominać się o likwidację wszelkich ubytków w ścianie oraz o uprzątniecie powierzchni płaskich po zakończeniu prac.

  Dlaczego drzwi wejściowe do mieszkania w bloku są aż tak ważne?

  Przede wszystkim solidne drzwi zewnętrzne to gwarancja własnego bezpieczeństwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapobieganie włamaniom i utraty mienia. Chociaż w bloku mieszka wiele osób, to trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach mało kto zna swoich sąsiadów. Minęły czasy PRL, w których sąsiedzi odwiedzali się wzajemnie i w których wszyscy w bloku się znali. 
  Współczesne osiedla z blokami w roli głównej to środowiska, w których co niektórzy nawet nie wiedzą, jak wyglądają ich sąsiedzi. Być może jest to generalizowanie, ale wiele osób może potwierdzić, że nie ma w ogóle żadnych relacji międzysąsiedzkich. Wynika to z braku czasu – ludzie są zapracowani i zajęci swoimi sprawami.
  Z tego powodu w blokach jest dość dużo włamań. Przykładem jest włamanie w biały dzień do mieszkania w bloku, gdzie złodzieje przekonali sąsiadów, że osoby przebywające w jednym z mieszkań właśnie się wyprowadzają i zlecili usługę transportową. Okazało się to nieprawdą. Inny przykład to mężczyzna z pękiem kluczy w dłoniach, próbujący dopasować klucz do zamka w drzwiach i twierdzący, że jest życiowym partnerem kobiety, która rano wyszła z mieszkania do pracy. Akurat w drugim przypadku sąsiadka wiedziała, że to kłamstwo i wezwała policję, dzięki czemu nie doszło do włamania.

  Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – ceny na każdą kieszeń

  Najtańsze drzwi wejściowe do mieszkania to fatalne rozwiązanie, zwłaszcza na parterze, gdzie jest duży ruch z powodu konieczności przedostania się do windy czy skrzynek pocztowych. Drzwi nieznanych firm to prawie zaproszenie dla włamywacza. Dlatego lepiej jest zdecydować się na renomowane drzwi antywłamaniowe niż na drzwi, z którymi złodziej poradzi sobie w kilka sekund czy minut. 
  Oczywiście znajdą się ludzie, którzy powiedzą, że żadne drzwi nie są w 100% antywłamaniowe. To może być prawda, ale dobre drzwi utrudnią włamywaczowi wejście do mieszkania – w tym czasie może go ktoś zauważyć i zadzwonić po odpowiednie służby. 
  Nie warto oszczędzać na drzwiach wejściowych, zwłaszcza jeśli domownicy w ciągu dnia lub nocy przebywają poza domem. Nie można liczyć za bardzo na sąsiadów, bo nikt nikomu nie musi pilnować mieszkania. Oczywiście przed wyjazdem na wakacje można poprosić zaprzyjaźnionych sąsiadów o zerknięcie na drzwi (przy ich wyjeździe trzeba się odwzajemnić taką przysługą).
  W dobrze zarządzanych wspólnotach czy spółdzielniach mieszkaniowych jest monitoring w blokach (minimum w windach i przy wejściu na klatkę schodową). Bardzo ważne są bezpieczne drzwi klatkowe do bloku, przez które nie powinny przedostać się niepowołane osoby. Zarządca musi pilnować konserwacji i napraw drzwi. W sytuacji awarii drzwi wejściowych, na klatkę schodową może wejść każda osoba z zewnątrz.

  Drzwi dźwiękoszczelne do bloku – dlaczego warto?

  Nie jest żadną tajemnicą, że w blokach z XX wieku wszystko słychać. Dźwięki mogą wydostawać się z mieszkania na klatkę schodową lub mogą się przedostawać do lokalu mieszkalnego z klatki schodowej. W obu przypadkach bardzo źle to wpływa na prawo do wypoczynku, prawo do życia prywatnego i intymność. 
  W nowocześniejszym budownictwie, w zależności od uwarunkowań technicznych, można też zamontować wielofunkcyjne podwójne drzwi wejściowe do mieszkania (takie drzwi również mogą być dźwiękoszczelne).
  Zdjęcie: Envato Elements
  Dorota Zgutka
  Dorota Zgutka

  Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.