Data modyfikacji:

Drzwiczki rewizyjne do łazienki – jak ukryć otwory rewizyjne w łazience?

Nawet w najlepiej wykończonej łazience czasem zdarza się awaria lub pojawia się konieczność skontrolowania stanu elementów instalacji. Wtedy właśnie okazuje się, jak ważne jest prawidłowe wykonanie otworów rewizyjnych – to dzięki nim można usunąć usterkę bez skuwania zabudowy. Jakie drzwiczki rewizyjne do obudowy wanny wybrać?
Płytki wybrane, zabudowa gipsowo-kartonowa gotowa, a co z rewizją? Jeśli twoja łazienka ma być pięknym i funkcjonalnym pomieszczeniem, w jej wystroju nie można pominąć dobrze wykończonych otworów rewizyjnych. Te z kolei nie mogą pozostać niezabezpieczone – w takim wydaniu pomieszczenie na pewno byłoby dalekie od estetycznego wyglądu.

Przekonajmy się zatem, jakie drzwiczki rewizyjne do łazienki wybrać i jak zamaskować otwory tego typu. Podpowiadamy także jak wygląda aranżacja małej toalety krok po kroku.

Z lektury tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są otwory rewizyjne i gdzie powinny się znaleźć?
  2. Jakie wymiary powinny mieć drzwiczki rewizyjne do łazienki?
  3. Gdzie sprawdzą się tradycyjne drzwiczki rewizyjne?
  4. Kiedy lepszą opcją będzie maskowica?

Otwory rewizyjne – co to znaczy?

W nowoczesnych łazienkach większość elementów instalacji oraz złączy ukrywana jest pod powierzchnią zabudowy gipsowo-kartonowej lub za postumentami sprzętów sanitarnych. Dzięki temu wnętrze prezentuje się lepiej, ponieważ nieestetyczne rury i zawory nie obniżają estetyki wykończenia wnętrza. A co, jeśli na złączach instalacji pojawi się nieszczelność lub dojdzie do innej usterki?

Aby możliwa była naprawa elementów instalacyjnych znajdujących się pod zabudową, konieczne jest przygotowanie otworów rewizyjnych. To dzięki nim można łatwo dotrzeć elementów instalacji czy wodomierzy i usunąć usterkę bez konieczności demontażu całej zabudowy.

Gdzie powinny znajdować się otwory rewizyjne?

W każdej łazience jest kilka newralgicznych punktów, w których powinny znaleźć się rewizje. Gdzie dokładnie?
  • W pobliżu syfonów: umywalkowego, wannowego i prysznicowego.
  • W miejscu osadzenia zaworów wodnych.
  • Przy licznikach.

Jakie wymiary powinny mieć drzwiczki rewizyjne?

Otwory rewizyjne nie mogą być zbyt małe, bo w takim przypadku wygodne operowanie narzędziami i usuwanie ewentualnych usterek mogłoby okazać się niemożliwe.

Jak podaje serwis marketu Castorama, otwory tego typu powinny mieć przynajmniej 20x20 cm wielkości, jednak w praktyce warto postawić na nieco większe. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę, jeśli w przyszłości zajdzie konieczność naprawy zaworów lub innych elementów instalacji. Pamiętaj również, że otwór rewizyjny powinien znajdować się maksymalnie blisko punktu, do którego zapewniać będzie dostęp. Nie powinna to być odległość większa niż 50 cm. 

Drzwiczki rewizyjne do łazienki

W sprzedaży znajdziesz wiele modeli gotowych drzwiczek rewizyjnych do łazienki. Najczęściej są to modele w kolorze białym, stalowym czy czarnym. Rzadziej można trafić na egzemplarze wykonane z tworzywa i wykończone tak, aby imitowały drewno czy kamień naturalny.

Drzwiczki rewizyjne do obudowy wanny czy prysznica zapewnią ci wygodę w razie potrzeby skontrolowania stanu elementów instalacji – są wyposażone w uchwyt, więc łatwo je otworzysz. Dostępne są w różnych wielkościach, więc możesz postawić nawet na spory model, dzięki któremu ewentualne operowanie narzędziami pzy zaworach będzie wygodne.


Drzwiczki rewizyjne do łazienki tego typu będą dobrą opcją, jeśli w wykończeniu pomieszczenia zastosowano stonowane płytki, z którymi białe czy czarne drzwiczki będą się dobrze komponować. W przypadku wzorzystych płytek zdobionych ciekawym motywem, tak wykończona rewizja będzie wyraźnie widoczna, co może niekorzystnie wpłynąć na efekt końcowy aranżacji. 

Maskownica na płytkę ceramiczną

To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli twoja łazienka będzie wykończona za pomocą wzorzystych płytek z wyrazistym motywem. Zdając się na maskownicę z płytką ceramiczną sprawisz, że otwór pozostanie niemal zupełnie niewidoczny, a aranżacja pomieszczenia nie ucierpi na tym, ponieważ drzwiczki rewizyjne do łazienki będą wyglądać niemal identycznie, jak całość zabudowy.

Jak to działa w praktyce? Aby zamaskować otwory rewizyjne opisywaną metodą należy zaopatrzyć się w specjalną maskownicę wyposażoną w magnesy. Ramkę lub same magnesy montuje się do zabudowy gipsowo-kartonowej, natomiast na jej pokrywie za pomocą standardowego kleju do płytek osadza się takie same kafle, jak te użyte w reszcie pomieszczenia. Dzięki temu po zamontowaniu maskownicy, drzwiczki rewizyjne do wanny czy prysznica pozostają niemal niewidoczne. 

Warto dokupić do zestawu niewielki uchwyt, który zamontuje się następnie na powierzchni płytki. Dzięki temu dostęp do otworu będzie jeszcze łatwiejszy.

Meble i zabudowa

Jeśli chcesz dodatkowo sprawić, aby drzwiczki rewizyjne do obudowy wanny czy przy umywalce pozostawały zupełnie niewidoczne, warto przemyśleć układ mebli w pomieszczeniu.

Elementy tego typu mogą być zamaskowane również za pomocą szafek czy półkę. W razie potrzeby skorzystania z drzwiczek konieczny będzie co prawda szybki demontaż mebla, dlatego warto wybrać coś o nieskomplikowanej konstrukcji.

Jak widzisz, otwory rewizyjne to konieczność w dobrze wykończonej łazience, ale wcale nie muszą niekorzystnie wpłynąć na aranżację pomieszczenia. Dobrze dobrane drzwiczki czy maskownice mogą sprawić, że otwory pozostaną niemal niewidoczne, a ty jednocześnie zapewnisz sobie swobodny dostęp do zaworów, liczników i innych elementów instalacji.

W podobny sposób możesz zamaskować drzwiczki rewizyjne do kominka.