Data publikacji:

Dylatacja paneli: co to jest?

Obecnie w dziedzinie aranżacji wnętrz możliwych jest do wykorzystania wiele opcji dotyczących wykończenia podłogi. Mogą być one spójne kolorystycznie z resztą pomieszczeń lub kontrastować z zastosowanymi materiałami. Jedną z najpopularniejszych i najpraktyczniejszych opcji są panele. W tej kwestii zdecydować się można na produkty o różnej wytrzymałości i wykonane z różnego rodzaju tworzyw. W każdym przypadku jednak, aby podłoga prezentowała się możliwie najlepiej, była trwała i bezpieczna w użytkowaniu, konieczna jest dylatacja paneli. Na czym polega ten zabieg, gdzie dokładnie należy go zastosować i dlaczego jest to niezbędne działanie podczas wykańczania podłogi? Sprawdź, jak powinna być wykonana dylatacja pomiędzy pomieszczeniami i czy w każdym przypadku jest to działanie niezbędne.
dylatacja paneli

Co to jest dylatacja paneli?

Dylatacja paneli jest szczeliną, którą pozostawić należy pomiędzy układanym materiałem wykończeniowym a elementami wyznaczającymi jego granice. Może to być więc dylatacja paneli w drzwiach, przy schodach, kominku, ścianach, wspornikach, słupach itp. Przerwa ta powinna mieć wielkość od 5 do 10 mm. Jest stosowana nie tylko w przypadku paneli, ale również desek, parkietów i płytek. Poszczególne elementy tworzące podłogi pod wpływem zmian temperatury i wilgoci mogą zmieniać się w kwestii długości czy szerokości. Dzięki zastosowaniu dylatacji podłoga „pracuje”, a jej części funkcjonują w sposób prawidłowy, nie narażając wykończenia na nierówności, wybrzuszenia czy pęknięcia.
Odpowiadając na pytanie, ile dylatacji przy panelach zapewni ich prawidłowe ułożenie, należy wziąć pod uwagę rodzaj danego materiału oraz jego rozszerzalność cieplną. Dzięki uwzględnieniu tych danych podczas układania podłogi, konstrukcja będzie bezpieczna, stabilna i jednolita.  

Czym wypełnić dylatację w panelach?

Dylatacja w panelach pozostawiona przy ścianach, słupach czy innych podobnych elementach konstrukcyjnych z powodzeniem może zostać zasłonięta za pomocą listew. Mogą to być produkty wykonane zarówno z tego samego materiału co panele i w identycznym odcieniu, jak i modele kontrastowe, np. eleganckie listwy MDF w białym kolorze, które doskonale prezentować się będą w nowoczesnych wnętrzach urządzonych np. w stylu skandynawskim czy glamour.
Panele podłogowe często kładzie się w kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, które oddzielają drzwi. Czym zasłonić szczelinę dylatacyjną w progu? Warto w tym przypadku wykorzystać profile dylatacyjne wykonane z tego samego materiału co panel. Dzięki nim wybrzuszenie jest minimalne, powierzchnia umożliwia płynne przejście z pomieszczenia do pomieszczenia, a zamaskowanie dylatacji doskonale komponuje się z całością powierzchni.
Poza maskowaniem pozostaje jeszcze kwestia zastosowania odpowiedniego materiału wewnątrz szczelin. Odpowiadając na pytanie, czym wypełnić dylatację w panelach, do wyboru jest kilka opcji. W każdym przypadku powinien być to materiał elastyczny. Można zastosować styropian lub specjalny sznur do dylatacji. Tego typu produkt dostępny jest w postaci liny wzmocnionej zaimpregnowaną izolacją, dzięki czemu utrudnione jest wchłanianie wilgoci. Do wypełnienia dylatacji można również użyć sznura polietylenowego, masy dylatacyjnej czy pianki z propylenu.

Panele winylowe bez dylatacji – czy to dobre wyjście?

W przypadku gdy wahania wilgotności i temperatury w pomieszczeniach są niewielkie, a pomiędzy pokojami przejście ma charakter otwarty, zamontować można panele bez dylatacji w progu. Tego typu rozwiązanie jest bardzo estetyczne i sprawdzi się zwłaszcza w małych i średnich pomieszczeniach, jako zabieg optycznie powiększający wnętrze. Na dużych metrażach pozwoli natomiast uzyskać jednolity efekt otwartej przestrzeni.
Jednak sama dylatacja paneli wykonywana przy ścianach, słupach czy kominkach jest zabiegiem niezbędnym, który zdecydowanie wydłuży żywotność i jakość podłogi oraz pozwoli na jej bezpieczne użytkowanie i zapobiegnie skrzypieniu.

Ile paneli można ułożyć bez dylatacji?

Jaka długość paneli bez dylatacji będzie dla wykończenia podłogi odpowiednia? Przyjmuje się, że optymalny wymiar pod tym względem to maksymalnie osiem metrów długości a stosunek boków danej powierzchni bez dylatacji powinien wynieść około 2:1. Tak jest w przypadku niewielkich pomieszczeń o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Wartości te zależą jednak też od wielu innych czynników, w tym jakości samych paneli. Jeżeli zmiany temperatury i wilgotności powietrza na danej przestrzeni bywają niewielkie, bez dylatacji można ułożyć do 13 metrów paneli.
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy w danym pomieszczeniu zamontowane jest ogrzewanie podłogowe. Wówczas maksymalna bezpieczna powierzchnia ułożonych paneli bez dylatacji nie powinna przekraczać 40 metrów kwadratowych. Jeden bok takiej przestrzeni nie powinien być dłuższy niż 8 metrów.
Zdjęcie: Enavto Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!