Data modyfikacji:

Dywan do sypialni - jaki wybrać? Nowoczesne i modne pomysły na aranżacje sypialni

Dywan to popularny dodatek do aranżacji sypialni. Dzięki niemu pomieszczenie wygląda jeszcze przytulniej. Musisz jednak wiedzieć, że dobrze dobrany dywan do sypialni nie tylko korzystnie wpływa na wygląd pomieszczenia, ale może też poprawić akustykę wnętrza czy poziom wilgotności powietrza. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki dywan w sypialni sprawdzi się najlepiej, poniżej znajdziesz garść inspiracji.
dywan do sypialni

Dlaczego warto dobrać dywan do sypialni?

W sypialni liczy się przytulna atmosfera, a taki charakter pomieszczenia pomagają kreować tekstylia, do których należą również dywany.

W pomieszczeniu często chodzi się na boso tuż przed położeniem się do łóżka i zaraz po wstaniu z niego, dlatego dywan zminimalizuje nieprzyjemny efekt, jaki daje stąpanie po chłodnej posadzce.

Jeśli jesteś w trakcie remontu lub wyposażania nowego mieszkania, wejdź na Magazyn Ceneo. Znajdziesz tam porady ekspertów, rankingi polecanych produktów oraz inspiracje i pomysły na wystrój wnętrza.

Syntetyczny czy naturalny?

Zasadniczo dywany dostępne na rynku możemy podzielić na dwie grupy: te wykonane z materiałów syntetycznych oraz naturalnych. 

  • Dywany syntetyczne – w tej grupie znajdują się dywany wykonane z poliamidu, polipropylenu, poliestrowe czy akrylowe. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość i znaczna odporność na zabrudzenia, dlatego szczególnie poleca się materiały tego typu w pomieszczeniach, gdzie występuje większe natężenie ruchu, np. w korytarzu czy salonie.
  • Dywany naturalne – wykonuje się je z wełny, bawełny lub jedwabiu. W tej grupie najlepszą opcją są dywany wełniane – są miękkie, nie odkształcają się, dobrze poprawiają akustykę wnętrza i chłoną wilgoć. Ich bawełniane odpowiedniki są nieco mniej trwałe i podporne na zabrudzenia, ale dają duży komfort, bo są przyjemne w dotyku. 
Przeczytaj także: Jaki dywan wybrać?

Dywany jedwabne to z kolei najbardziej szlachetne modele w zestawieniu. Nie płowieją z czasem i są dość łatwe w utrzymaniu w czystości. Minusem dywanów naturalnych jest wysoka cena, która często znacznie przewyższa koszt zakupu ich syntetycznych odpowiedników.

Jeden duży dywan czy dwa mniejsze?

W aranżacji sypialni wszystko kręci się wokół łóżka i to właśnie jego położenie determinuje wybór dywanu. Popularnym rozwiązaniem jest wybór dwóch mniejszych dywanów, które znajdują się po obu stronach łóżka.

To praktyczny pomysł z kilku powodów – dywan nie jest w znacznej części ukryty pod łóżkiem, przez co nie jest narażony na odkształcanie i nierównomierne odbarwianie. 

Dodatkowo dwa mniejsze dywany będą raczej tańszym rozwiązaniem, niż zakup dużego dywanu. Jeśli łóżko z jednej strony przylega do ściany, w grę wchodzi również zakup jednego dywanika.
Natomiast w przypadku, gdy łóżko jest położone centralnie, świetnym pomysłem jest zakup dużego dywanu, który będzie częściowo znajdował się pod łóżkiem.

W takim przypadku, aby dywan w sypialni wyglądał dobrze, trzeba odpowiednio dobrać jego rozmiar względem łóżka.

Jego krawędzie powinny wystawać poza boki łóżka z 3 stron na przynajmniej 50 cm. W takim wydaniu strefa sypialniana zostanie dodatkowo podkreślona, a dywan będzie dobrze widoczny.

Jaki kolor i wzór dywanu?

Dywany dostępne są w bardzo szerokiej gamie wzorów i kolorów, nic więc dziwnego, że trudno wybrać ten jedyny.

Poszukując idealnego dywanu do sypialni, warto szukać wspólnych mianowników dla innych tekstyliów w pomieszczeniu. Dywan może swoim wzornictwem nawiązywać do zasłon, pościeli czy poduszek dekoracyjnych. To sprawdzony trop, dzięki któremu kolorystyczna układanka na pewno się uda.

Ponadto dywany w jednolitej kolorystyce łatwo wpasować do aranżacji wnętrza – biały dywan do sypialni nie jest zarezerwowany jedynie dla skandynawskich wnętrz i tak naprawdę pasuje wszędzie. Podobnie sprawa się ma z innymi neutralnymi kolorami – szarością czy beżem. 

Przeczytaj także:
  1. Wielofunkcyjne kabiny prysznicowe z hydromasażem - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  2. Najcieplejsza kołdra na zimę. Jaką pościel zimową wybrać?
  3. Toaletka do sypialni - jaką wybrać?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny