Czy wiesz, że kraje skandynawskie regularnie znajdują się w czołówce zestawienia World Happiness Report? Ciekawi cię, jaki jest zatem skandynawski przepis na szczęście? Jednym z jego składników z pewnością jest pięknie urządzone mieszkanie. Jeśli więc ty też chcesz czuć się dobrze w swoich własnych progach, przekonaj się jakie skandynawskie trendy warto wykorzystać w stylizacji mieszkania.
Skandynawowie wiedzą co robią. Nie dość, że królują w zestawieniach najszczęśliwszych krajów świata, to jeszcze wypracowany przez nich styl skandynawski, bije na głowę wszystkie inne trendy w aranżacji wnętrz. I nawet, jeśli nie chcesz stawiać na wszędobylską biel w stylizacji mieszkania, ani nawet decydować się na posunięty do granic możliwości minimalizm, scandi ma jeszcze kilka asów w rękawie. Rozsiądź się zatem wygodnie we własnym mieszkaniu i zdaj się na skandynawski przepis na udaną aranżację. Oto kilka jego składników!
Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, na pewno o nich słyszałeś. Hygge i lagom to dwa skandynawskie słowa, które nie mają odpowiedników w języku polskim. To pierwsze wywodzi się z Danii, drugie zaś ze Szwecji, jednak w największym uproszczeniu chodzi tu o aranżację przytulnego mieszkania, gdzie wypoczynek będzie czystą przyjemnością. Co to oznacza w praktyce? To nastrojowe oświetlenie, czyli np. tak hołubione przez Skandynawów sznury lampek i światełek oraz obowiązkowo świece. Do tego jeszcze miękkie poduszki, ciepły koc, ciekawe dekoracje do domu i filiżanka gorącej herbaty i można odpoczywać na całego.
Przeczytaj też: Lagom – poznaj szwedzki przepis na piękne mieszkanie
Kolejną wielką umiejętnością, jaką w aranżacji wnętrz mogą popisać się Skandynawowie, jest stosowanie nieoczywistych rozwiązań aranżacyjnych. I tak w scandi wieszaki i umieszczone na nich ubrania pełnią funkcję dekoracji domu. Brzmi niewiarygodnie? To jednak jest możliwe. Wystarczy, że postawisz na efektowne wieszaki np. drewniane, a na nich wyeksponujesz kilka ubrań. W tym wszystkim nie można oczywiście zapominać o porządku. Jeśli dekoracyjna układanka z wieszakami i ubraniami w roli głównej ma się udać, musisz zadbać, aby w całej komparycji panował ład.
Przeczytaj też: Otwarta garderoba w sypialni – za i przeciw
O ile minimalizm posunięty do granic możliwości daje nieco chłodne wrażenie, o tyle scandi jest świetnym przykładem, że w aranżacji wnętrz mniej czasem naprawdę znaczy więcej. Otóż stawianie na stonowane dekoracje do domu lub wręcz monochromatyczne, to dobry sposób na poradzenie sobie z trudnym wyzwaniem, jakim jest kolorystyczna kompozycja. Oszczędne biało-czarne czy szare ozdoby, a przede wszystkim grafiki, plakaty i tekstylia łatwo wkomponujesz do stylizacji mieszkania bez ryzyka dekoracyjnego nadmiaru.
Romans scandi i stylu botaniczne trwa w najlepsze. Co więcej, w większości stylizacji utrzymanych w stylu skandynawskim, nie sposób przeoczyć roślin. I śmiało można powiedzieć, że w skandynawskich stylizacjach jest ich naprawdę sporo. Rośliny są na topie od kilku dobrych sezonów, a ich największą zaletą jest to, że niezależnie od tego, na jaką estetykę wystroju postawiłeś, kwiaty doniczkowe zawsze będą pasować. Jeśli dodam jeszcze, że oczyszczają i nawilżają powietrze, a do tego świetnie wyglądają, to nie pozostaje ci nic innego, jak postawić właśnie na ten trend ze skandynawskiej palety inspiracji.
Wbrew pozorom ma wiele plusów. Sprawia, że mieszkanie wydaje się optycznie większe, a dodatkowo odbija światło, więc nawet w ciemnym lokum dzięki niej może być całkiem jasno. Do tego stanowi znakomite tło dla wszystkich mebli i kolorów zastosowanych w aranżacji wnętrza. Fakt, prawdopodobnie będziesz mieć przy niej nieco więcej sprzątania, niż w przypadku podłogi wykończonej przy użyciu np. paneli w kolorze drewna, ale jedno jest pewne – biała podłoga to niemalże gwarancja aranżacyjnego sukcesu. Nie obawiaj się chłodnego wrażenia czy braku przytulności – odpowiednio dobierając dodatki do domu i stawiając na naturalne drewno sprawisz, że biel na podłodze nabierze rumieńców.
Scandi ma też wiele do powiedzenia w aranżacji pokojów dla najmłodszych. Zwłaszcza, jeśli chodzi o meble – łóżka, których konstrukcje przypominają domki czy namioty tipi to najciekawsze elementy wystroju tego typu. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko świetnie się czuło i dobrze bawiło we własnym pokoju, meble tego typu z pewnością świetnie się sprawdzą.
Nie myśl, że scandi to tylko biel. W estetyce chłodnej północy świetnie sprawdzają się różne odcienie szarości czy beż. One również stanowią świetne tło dla aranżacji wnętrz. Możesz do nich swobodnie dobierać inne barwy uzupełniające i łączyć kolorystyczne zestawienie w spójną całość. Obok tych neutralnych odcieni do scandi idealnie pasuje czerń, która dodaje stylizacji charakteru.
Na pewno kojarzysz meble i dodatki tego typu z mediów społecznościowych – druciane krzesła, koszyki lub lampy. Mają minimalistyczne wzornictwo, ale ich dekoracyjna siła tkwi właśnie w tej nieskomplikowanej formie. Bo druciane meble i dodatki do domu, chociaż same w sobie mają dość surowy charakter, dobrze komponują się z innymi dodatkami. Dają lekkie wrażenie i nie przytłaczają stylizacji, a przede wszystkim świetnie wyglądają.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny