Data publikacji:

Czy warto zdecydować się na dywan w kuchni?

Dywany do kuchni – czy to dobry pomysł? Czy warto zastosować dywan w kuchni? Małe dywaniki do kuchni świetnie sprawdzą się w wielu wnętrzach, będąc jednocześnie ozdobą i praktycznym rozwiązaniem. Przy wyborze dywanu do kuchni warto kierować się tym, czy będzie go łatwo utrzymać w czystości. Czy warto zdecydować się na dywan w kuchni? Co wziąć pod uwagę przy zakupie dywanu do kuchni?
czy warto zdecydować się na dywan w kuchni

Czy warto zdecydować się na dywan w kuchni?

Tak. Nowoczesny dywan do kuchni jest trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości. Sprawia, że czujesz się we własnym domu komfortowo.
Oto niektóre zalety posiadania dywanu w kuchni:
 • Dywan w kuchni minimalizuje ryzyko rozbicia naczyń, jeśli przydarzy się, że wyślizgną się z rąk. Intensywnie użytkowana podłoga zawsze narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – upadek pokrywki od patelni, zrzucenie garnka, spadające łyżki cedzakowe. Warto więc położyć na podłodze kuchennej małe dywaniki do kuchni, które będziesz przesuwać wszędzie tam, gdzie ryzyko wypadku jest największe. 
 • Jeśli ma antypoślizgowy spód, to zapobiega również przewróceniu się na śliskiej kuchennej podłodze.
 • Wprowadza do wnętrza pomieszczenia ciepło i harmonię. Nieco przytulności nada każdemu pomieszczeniu – nawet temu, które zostało wykonane w bardzo surowym tonie. Tam, gdzie toczy się intensywne życie rodzinne i towarzyskie, dywany wracają do łask. Choć – ogólnie rzecz biorąc – w domach, gdzie stawia się na minimalizm i ascetyczny styl industrialny, dywany już dawno popadły w niełaskę i ciężko jest przełamać ten trend, zwłaszcza tym osobom, które nie przebywają często w swoich domach.
 • Rozwesela wnętrze i ciebie – jeśli wybierzesz dywan do kuchni, którego wzór ci się spodoba.
 • Grzeje w stopy i nie pozwala zmarznąć – zwłaszcza jeśli nie masz ogrzewania podłogowego, a jest jesienny lub zimowy poranek. Ciepła i przyjemna dla bosych stóp podłoga jest po prostu komfortowa. Dywany do kuchni sprawdzą się lepiej niż niejedne kapcie „bambosze” oraz skarpety bez antypoślizgowej podeszwy. 
 • Nie musisz jednak całej podłogi kuchennej wyściełać wielkim dywanem – wystarczy, że zrobisz to na podłodze pod blatem roboczym – tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu, siekając marchew, krojąc chleb, smarując bułki masełkiem. 

  Co wziąć pod uwagę przy zakupie dywanu do kuchni?

  Oto kilka ważnych kwestii, które koniecznie weź pod uwagę, gdy planujesz umieścić na podłodze dywanik do kuchni:
 • Kolorystyka dywanu do kuchni – jasne i białe produkty bez wzorów to nie jest najlepszy pomysł. Za chwile będzie na dywanie widać ślady przygotowywania sosów, sok ściekający podczas obierania owoców, krople oliwy, którą dosmakowujesz sałatkę. Jaki dywan do kuchni? We wzory – takie, jakie lubisz. Kwiaty, wzory geometryczne, paski. Kolorowa płaszczyzna, nawet lekko przybrudzona, nie woła od razu o pranie. Indywidualnie dobrany jasny dywan do kuchni w ciekawe wzory uczyni twoją kuchnię jedyną i niepowtarzalną.
 • Czy w kuchni sprawdzi się gęsty, włochaty dywan? Nie. Do kuchni nie wybieraj dywanu typy shaggy. Co prawda, będzie ci milusio stać na nim boso podczas przygotowywania śniadań, ale okruchy ze świeżo krojonego chleba zostaną w dywanie do kolejnego solidnego odkurzania mocnym odkurzaczem. Lepiej wybierz dywaniki do kuchni, które mają krótkie włosie – łatwiej usuniesz z nich niechciane tam pozostałości po kuchennych rewolucjach. Zdecydowanie lepiej postawić jest na modele z krótkim włosiem (doskonale sprawdzają się dywany i dywaniki z nowoczesnych tworzyw sztucznych oraz z upcyclingu), które posiadają antypoślizgowy spód i wykonane są z tworzywa sztucznego, niż na włochate, gęste dywany.
 • Jeżeli w domu są dzieci i osoby starsze, chodnik w kuchni nie powinien się podwijać ani ślizgać. Jaki dywan do kuchni rodzinnej? Chodnik do kuchni antypoślizgowy będzie miał na spodzie specjalną warstwę gumy, dzięki której poruszanie się po nim będzie bezpieczne. 
 • Małe dywaniki do kuchni, które są wygodne w utrzymaniu w czystości to najlepsze rozwiązanie do kuchni. Upcyclingowe dywaniki bawełniane albo wielomateriałowe możesz po prostu wrzucić do pralki. W kuchni nie sposób czegoś nie rozlać, a wilgotność powietrza szybko ulega zmianie podczas gotowania potraw. To ważne, aby dywaniki do kuchni dały się szybko wyprać. Ale co ważniejsze – to fakt, aby chroniły one przed poślizgnięciem się domowników na mokrej posadzce. Pamiętaj – bezpieczeństwo korzystania z kuchni jest niezwykle ważne, kiedy w domu są małe dzieci. One stale biegają, wchodzą pod nogi, kręcą się w pobliżu dorosłych, zajętych gotowaniem.
 • Lepsza akustyka wnętrza – dywan do kuchni będzie ci przyjacielem także, jeśli nie lubisz pogłosu, jaki niesie się w domu czy mieszkaniu. Warstwa plecionych włókien na grubym podkładzie rozprasza dźwięki. Dzięki temu nawet takie incydenty jak upuszczenie noża czy kubka nie są drażliwe dla osób wrażliwych na hałasy, czyli na przykład śpiących dzieci, osób cierpiących na częste migreny, osób miłujących ciszę. 
 • Jaki dywan do kuchni?

  Wzorzyste chodniki oraz dywany do kuchni we wzory sprawdzą się znakomicie, maskując wszelkie powierzchowne zabrudzenia. Nie musisz od razu łapać za odkurzacz, gdy tylko zobaczysz okruszki i włosy na podłodze. Jednak wiedz, że jeśli masz dywan w kuchni, to rozsypaną mąkę, kawę lub cukier wystarczy jedynie wciągnąć odkurzaczem, nie trzeba od razu uruchamiać mopa albo ścierki do zmywania podłóg. Dlatego też dobrze, byś unikał dywanów i chodników jednokolorowych i gładkich. Jeśli natomiast na dywanie pojawi się trwała plama, pamiętaj, zawsze możesz wymienić dywan na nowy. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.