Data publikacji:

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – jaki wybrać?

Bez ciepłej wody w kranie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Oczywiście wiele domów w Polsce nie ma bezpośredniego dostępu do centralnego systemu ogrzewania i musi polegać na różnego rodzaju kotłach czy bojlerach. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody jest alternatywą dla tego rodzaju urządzeń, która jest wybierana niezwykle często ze względu na niewielkie rozmiary oraz stosunkowo łatwy montaż nawet w niewielkich łazienkach i kuchniach. Przedstawiamy zatem zestaw najważniejszych wskazówek, które pozwolą wybrać najlepszy model urządzenia.
elektryczny przepływowy podgrzewacz wody

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – charakterystyka urządzenia

Zasilany energią elektryczną podgrzewacz wody jest kompaktowym urządzeniem, ważącym maksymalnie kilka kilogramów, który pozwala nam cieszyć się gorącą wodą. W przeciwieństwie do bojlerów, sprzęt jest pozbawiony zbiornika na wodę. Oznacza to, że nie jest w stanie magazynować podgrzanej cieczy i dystrybuować jej w późniejszym czasie.
Z drugiej strony, pobiera on energię tylko w momencie, gdy przez jego wnętrze przepływa woda, która jest ogrzewana za pomocą specjalnych grzałek tworzących tzw. wymiennik ciepła. Warto zaznaczyć, że po odkręceniu kurka z gorącą wodą musimy poczekać chwilę na jej nagrzanie się. Aby skrócić oczekiwanie na zakończenie tego procesu, urządzenia montuje się zazwyczaj bezpośrednio nad kranem. W łazience spotkamy je więc np. tuż obok prysznica lub wanny, a w kuchniach – nad zlewem.
Podgrzewacze podłączamy na dwa sposoby do źródła zasilania. Wykorzystujemy do tego zwykłą wtyczkę elektryczną albo stałe przyłącze schowane w ścianie. Zwłaszcza na małych przestrzeniach skuteczniejsze okazać może się to drugie rozwiązanie. Warto też pamiętać, że w większych pomieszczeniach wtyczkę będzie trzeba nieraz łączyć z przedłużaczami lub skuwać ścianę, by zamontować nowe gniazdko.

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – sprzęt jednopunktowy i wielopunktowy

Podgrzewacze przepływowe dzielimy na jednopunktowe oraz wielopunktowe. Sprzęt należący do tej pierwszej grupy zasiała w wodę tylko pojedynczy kran. Odznacza się on stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz niska mocą, nieprzekraczającą 6 kW. Dzięki wymiarom bez problemu można je schować np. w szafce. Co ciekawe, w sklepach znajdziemy również super kompaktowe modele, które są zespolone bezpośrednio z kranem.
Urządzenia z drugiej grupy podłączamy do kilku ujść wody, bardzo często znajdziemy je więc w łazienkach, gdzie połączone są równocześnie z umywalką, wanną i prysznicem (w tym przypadku poszukujemy produktów odpornych na zachlapania i dużą wilgoć). Z tej racji mają większe rozmiary i moc osiągającą nawet kilkanaście kW. Podgrzewacze o największej mocy (ponad 18 kW) wymagają podłączenia do trójfazowego źródła zasilania.

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody – sterowanie i instalacja

Dostępne w sprzedaży modele sterowane mogą być hydraulicznie lub elektronicznie. W pierwszych z nich regulacja temperatury odbywa się wyłącznie na podstawie zmiany natężenia strumienia wody. Jeżeli chcemy wysoką temperaturę, musimy pogodzić się z mniejszym strumieniem wody. Konstrukcja jest wrażliwa także na zmiany ciśnienia w rurach.
Podgrzewacze elektroniczne zaczynają pracę nawet przy małym strumieniu wody i automatycznie dobierają do niego odpowiednią moc grzewczą. Woda ma więc tu zawsze zbliżoną temperaturę, bez względu na jej ilość wypływającą z kranu.
Instalacja małego elektrycznego podgrzewacza wody nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną, większe urządzenia trójfazowe stanowić będą jednak wyzwanie dla laika. Z tego też powodu do montażu niezbędny jest zazwyczaj wykwalifikowany specjalista, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że producent nie uzna naszej reklamacji, jeżeli nie została ona podbita przez fachowca.

Zalety i wady elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody

Elektryczne podgrzewacze wody coraz częściej wypierają modele zasilane za pomocą gazu. Sprzęt jest bezpieczniejszy w użyciu, nie stanowi także potencjalnego zagrożenia zatruciem lub wybuchem paliwa i nie wymaga wykonywania regularnych przeglądów instalacji oraz montowania czujników gazu.
Dla większości osób największą wadą elektrycznego przepływowego podgrzewacza są koszty jego eksploatacji. Zwiększające się ceny gazu mocno zminimalizowały tę różnicę. W porównaniu do bojlerów urządzenie jest też znacznie bardziej energooszczędne, choć nie zapewnia tak dużego komfortu stale dostępnych dużych ilości ciepłej wody.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie przepływowego podgrzewacza wody?

Podczas wyboru nowego podgrzewacza wody zawracamy uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwsze z nich to oczywiście wymiary oraz moc modelu. Jak już wspomnieliśmy, do pojedynczego kranu wybieramy kompaktowe urządzenia o mocy do około 6 kW. Najczęściej trafiają one do kuchni, dlatego też trzeba wziąć pod uwagę ich obecność podczas ustalania wielkości i rozłożenia mebli.
Istotna będzie też informacja podawana przez producenta na temat temperatury wpływającej i wypływającej z urządzenia wody, która daje nam pojęcie o skuteczności sprzętu. Zaznaczmy, że do mycia naczyń, kąpieli czy prysznica nie potrzebujemy wrzątku. Woda opuszczająca kran może mieć maksymalnie około 40 stopni Celsjusza.
Zdjęcie: Envato Elements