Data publikacji:

Epiphyllum – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Epiphyllum to roślina prosta w uprawie, pod warunkiem, że dostosujemy się do jej wymagań. W okresie jesienno-zimowym należy ograniczyć podlewanie, natomiast w sezonie wegetacyjnym trzeba zwiększyć podaż wody oraz dodatkowo zastosować nawóz dla sukulentów. Epifilum nie lubi także przestawiania – przenoszenie jej z miejsce na miejsce lub narażanie na przeciąg może poskutkować brakiem kwitnienia. O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o pielęgnację Epiphyllum? Jaka ziemia będzie najlepsza dla tego kaktusa? Odpowiadamy na wszystkie pytania. 

Epiphyllum – pielęgnacja 

Epiphyllum (inaczej kaktus epifilum) to rodzaj, w którego skład wchodzi 19 różnych gatunków roślin, zaliczanych do sukulentów. W warunkach ograniczonej dostępności epifilum potrafi wykorzystać wodę zmagazynowaną uprzednio w tkankach. To jednak nie oznacza, że kaktus nie wymaga podlewania – zapotrzebowanie na wodę jest szczególnie wysokie w okresie wegetacyjnym. Należy wtedy zasilać Epiphyllum letnią, miękką wodą, pozbawioną wapnia. 
Jak zadbać o Epiphyllum? Pielęgnacja to nie tylko podlewanie, to także przechowywanie w odpowiedniej temperaturze rzędu około 20-25°C (w okresie wegetacyjnym) oraz 8-10°C (w stanie spoczynku). Roślina wymaga również odpowiedniej wilgotności oraz umieszczenia z daleka od przeciągów. Idealnym miejscem dla niej będzie np. zimowy ogród lub balkon. Aby pobudzić Epiphyllum do wytwarzania nowych pędów, można je przycinać, wskazane jest także, aby w miesiącach od lutego do września nawozić epifilum specjalnym preparatem dla sukulentów. Stosuje się go raz na 4 tygodnie. 

Epiphyllum – uprawa 

Epiphyllum rośnie naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Gatunki epifilum, które można spotkać w Polsce to mieszanki przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Czego potrzebuje Epiphyllum? Uprawa jest dość prosta – rośliny z tej grupy lubią jasne stanowiska ze światłem rozproszonym oraz mają specyficzne wymagania co do podłoża. Która mieszanka będzie najlepsza? Jaka ziemia? Epiphyllum będzie się świetnie rozwijać na kwaśnym i przepuszczalnym podłożu, np. dedykowanym kaktusom. 

Epiphyllum – trudności w uprawie 

Epiphyllum to roślina, która nie jest szczególnie podatna na różnego rodzaju infekcje. Dopiero zbyt duża wilgotność oraz za częste podlewanie rośliny mogą jej zaszkodzić. Jeśli na kaktusie pojawiły się szare plamy lub zgnilizna, oznacza to, że został przelany i rozwija się infekcja bakteryjna lub grzybicza. Wtedy nie należy zwlekać z podaniem specjalnych preparatów leczniczych. 

Epiphyllum – kwitnienie 

Na kaktusa epifilum mówi się także „kwiat jednej nocy”. Skąd taka nazwa Epiphyllum? Kwitnienie tej rośliny rozpoczyna się w nocy i trwa dosłownie kilka godzin. Kwiaty są dużych rozmiarów i przepięknie pachną, pojawiają się one latem. Czasami zdarza się, że roślina zakwita ponownie w tym samym roku, późną jesienią. Łodyżki z przekwitniętym kwiatostanem należy usuwać na bieżąco. 
Co zrobić, gdy Epiphyllum nie kwitnie? Przyczyną może być zbyt niska temperatura w nocy – z tego powodu roślinę można wystawiać na balkon dopiero od połowy maja. Inne możliwe powody to brak wystarczającej ilości składników mineralnych – aby rozwiązać ten problem, warto przesadzać kaktusa co około 2-3 lata do nowej doniczki, a także zasilać go w okresie wegetacyjnym nawozem. 
Czasami zdarza się, że pączki Epiphyllum opadają – taki objaw świadczy o niedostatecznej podaży wody w okresie wegetacyjnym. Może także stanowić reakcję na przestawianie rośliny w okresie kwitnienia. O zbyt rzadkim podlewaniu świadczy również więdnięcie pędów kaktusa – jeśli w sezonie wiosenno-letnim liście oraz łodygi marnieją i wyglądają jakby wyciśnięto z nich soki, oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na wodę. 

Epiphyllum – rodzaje 

Na rynku jest dostępnych wiele odmian Epiphyllum. Rodzaje tej rośliny różnią się między sobą kolorem kwiatów oraz kształtem pędów. Kwiatostany mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet dwukolorowe. Tymczasem łodygi u niektórych odmian są zygzakowate lub długie i spłaszczone, a u innych kanciaste. 
Najpopularniejsze gatunki kaktusa epifilum uprawiane w Polsce to: 
  • Epiphyllum ackermannii (Disocactus ackermannii) – kaktus dżunglowy ma długie i silnie spłaszczone pędy. Jego kwiaty są duże i niezwykle efektowne, w kolorze czerwonym. Rozmiary, jakie osiąga to około 50 cm, 
  • Epiphyllum anguliger (Disocactus anguliger, inaczej kaktus fishbone lub kaktus zygzakowaty) – ten gatunek wyróżniają charakterystyczne, zygzakowate pędy. Jego kwiaty są dwukolorowe (żółtobiałe) oraz wydzielają bardzo intensywny zapach, 
  • Epiphyllum oxypetalum (inaczej kaktus fajkowy, epifilum ostropłatkowe, księżniczka nocy lub królowa nocy) – pędy tego gatunku epifilum są kanciaste i dość duże – maksymalnie mogą urosnąć do nawet 90 cm. Kwiaty są jasnego koloru, najczęściej żółte lub białe, 
  • Epiphyllum quatemalense monstrose (inaczej kaktus storczykowy) – to najbardziej oszałamiający spośród wszystkich rodzajów Epiphyllum. Roślina tworzy silnie poskręcane, spiralne łodygi o jasnozielonym kolorze, a także owoce oraz kwiaty w jaskrawych kolorach – różowym, czerwonym, łososiowym, liliowym lub fioletowym.   
Ceny za kaktusa epifilum nie należą do przesadnie wysokich. Sadzonkę Epiphyllum ackermannii można kupić już za około 15 złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Epiphyllum anguliger i Epiphyllum oxypetalum. Najdroższym rodzajem Epiphyllum jest Epiphyllum quatemalense monstrose. Za kaktusa storczykowego przyjdzie nam zapłacić około 30-50 złotych. 
Autor: Redakcja Ceneo