Data publikacji:

Eszeweria - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Wszyscy miłośnicy sukulentów i pięknie ozdobionych parapetów z pewnością zaznajomieni są z wieloma odmianami rośliny o nazwie eszeweria. To bardzo efektowny sukulent, o mięsistych liściach w intensywnych kolorach. W zależności od odmiany może przyjmować zupełnie inne barwy. W jaki sposób należy dbać o eszewerię? 

Skąd pochodzi i jak wygląda eszeweria? 

Eszeweria jest wyjątkowo oryginalną rośliną pochodzącą z Meksyku. Ze względu na swoją niecodzienną urodę, sukulent ten bywa nazywany także kamienną różą. Doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych, ale w polskim klimacie lepszym wyborem będzie uprawa domowa. 
Eszeweria jest odmianą rośliny należącej do rodziny gruboszowatych – tak samo, jak tzw. drzewko szczęścia. Charakteryzuje się wyjątkowo ciekawymi, grubymi liśćmi. W przeciwieństwie do częściej spotykanych sukulentów eszeweria miewa liście wybarwione na różnorodne odcienie. 
Liście eszewerii są zebrane w rozetę i rosną w górę, układając się w kształt przypominający formą krzew. Wbrew pozorom eszeweria ma możliwość zakwitnąć i jest to dość powszechnie występujące zjawisko. 
Eszeweria kwitnienie jest bardzo efektownym procesem. Kwiaty eszewerii mają kształt dzwonków i najczęściej są w kolorze białym. Pojedyncze kwiaty zbierają się w bujny kwiatostan, który pod własnym ciężarem efektownie zwisa. 
W środowisku naturalnym lub w krajach o klimacie zbliżonym do naturalnego eszeweria może rosnąć na zewnątrz, lecz w Polsce jedynym miejscem jest domowa doniczka. Do uprawy domowej można wybierać najciekawsze, najładniej wybarwione odmiany. 

Eszeweria rodzaje – które są najpopularniejsze? 

Eszeweria występuje w kilku najpopularniejszych odmianach. Niektóre z nich posiadają swoje polskie nazwy i zostały dobrze zaadaptowane do uprawy doniczkowej. Do tego stopnia, że w nazwie nie pada słowo eszeweria – tak jest w przypadku rośliny o nazwie Echeveria agavoides. 
W Polsce nazywana jest tłustoszem agawokształnym. To bardzo atrakcyjna odmiana tej rośliny. Posiada jasnozielone liście układające się w rozetę. Jej kluczową zaletą są końcówki liści, wybarwione na intensywny odcień czerwieni. 
W grupie eszeweria rodzaje występuje także bardzo interesująca odmiana, nazywana eszewerią omszoną. Jej liście, wybarwione na różne odcienie są pokryte meszkiem. 
Bardzo efektowną odmianą jest eszeweria purpurowa. Choć to najwolniej rosnąca odmiana, to z pewnością zasługuje na uwagę i honorowe miejsce na parapecie. Wszystko to za zasługą pięknych, czerwono-bordowych liści. 
Najrzadziej spotykaną odmianą jest natomiast Echeveria pulidonis. Choć jej zielone liście ozdobione są efektownym, czerwonym paskiem, bardzo trudno dostać tę roślinę w sklepach ogrodniczych. 

W jakim miejscu najlepiej postawić eszewerię, żeby zdrowo rosła? 

Eszeweria uprawa nie jest bardzo trudna. Konieczne jest jednak wybranie odpowiedniego miejsca na postawienie tego efektownego sukulenta. 
Popularne odmiany eszewerii można bez trudu dostać w większości sklepów ogrodniczych, a nawet marketach. Niewielkie są łatwo dostępne i tanie. Kluczowym aspektem dbania o eszewerie jest utrzymywanie jej w pomieszczeniu o temperaturze wyższej niż pięć stopni. 
W okresie letnim można stawiać ją na dworze, lecz konieczne jest zabranie jej z powrotem do domu w pierwszych dniach jesieni. Nie jest to jednak obowiązkowy zabieg, równie dobrze będzie rosła uprawiana jedynie na parapecie. 
Ważne jest jednak, aby eszeweria miała stały dostęp do słońca. Bez tego jej liście nie wybarwią się odpowiednio i większość jej uroku ulegnie zniszczeniu. 
Doniczka, w której zostanie umieszczona eszeweria, powinna być szeroka, lecz dość płytka. Spowodowane jest to płytkim systemem korzeniowym. 
Eszeweria powinna latem przebywać w temperaturze powyżej dwudziestu stopni, lecz na okres zimowy zaleca się przeniesienie jej do chłodniejszego pomieszczenia – o temperaturze około 7 stopni.

Jak wybrać najlepszą ziemię dla eszewerii? 

Odpowiedź na pytanie, jaka ziemia eszeweria jest dość prosta. Nie jest to bardzo wymagająca roślina. Doskonale sprawdzi się uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych wymieszana z piaskiem. Dobrym wyborem jest także podłoże przeznaczone specjalnie do sukulentów i kaktusów. 
Kluczowe jest, aby ziemia dla eszewerii była dobrze przepuszczalna. Wilgotne, zbite podłoże może prowadzić do nadmiernego moczenia korzeni, a w efekcie do występowania chorób i innego rodzaju uszkodzeń. 

Eszeweria pielęgnacja – o czym należy pamiętać? 

Eszeweria pielęgnacja jest podobna jak w przypadku innych sukulentów. Należy pamiętać i regularnym, lecz oszczędnym podlewaniu – przelanie jest znacznie gorsze niż lekko podsuszona ziemia. Nie należy moczyć liści, a na zimę warto przenieść roślinę w chłodne miejsce i podlewać jedynie raz na miesiąc. Eszeweria nie wymaga żadnego nawożenia. 

Rozmnażanie i sadzenie eszewerii – w jaki sposób można się nią podzielić? 

Rozmnażanie eszewerii w warunkach domowych jest bardzo proste i opiera się o odcięcie rozet liściowych. Pojawiają się one u podstawy starszych pędów i można je odjąć od rośliny bez obaw o jej trwałe uszkodzenie. 
Odcięty fragment musi zostać dokładnie osuszony, a miejsce cięcia zaschnięte. Najlepiej jest odłożyć go na jakiś czas na suche podłoże. Doskonale sprawdzi się piasek lub ziemia piaskowo-torfowa. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie sadzonek w pojemniku, w którym torf został wyłożony na dnie, a powierzchnia została wysypana suchym piaskiem. 
Rozmnażanie eszewerii tą metodą udaje się prawie zawsze, a efekty są widoczne już po trzech-czterech tygodniach. Następnym etapem jest sadzenie, które wymaga więcej uwagi i delikatności. Liście nie powinny dotykać ziemi. 
Autor: Ewa Malinowska