Data publikacji:

Euphorbia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Euphorbia, czyli wilczomlecz, to roślina łatwa w uprawie i odpowiednia nawet dla początkujących ogrodników. Jej wymagania są niewielkie, gdyż jest to sukulent odporny na suszę i silne słońce. Wśród wilczomleczy znajdują się rośliny ozdobne kwitnące i nie tylko. Dzięki temu można wybrać spośród nich wiele odmian kwiatów odpowiednich do różnych wnętrz. W przypadku każdego kwiatu doniczkowego z rodziny Euphorbia powinno się dokładnie sprawdzić wymagania dotyczące gleby, podlewania, nawożenia i nasłonecznienia. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy uprawia się wilczomlecze. 

Euphorbia - rodzaje 

W Polsce najczęściej uprawia się wilczomlecze pochodzące z Madagaskaru. Doniczkowa odmiana euphorbia jest mało wymagająca. Potrzebuje słonecznego stanowiska i suchej gleby. Dzięki temu jest to kwiat odpowiedni dla osób, które często wyjeżdżają i mają mało czasu na pielęgnację zielonych roślin.  
Euphorbia jest ceniona przez miłośników ogrodnictwa ze względu na swoją krzewiastą formę z licznymi kolumnowymi rozgałęzieniami. Barwa wilczomleczu jest charakterystyczna - czerwono-purpurowe kolce kontrastują z zielonymi gałązkami. W okresie letnim, kolor kolców jest jeszcze intensywniejszy i stanowi wyjątkową ozdobę rośliny.  
Kolce wilczomlecza mają długość nawet do 3 cm i gęsto porastają żebrowane, mięsiste pędy. Efektowna, rozgałęziona forma jest główną zaletą wilczomleczów. W okresie kwitnienia na zwieńczeniu pędów w niektórych odmianach euphorbia pojawiają się drobne kwiatki, które świetnie współgrają z krwistoczerwoną barwą kolców. 

Euphorbia - uprawa 

W przypadku kwiatów należących do rodziny euphorbia uprawa jest nieskomplikowana. Rośliny pochodzą z Madagaskaru, dlatego wymagają słonecznego, suchego i ciepłego stanowiska. Warunki uprawy powinny w jak największym stopniu przypominać klimat panujący na afrykańskiej wyspie. Właściciel wilczomlecza nie powinien go zraszać i nadmiernie podlewać. Roślina powinna rosnąć na parapecie lub w innej słonecznej części mieszkania.  
Roślina ma małe wymagania, dlatego można pozostawić ją bez opieki nawet w czasie dłuższego urlopu. Dotyczy to w szczególności okresu zimowego, gdy ważna jest jedynie ochrona przed przesuszeniem bryły korzeniowej. W zimowe dni po zakończeniu okresu wegetacji, można w ogóle nie podlewać kwiatów z rodziny euphorbia przez okres od 4 do 8 tygodni. Brak podlewania jest dopuszczalny bez względu na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. W okresie letnim i podczas kwitnienia euphorbia potrzebuje umiarkowanego podlewana. Pielęgnacja kwiatu nie sprawia zatem większych trudności. 

Pielęgnacja Euphorbia 

Jeśli chodzi o rośliny euphorbia, pielęgnacja nie jest czasochłonna. Ze względu na swój kształt i zwarty pokrój nie wymaga przycinania ani formowania. Pędy są mięsiste i odporne na usychanie, dlatego nie trzeba obawiać się ich brązowienia lub częstego opadania. Na słonecznym stanowisku wilczomlecz zachowuje intensywne barwy, dlatego można ustawić doniczkę z kwiatem na parapetach z ekspozycją na południe lub południowy-zachód. 
Wszystkie odmiany euphorbia wymagają zasilania nawozem. Można stosować do nich nawozy do kaktusów, które powinno stosować się zgodnie z zaleceniami producenta w okresie wegetacji. Po okresie wegetacji nawożenie jest zbędne i może zaszkodzić roślinie. Podczas wegetacji w zależności od wybranego rodzaju nawozu, należy użyć go jednorazowo lub regularnie co dwa-trzy tygodnie. W ten sposób zapewni się roślinie odpowiednią ilość składników mineralnych. 

Wilczomlecz - jaka ziemia?

Euphorbia powinna rosnąć w ziemi lekkiej, przepuszczalnej. Podłoże powinno mieć dobry drenaż, by nie dopuścić do zalewania systemu korzeniowego. Najlepszym wyborem do sadzenia wilczomleczów jest mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem i torfem. Takie połączenie sprawia, że wilgoć w glebie utrzymuje się dłużej, mimo że sama ziemia jest lekka i przepuszczalna.  
Dlaczego tak ważna jest odpowiednia ziemia do euphorbia? Kwitnienie, przyrost nowych pędów, intensywność ich koloru oraz odporność zależą właśnie od gleby. Podłoże z torfem wchłania wodę, dzięki czemu wilgoć nie stanowi zagrożenia dla delikatnego systemu korzeniowego. Jego ochrona przed zalaniem ogranicza rozwój chorób. Podłoże z torfem o wysokiej przepuszczalności jest niezbędne zarówno podczas przesadzania kwiatu doniczkowego, jak i po jego rozmnożeniu.  

Euphorbia - uprawa i przesadzanie 

Sukulenty euphorbia można kupić w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach przez cały rok. Jeśli nową roślinę kupi się w okresie jesienno-zimowym, nie powinno się jej w ogóle przesadzać. Najlepiej jest zostawić ją w tej samej glebie, w której została przywieziona do domu aż do wiosny. Na przesadzanie przyjdzie czas wiosną lub latem, gdy roślina wejdzie w okres wegetacji. Do tego czasu powinno się chronić wilczomlecz przed gwałtownymi zmianami temperatury. 
W przypadku wilczomleczów, które posiada się od kilku lat, powinno się pamiętać, że konieczne jest ich regularne przesadzanie. Kwiat powinien być przesadzany do nowej ziemi raz na rok lub co dwa lata w zależności od tempa wzrastania. 
Zimą powinno się dbać, by euphorbia była chroniona przed wychłodzeniem podczas wietrzenia domu lub wiatrem. Powietrze w mieszkaniu powinno być suche, dlatego wilczomlecz może rosnąć na parapecie tuż nad kaloryferem. Zabronione jest jednak suszenie prania na grzejniku, gdyż w jego trakcie w pomieszczeniu znacznie podnosi się wilgotność powietrza. Ma to negatywny wpływ na sukulent. 
Co ważne, wilczomlecze euphorbia są trujące dla zwierząt. Właściciele kotów powinni uważać na nie w szczególności, gdy kot ma skłonność do skubania i zjadania liści kwiatów doniczkowych. Zjedzenie pędów sukulentu może doprowadzić do poważnego zatrucia u pupila. 
Autor: Monika Kocher