Data modyfikacji:

Zasady feng shui w sypialni

Dosłowne tłumaczenie oznacza „wiatr i woda” i jest to starożytna chińska sztuka budowania przestrzeni wokół siebie. Jej celem jest zwiększenie przepływu siły życiowej „chi” oraz stworzenie harmonii, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W feng shui zasady są bardzo ważne, dzięki nim możemy zorganizować nasze mieszkanie lub dom, ta by jak najlepiej na nas oddziaływały. Ważnym pomieszczeniem jest sypialnia, która z definicji służy nam do odpoczynku i pozwala odzyskać energię. Spójrzmy jak powinna wyglądać sypialnia według feng shui.

Feng shui w sypialni

Dla feng shui sypialnia ma największe znaczenie i istnieje wiele elementów, które w niej zastosowane, będą mieć pozytywny wpływ na nasze życie.

Solidny, np. drewniany, zagłówek łóżka, zapewnia dodatkową siłę i wsparcie, powinniśmy natomiast zrezygnować z oparcia dla nóg, które blokuje postęp w życiu. Meble powinny mieć miękkie linie, zrezygnujemy z ostrych krawędzi pod kątem prostym, które mogą wywołać uczucie niepokoju. Jeśli nie jest to możliwe, połóżmy na nie opływową tkaninę lub roślinę spływającą kaskadami, która złagodzi ostre rogi mebli.

Rzeczy na stoliku nocnym powinny ograniczać się do dobrej lampy, żywych roślin i przedmiotów, które nas inspirują, np. ulubionych książek. Unikajmy bałaganu, który symbolizuje niedokończone sprawy i hamuje postęp w życiu. Pozwólmy energii swobodnie przepływać, przez zostawienie wolnej przestrzeni wokół łóżka, na meblach i pod łóżkiem. Nie przechowujmy tam pudeł, sprzątajmy pod nim na bieżąco, aby uniknąć blokady energii.

Stagnacji energii zapobiegają również rośliny umieszczone w rogach pokoju. Usuńmy z niego wszelkie elementy, które nam się źle kojarzą i przypominają złe wspomnienia ludzi lub wydarzeń. Jeśli w sypialni znajduje się garderoba lub szafa, w niej również powinniśmy zachować porządek. Bałagan za zamkniętymi drzwiami może być równie wyczerpujący co ten otwarty. Poukładajmy ubrania, usuńmy te których nie używamy, zainstalujmy organizery do przechowywania butów i akcesoriów. Sypialnia powinna być miejscem, w którym możemy się całkowicie wyciszyć. Usuńmy, więc wszystkie przedmioty, które przypominają nam o pracy i stresach.

Wszelkie urządzenia jak telewizor i komputer, stosy książek i sprzęt do ćwiczeń, biurko z pochowanymi w nim dokumentami i rachunkami, powinny znaleźć się poza sypialnią. Jeśli nie jest to możliwe i nasza sypialnia jest również miejscem w którym organizujemy nasze codzienne życie, zadbajmy o to aby na czas snu wszystkie te elementy zakryć.
Wszyscy wiemy, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, mogą pobudzić nas do działania albo uspokoić, mogą nawet wpłynąć na nasz apetyt. W sypialni najlepiej zastosować ciepłe kolory. Barwy ziemi i skóry, takie jak: terakota, brzoskwinia, miedź, koral, brązy i beże tworzą przytulną i przyjazną atmosferę. Jasne błękity, zielenie i lawenda pozwalają uzyskać spokojną atmosferę i wytworzyć uzdrawiającą energię. Niektóre kolory są zbyt pobudzające, dlatego powinniśmy ostrożnie je stosować. 

Zadbajmy o dobre światło, które ma wpływ na wydzielanie serotoniny i naszą aktywności dobową. Najważniejsza jest elastyczność, w czasie snu musimy uzyskać odpowiednie zaciemnienie, np. za pomocą solidnych zasłon, które wpłyną na jakość snu. Rano z kolei, powinniśmy mieć dostęp do dużej ilości naturalnego światła, które pozwoli nam się obudzić i zapewni dawkę energii tuż po przebudzeniu.

Rozmieszczenie łóżka

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, który zapewnia nam wypoczynek i dobre sny. Ustawienie go w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu, pozwala korzystać z lepszej energii, która wpływa na jakość naszego snu, dzięki któremu funkcjonujemy lepiej również w dzień. Umiejscowienie łózka jest ograniczone przez wielkość naszej sypialni, układ okien i drzwi. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym każdy z nas może korzystać z dobrej energii. 

Najlepszym układem jest postawienie łóżka po przekątnej do drzwi, za nim powinna znajdować się ściana. Po obu stronach łóżka stawiamy stoliki nocne, nie muszą być identyczne. Działanie feng shui w sypialny wzmacnia dywan. Kolejny duży mebel, taki jak szafa lub komoda, powinien znajdować się raczej u podnóża łóżka, niż po jego boku. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy utrzymać równowagę energii w sypialni.

Duży mebel może być umieszczony po boku łóżka jedynie wtedy, gdy drugi będzie znajdować się na drugim boku i oba zostaną zrównoważone przez inny mebel w dolnej części łóżka. Jeśli nie mamy możliwości postawić łóżka po przekątnej do drzwi, może być ono umiejscowione z boku drzwi lub na ścianie z drzwiami. W takich sytuacjach, łóżko powinno znajdować się od nich jak najdalej, z zachowaniem zasad z poprzedniego układu, a więc z tyłu solidna ściana, stoliki nocne po bokach i duży mebel u podnóża łóżka, które stoi na dywanie.
Stopy nie powinny wskazywać drzwi, gdyż w chińskiej kulturze jest to „pozycja śmierci”, jako że zmarli są wynoszeni najpierw stopami, spanie w ten sposób może wyczerpać naszą siłę życiową.

Dla zachowania dobrych relacji z partnerem, unikajmy łóżek typu king size. Ich rozmiar tworzy przepaść między dwoma osobami, również sama konstrukcja jest niekorzystna i powoduje symboliczny podział w związku. 

Wzmacniamy energię ying i yang

Prawy róg sypialni zwany bagua, to centrum miłości. Powinni znajdować się tam elementy, które wzmacniają nasz związek. Zdjęcia, świece, romantyczna poezja, przedmioty w kształcie serca. Wszystkie elementy, które symbolizują miłość. Kwitnące rośliny o zaokrąglonych liściach, dbajmy o nie, by nie usychały. Zdrowe rośliny są symbolem rozkwitającej miłości, usychające liście wręcz przeciwnie.

Wszelkie odcienie czerwieni, pomarańcz i róż są powiązane z ying i yang, a więc z męską i kobiecą energią. Pojedyncze akcenty zastosowane w sypialni pozwolą podkręcić atmosferę w sypialni.
 
Jeśli nie posiadamy partnera, a chcemy to zmienić, powinniśmy przyjrzeć się czy układ naszej sypialni nie blokuje naszego życia uczuciowego. Jeden stolik nocny, wejście i zejście do łóżka tylko z jednej strony może umacniać nasz status singla. Jeśli chcemy to zmienić, nasza sypialnia powinna wyglądać tak, jakbyśmy już dzielili ją z drugą osobą. Jako, że sypialnia jest miejscem, w którym skupia się energia związkowa, powinniśmy usunąć przedmioty, które są symbolizują relacje z innymi ludźmi. Zdjęcia rodziny, przyjaciół mogą być rozmieszczone w całym domu, jednak w sypialni powinniśmy pozostawić zdjęcia nasze i partnera.