Data publikacji:

Filodendron - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Filodendron to okazała zielona roślina, idealna nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Ta pochodząca z tropikalnej dżungli roślina coraz częściej wypiera modną do niedawna monsterę. 
W swoim naturalnym środowisku pędy filodendronów wspinają się po pniach tropikalnych drzew. W europejskim mieszkaniu prezentują się modnie i dystyngowanie, dzięki okazałym, sercowatym liściom. 
To roślina, która nada blasku każdemu wnętrzu. Wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Jak to zrobić przeczytasz w poniższym artykule. 

Filodendron - jak wygląda? 

Filodendrony to rośliny z rodzaju obrazkowatych, występujące naturalnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Meksyku. Jak wygląda filodendron? Jego głównym elementem charakterystycznym jest kwiatostan w formie kolby, który jest otoczony zwykle bardzo efektownym liściem. Większość roślin z tego rodzaju rośnie w formie pnączy, okalających tropikalne drzewa. 
Pochodzenie ciepłolubnego filodendrona warto mieć na względzie już przed zakupem konkretnej odmiany, wybierając zawczasu idealne środowisko i stanowisko dla tej pięknej rośliny. Co ciekawe, to ta sama rodzina, co bardzo popularne monstery. Warto więc wyróżnić się spośród znajomych, wybierając do swojego mieszkania nietypowy okaz filodendrona. 

Filodendron - pielęgnacja 

Filodendron, jak większość roślin tropikalnych, potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Aby roślina zdrowo rosła, powinna być podlewana raz w tygodniu - latem nawet dwa razy. Jeśli nie jest się pewnym, czy potrzebuje wody, wystarczy sprawdzić, jakie podłoże ma nasz filodendron. Ziemia przesuszona stanowczo wymaga podlania, gdyż zbyt suche środowisko może nawet zabić roślinkę. 
Temperatura nie powinna spadać do 15 stopni C. o czym warto pamiętać, wybierając miejsce dla rośliny. Filodendron nie powinien więc stać w pobliżu kaloryfera lub tarasu czy drzwi balkonowych, ponieważ powietrze w ich okolicy może być zbyt suche lub zimne. Warto też nawilżać powietrze w okolicy doniczki z rośliną. 
Jeśli roślina wymaga szybkiej pomocy, można użyć nawozu dedykowanego filodendronom. Wystarczy nakrętka płynu raz na jakiś czas, aby dostarczyć roślinie bogatej mikroflory bakteryjnej i próchnicy pokarmowej. 

Filodendron. Jaka ziemia? 

W warunkach polskich uprawa filodendrona ogranicza się głównie do sadzenia w doniczkach i trzymania rośliny we wnętrzach, z uwagi na niskie temperatury panujące na zewnątrz. Donica powinna być wystarczająco duża. Korzenie mogą być lekko stłoczone - co filodendrony bardzo lubią. 
Aby roślina rozwijała się bez przeszkód, warto stworzyć jej odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu. Filodendron odwdzięczy się oczyszczaniem powietrza z różnych zanieczyszczeń, wpływając pozytywnie na zdrowie domowników. 
Ziemia filodendrona w doniczce powinna być żyzna, lekka i dobrze przepuszczalna. Warto użyć mieszanki kompostu, torfu i piasku (ewentualnie perlitu) - nie warto pomijać piasku, ponieważ zapewni dobry drenaż. Ostatecznie można użyć ziemi ogrodowej wzbogaconej o kompost czy też włókna kokosowe. 
Filodendron powinien stać w jasnych pomieszczeniach, byle nie bezpośrednio na słońcu, ponieważ wystawienie na popołudniowe słońce może doprowadzić do poparzenia liści. 

Filodendron - kwitnienie 

Filodendron może zakwitnąć, choć według plotek może wydarzyć się dopiero po siedmiu latach życia rośliny. Czy to prawda? Filodendron kwitnie krótko, bo na 2 -3 dni, w zależności od odmiany. Aby zakwitł, potrzebuje wręcz idealnych warunków. Jeśli więc twój filodendron zakwitnie, możesz być z siebie dumny/a - twojej roślinie zostały zapewnione świetne warunki i jest zdrowa. 

Filodendron - rodzaje 

Na świecie istnieje ponad 700 rodzajów filodendronów. W warunkach domowych można uprawiać kilka z nich. Największą zaletą filodendronów są liście. Duże, kolorowe i często bardzo oryginalne liście będą stanowić piękną ozdobę każdego wnętrza. To właśnie ze względu na wygląd liści najwięcej klientów decyduje się na zakup tej konkretnej odmiany. 
Najpopularniejsze rodzaje filodendronów, któe nadają się do uprawy w domu to: 
  • Filodendron pnący (Philodendron scandes) 
Filodendron pnący to idealna roślina do posadzenia w wiszącej doniczce. Wszystko dzięki atrakcyjnym, sercowatym pnączom. 
  • Filodendron postrzępiony (Philodendron pedatum) 
Pnącza tego gatunku rosną bardzo szybko, dlatego wymaga większych kratek lub palików, po których będzie się wspinał. Ma bardzo ciekawe, zielone liście. Im roślina starsza, tym liście bardziej się "strzępią", co jest atrakcyjne wizualnie. 
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) 
Jeśli zapewni się mu podporę, może urosnąć nawet do 2 metrów. Ma bardzo piękne liście - duże, strzałkowate, w głębokim zielonym kolorze i o miedzianym połysku. 
  • Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum) 
Tworzy gruby, krótki pień. Nie jest to więc pnąca roślina. Ma bardzo atrakcyjne, strzałkowate, pierzaste liście układające się w nieregularną rozetę. 
  • Filodendron Andrego (Philodendron andreanum) 
Podobny do filodendrona pnącego, z tą różnicą, że ma mocno wydłużone liście, o jasnozielonych brzegach. 

Zalety filodendronów 

Poza byciem wizualnym, egzotycznym dodatkiem do Twojego domowego "ogródka", filodendron ma inne zalety. Przede wszystkim jest to roślina oczyszczająca powietrze. Filodendron radzi sobie z takimi zanieczyszczeniami, jak formaldehyd (w tym: powstały z lakierów, środków dezynfekcyjnych, kosmetyków), benzol (spaliny) i dwutlenek węgla. 
Roślina ta może też wytwarzać ciepło, co dla wielu poczatkujących ogrodników może być bardzo zaskakujące. 
Ogromną zaletą filodendronów jest to, że po zapewnieniu podstawowych warunków - dobrej ziemi, odpowiedniego stanowiska i regularnego podlewania - filodendronom nie trzeba wiele, by swobodnie rosnąć. Po zapewnieniu tych podstawowych elementów rośliny mogą świetnie rosnąć nawet, gdy pozostawisz je "same sobie", jedynie podlewając je regularnie. 
Autor: Dominika Tarczoń