Data publikacji:

Folia w płynie: czym jest? Co daje? Jak stosować?

Folia w płynie to nowoczesny, wygodny i skuteczny materiał izolujący. Przydaje się przy remoncie lub budowie pomieszczeń wymagających szczególnego zabezpieczenia przed wilgocią. Hydroizolacja w płynie jest często stosowana przez fachowców, a w jej skład wchodzi odpowiednio dobrana kompozycja żywic syntetycznych, wypełniacze i środki modyfikujące. Użycie tego produktu jest bardzo proste i nie różni się od zwykłej farby. Gdzie można go stosować, jak to robić i czy warto? Odpowiadamy!
folia w płynie na zewnątrz

Co daje folia w płynie?

Hydroizolacja w płynie to doskonały środek, który zabezpiecza przed wilgocią i uszczelnia powierzchnie. Dla optymalnego efektu wystarczy nawet bardzo cienka warstwa, dzięki czemu produkt jest bardzo wydajny i cieszy się rosnącą popularnością.
Materiał izolacyjny, jakim jest folia w płynie, sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Istnieje kilka rodzajów płynnych folii i dobór odpowiedniego zależy właśnie od lokalizacji. Folia w płynie na zewnątrz doskonale sprawdzi się na balkonach, tarasach czy nawet w zbiornikach wodnych. Z kolei wewnątrz pomieszczeń spełni swoją rolę w kuchniach oraz łazienkach, zabezpieczając ściany oraz podłogi.
Warto wiedzieć, że folia w płynie do oczka wodnego, basenu czy fontanny stanowi doskonałe uszczelnienie warstwy betonowej, siatkobetonowej czy ceglanej. Ze względu na wysoką elastyczność hydroizolacji zaleca się kłaść na nią płytki. Wykończenie farbą może doprowadzić do łuszczenia się całej powłoki właśnie ze względu na różnice we wspomnianej elastyczności.

Gdzie malować folią w płynie?

Dobór odpowiedniego środka hydroizolacyjnego zależy w głównej mierze od tego, gdzie będzie stosowany. Inna będzie folia w płynie do łazienki, a inna folia w płynie na balkon. Biorąc pod uwagę różnice w przeznaczeniu, można wyróżnić trzy podstawowe kategorie: płynne folie do pomieszczeń wilgotnych, na ogrzewanie podłogowe oraz na taras i balkon. Oczywiście zastosowanie hydroizolacji może być znacznie szersze.
Folie w płynie do wilgotnych pomieszczeń są najpopularniejsze. Zabezpieczają ściany i podłogi przed działaniem wilgoci, co zapobiega rozwijaniu się grzyba i pleśni. Doskonale działają w okolicach kabiny prysznicowej, wanny, pralki czy zlewu. Przydają się także jako dodatkowe zabezpieczenie kuchni i toalet. Jeśli planując remont, zastanawiamy się, jaka folia w płynie do łazienki będzie odpowiednia, to odpowiedzią jest właśnie ta do pomieszczeń wilgotnych.
Folia w płynie spełnia swoją rolę także jako towarzyszka ogrzewania podłogowego, zwłaszcza w pomieszczeniach, które związane są z dużą wilgotnością. Sama hydroizolacja jest zbyt wrażliwa na uszkodzenia, dlatego idealnym rozwiązaniem jest folia w płynie pod płytki.
Folia w płynie na balkon i taras jest znacznie bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych i zmiany temperatur niż te, które instaluje się w domu. Nie jest jednak niezniszczalna, dlatego należy pokryć ją odpowiednim wykończeniem, np. płytkami.

Folia w płynie – jak stosować?

Hydroizolacja może być stosowana na bardzo wiele materiałów – beton, ceramikę, drewno itp. Guma w płynie na płytki, folia w płynie na OSB czy jakiekolwiek inne podłoże są kładzione w analogiczny sposób. Do pracy wystarczy wałek malarski lub pędzel. Optymalny efekt zapewniają zawsze dwie warstwy płynnej folii. Każda warstwa wysycha ok. 2–6 godzin, jednak materiał wykończeniowy można kłaść po minimum 24 godzinach.
Narożniki oraz łączenia ścian i podłóg należy dodatkowo zabezpieczyć specjalną taśmą uszczelniającą, montując ją w pierwszej warstwie hydroizolacji. Tego rodzaju taśma zapewni ochronę w przypadku uszkodzenia płynnej folii.
Podobnie stosowana jest folia w płynie na śmierdzący komin. Wystarczy za pomocą pędzla lub wałka rozprowadzić ją po powierzchni i poczekać aż wyschnie. Płynna folia jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem uszczelnienia.

Jak przygotować powierzchnię do położenia folii w płynie?

Podłoże, na które chcemy nałożyć płynną folię, musi być odpowiednio przygotowanie do jej przyjęcia. Hydroizolacją powinno pokrywać się całość podłogi lub fragment bądź także całość ścian.
Przed malowaniem folią powierzchnię należy dokładnie oczyścić z kurzu, pozostałości kleju, farby i innych zanieczyszczeń. Trzeba także zniwelować wszelkie nierówności. Jeśli podłoże jest chłonne, konieczne jest zagruntowanie go odpowiednim środkiem zgodnie z instrukcją do niego dołączoną.

Czy warto stosować folię w płynie?

Folia w płynie cechuje się wysoką elastycznością i wytrzymałością. Może być stosowana w bardzo wielu okolicznościach i na wielu powierzchniach. Doskonale uszczelnia i izoluje. Jest wygodna, wydajna i łatwa w aplikacji, szybko schnie. Ma właściwości mrozoodporne, niestraszne jej także promieniowanie UV.
Za wadę można uznać stosunkowo niską wytrzymałość mechaniczną. Z tego względu folia w płynie nie może być stosowana samodzielnie, jako wykończenie. Jest izolacją, która doskonale sprawdza się pod płytkami lub innym materiałem.
Zdecydowanie warto stosować folię w płynie bądź inne środki zabezpieczające, szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania bądź długotrwałego narażenia na działanie wilgoci. Zastosowanie izolacji pozwoli w znacznym stopniu zminimalizować ewentualne szkody.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!