Data publikacji:

Forsycja – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Nazywana drzewkiem wielkanocnym lub wiosennym złotem – wczesną wiosną to ona zakwita pierwsza, jeszcze przed gruszami i jabłonkami. Forsycja – efektowny krzew o drobnych, żółtych kwiatkach jest ozdobą każdego ogrodu. Oto zestaw przydatnych informacji o pielęgnacji i uprawie forsycji.
Forsycja
Forsycja jest niesamowitym krzewem – porównuje się ją do wiosennych krokusów, ponieważ tak jak one, zakwita, gdy jeszcze gałęzie drzew są puste, a przyroda jeszcze nie obudziła się z zimowego snu.

Forsycja – kwitnienie przed wszystkimi

Zazwyczaj w marcu, kiedy jeszcze leży śnieg, forsycja pokazuje swoje drobne, jaskrawożółte kwiatki. Dopiero gdy kwiaty zaczynają opadać, na gałązkach pojawiają się liście. Za sprawą gęstych gałęzi obsypanych kwieciem, a potem listkami forsycja świetnie sprawdza się jako krzew na żywopłoty. Znamy aż 11 gatunków forsycji. Najwięcej rośnie ich w Japonii i Chinach, gdzie uprawiane są od wieków. W Europie w naszych ogródkach pojawia się głównie forsycja zwisła, pośrednia oraz mieszana. To właśnie te niskie krzewy dominują, ponieważ dobrze osłaniają przestrzeń i kryją ogród przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Odmiana mieszana charakteryzuje się kwiatem czteropłatkowym, który pokrywa gęsto rosnące ku górze gałęzie krzewu.

Forsycja – wymagania: gdzie najlepiej będzie rosła?

Krzewy forsycji lubią słońce, ale nie w nadmiarze. Najlepiej będą rosły na stanowiskach średnio nasłonecznionych i lekko zacienionych. Dlatego często sadzi się je pod płotami, przy bramach lub w niedalekiej odległości od murów domu, które choć przez część dnia zapewnią cień. Forsycję możesz mieć nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie. Zapewnij jej dobrą ziemię, podlewaj systematycznie i osłoń przed wiatrem. Jeśli jednak twój balkon jest mocno wyeksponowany na wiatr, bo np. mieszkasz na wysokim piętrze, a wokół nie ma innych budynków, tak wysokich, jak twój, istnieje ryzyko, że niska temperatura i lodowaty wiatr mogą zaszkodzić forsycji, a krzew nie przetrwa na balkonie. Pomoże jej zabezpieczenie – ocieplenie matą i zasypanie ściółką lub schowanie na zimę do piwnicy (z oknem!) lub garażu, gdzie będą panowały temperatury powyżej zera stopni Celsjusza.

Forsycja – jaka ziemia będzie najlepsza?

Krzew nie ma wygórowanych wymagań w kwestii ziemi. Oczywiście będzie wdzięczny za żyzną, próchniczą i często wilgotną glebę, ale będzie też dobrze rósł na zwykłej ogrodowej ziemi. Nie będzie za to rósł na glebie wapiennej. By utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, możesz podłoże nawozić jesienią lub wczesną wiosną, zanim krzew zakwitnie. By zaś zachować na długo odpowiednią wilgotność gleby, obłóż krzew korą – forsycja ma dość płytkie ukorzenienie, dlatego warto okryć ziemię np. ściółką z kory drzewnej, by woda nie parowała od ciepła promieni słonecznych.
Sadząc forsycję na słabych glebach, pamiętaj, że najlepszy będzie nawóz bogaty przede wszystkim w fosfor – roślina odwdzięczy się mocnym i obfitym kwitnieniem. Ale krzew potrzebuje też gleby bogatej w azot i potas.

Forsycja – sadzenie: kiedy najlepiej przesadzać, jakie wybrać stanowisko?

Forsycja nie jest kapryśna – przetrwa, nawet jeśli posadzisz ją w upalne lato – pod warunkiem, że codziennie będziesz ją obficie podlewać. Zazwyczaj jednak krzewy forsycji wsadzamy do gruntu z sadzonek w doniczkach wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu, albo późną jesienią. Chodzi o to, by gleba była mocno wilgotna, bo w takich warunkach rośliny najlepiej i najszybciej się ukorzenią w gruncie. Dlatego niezależnie od tego, czy sadzisz w marcu, czy we wrześniu, po włożeniu korzeni forsycji w głęboką dziurę i mocnym dociśnięciu, krzew należy obficie podlać.
Wybierając miejsce dla forsycji, pamiętaj, że krzew będzie potrzebowała od 80 centymetrów do 1 metra szerokości z każdej swojej strony – na taką wielkość właśnie prawdopodobnie się rozrośnie. Sadź w odległości nie mniejszej niż pół metra od sąsiednich roślin.

Jak przycinać forsycję?

Krzew powinien być przycinany nie rzadziej niż raz na trzy lata. Jednak najlepiej będzie kwitł, jeśli zadbasz o niego co roku. Forsycję należy przycinać śmiało i zdecydowanie – po kilkanaście centymetrów z najdłuższych gałęzi. Cięcie należy przeprowadzać zaraz po tym, jak krzew przekwitnie. Tnąc, możesz nadać nowy kształt krzewom. Pamiętaj też o tym, że forsycja będzie wypuszczała nowe odnóżki od dołu i tam właśnie pojawi się najwięcej kwiecia. Roślina, której się nie podcina, przestanie kwitnąć. Ale można ją próbować uratować – jeśli nie ma złotych kwiatów, trzeba w kwietniu lub jesienią obciąć ją tak, by wystawała jedynie 20 centymetrów nad ziemią. Wówczas jest szansa, że wypuści boczne pędy, które zakwitną na wiosnę.

Forsycja – na przeziębienie i alergie

Forsycja nie tylko cieszy oczy, ale też może pomóc w zdrowieniu. Ma właściwości przeciwzapalne – pomaga leczyć przeziębienia, wspiera osoby z zaburzeniami krążenia, żylakami i miażdżycą. Opóźnia procesy starzenia organizmu i poprawia jego odporność. Zawiera flawonoidy, które pomagają zwalczać alergie. Z kwiatów forsycji można przygotować napar lub dodawać świeże płatki do sałatek czy na kanapki.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.