Data publikacji:

Gabinet – aranżacje. Pomysły na urządzenie gabinetu

Wiele osób prowadzi swoją działalność gospodarczą w domu. Niektóre profesje nie wymagają pracy w biurze zlokalizowanym w modnym biurowcu. Posiadanie miejsca w domu na stworzenie gabinetu to rewelacyjny sposób na ograniczenie kosztów. Praca w systemie home office nie jest nowym zjawiskiem. W krajach zachodnich taki styl pracy funkcjonuje od dawna. Sprawdź, jak możesz zorganizować swój gabinet – aranżacji jest wiele!
Gabinet – aranżacje. Pomysły na urządzenie gabinetu

Aranżacja gabinetu w domowym zaciszu

Jeszcze pod koniec XX wieku w Polsce mało kto pracował w systemie pracy zdalnej. Internet dopiero się rozwijał. Pracodawcy nie mieli zaufania do swoich pracowników. Uważali, że jeśli pracowników nie będzie w biurze, to nie będą w stanie mieć nad nimi kontroli w czasie pracy. W tamtym okresie świat najbardziej opierał się na bezpośrednich relacjach z innymi ludźmi. Standardem były spotkania osobiste. Dzisiaj wiele tematów można załatwić w trybie online. Praca typu home office przestała być etykietą przyklejaną wyłącznie do freelancerów.
Praca w domu nie jest dobra dla wszystkich. Kochają ją introwertycy, którzy najlepiej czują się w swoich czterech ścianach. Cieszą się, że mogą realizować zadania z dowolnego miejsca na świecie. Nie marnują czasy na dojazdy do pracy i z pracy. Natomiast ekstrawertycy zdecydowanie lepiej czują się wśród ludzi w biurze. Praca zespołowa daje im radość i satysfakcję. Dlatego też po wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce większość ekstrawertyków po prostu cierpiała z powodu konieczności świadczenia pracy zdalnej.

Dlaczego trzeba mieć gabinet w domu? Aranżacje dla każdego

Osoby, które pracują zdalnie, doskonale wiedzą, jakie jest podejście rodziny i znajomych do tego rodzaju pracy. Freelancerzy często skarżą się na to, że bliskie im osoby nie respektują ich czasu pracy. Praca przy kuchennym stole pogarsza jedynie sytuację. Domownicy w trakcie trwania pracy po prostu mają okazję do odwracania uwagi od powierzonych zadań. To samo dzieje się ze znajomymi, którzy wpadają z niezapowiedzianymi wizytami. Ludzie nie traktowali poważnie pracy freelancerów do czasu, aż sami zostali przerzuceni na tryb zdalny z powodu pandemii koronawirusa. Własny gabinet w domu mocno ogranicza niekomfortowe sytuacje. Rodzina od razu wie, że nie powinno się przeszkadzać w czasie wykonywania zawodowych obowiązków. Poniekąd gabinet stawia swoistą barierę, ale pozwala na pracę w komfortowych warunkach.

Aranżacja gabinetu w domu – czyli biurko i wygodny fotel

Podstawowe wyposażenie gabinetu w domu to odpowiednie biurko i komfortowy fotel. Rozmiar biurka zależy od ilości dokumentów i osobistych przyzwyczajeń. Fotel powinien dawać poczucie wygody. Nie może być produktem, który dekoncentruje człowieka w czasie pracy. Wielu osobom przydadzą się regały i szafki. Można w nich przechowywać na przykład ulubione publikacje książkowe (nie tylko branżowe).

Gabinetowe detale miłe dla oczu

Gabinet w domu – aranżacje i inspiracje można czerpać nie tylko z katalogów wnętrzarskich. Najciekawsze gabinety wcale nie muszą być dziełem projektantów i dekoratorów wnętrz. Przestrzeń do pracy w domowym gabinecie powinna być odzwierciedleniem własnego gustu. Czyli może to być przykładowo gabinet w stylu loft, skandynawskim lub stylistycznie niezweryfikowany artystyczny chaos. Twórcy i artyści po prostu nie dadzą się zaszufladkować pod względem aranżacji swojego gabinetu. Mogą preferować dość osobliwe elementy dekoracyjne.
Nie bez znaczenia są dekoracje na ścianach. Mogą to być obrazy i grafiki – oryginalne lub w postaci replik. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do gabinetu roślin doniczkowych. Takowe stwarzają pozytywny nastrój. Niektóre mają właściwości oczyszczające powietrze. Osoby, które nie lubią roślin, mogą je zastąpić modnymi dekoracjami. Mogą to też być pamiątki z podróży, ulubione figurki czy rzeźby.

Nowoczesny gabinet w domu – aranżacje dla części wypoczynkowej

Każdy potrzebuje przerwy w pracy. Nie zawsze musi ona być planowana. Czasem ktoś może się gorzej poczuć z powodu zmiany pogody. Każdy ma prawo mieć chwilę dla siebie. W gabinecie powinna znajdować się nawet niewielka strefa przeznaczona do relaksu. Można wstawić na przykład szezlong. Ten mebel pozwala na odpoczynek bez konieczności przechodzenia do innego pokoju.
Alternatywnym rozwiązaniem jest niewielka sofa. Przydatnym detalem będzie również stolik kawowy. Może okazać się niezbędny do postawienia napojów. Nie powinno się ich spożywać przy biurku, gdyż przez nieuwagę można zalać komputer lub laptop. Można też zniszczyć dokumenty. Wypadek z kawą lub herbatą może przytrafić się każdemu. Interesującym pomysłem jest fotel z podnóżkiem oraz stolik pod laptopa. Jeśli dana osoba pracuje bardzo dużo i nie ma czasu na wizyty w fitness clubie, może do gabinetu wstawić bieżnię lub rowerek stacjonarny.
Zdjęcie: Envato/megostudio
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.