Data publikacji:

Ginura – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Sprawdź, jak pielęgnować ginurę. Poznaj rodzaje ginury. Dowiedz się, jak często można ją podlewać, jak ją rozmnażać i jak dbać o nią zimą.
Ginura

Ginura – jak wygląda?

Największą ozdobą rośliny są jej bardzo atrakcyjne, bordowo-zielone, duże, mocno ząbkowane na brzegach liście. Ich blaszka pokryta jest gęstymi, krótkimi włoskami w odcieniu purpurowo-fioletowym. Włoski porastające blaszkę mienią się na fioletowo, co najlepiej widać na młodych liściach, które są mocniej wybarwione od starszych.

Co ciekawe, kwiaty prezentują się o wiele mniej spektakularnie. Kwiaty ginury są małe, niezbyt ładnie pachnące, pomarańczowe kwiaty ginury, dlatego kiedy się pojawią, lepiej jest je usuwać, co nie tylko poprawi wygląd rośliny, ale też przedłuży jej żywotność.

Ginura – rodzaje

Ginura Orange (Ginura pomarańczowa, Gynura aurantiaca)
Roślina osiąga wysokość do 100 cm. Ma żebrowane łodygi, ozdobione czerwono-fioletowymi ogonkami liściowymi, które charakteryzują się naprzemiennym, nieregularnym ząbkowaniem. Górne liście są młode, mają jajowaty kształt.
Na powierzchni pędów i liści znajduje się stos o fioletowym odcieniu, dlatego w jasnym świetle wydaje się, że krzew jest pomalowany na fioletowo. Małe kwiaty są zbierane w koszyczkach, mają pomarańczowy lub złotożółty odcień. Stąd zyskały swoją nazwę. W warunkach naturalnych taka roślina występuje tylko na terytorium wyspy Jawa.
Wspinaczka Ginura (Skandeny Gynura) nazywana także rosnącą ginurą
To półkrzew o dużych, rzadko ząbkowanych blaszkach liściowych o owalnym kształcie. Jest często uprawiany w szklarniach. Jego rzęsy mogą dorastać na długości aż do dwóch metrów. Taka roślina świetnie wygląda w postaci kompozycji, wraz z innymi roślinami w tej samej doniczce.
Wiklina Ginura (Gynura sarmentosa)
Przypomina na pozór nieco ginurę pomarańczową, ale charakteryzuje się opadającymi pędami, więc można ją uprawiać jako roślinę ampeliczną. Na wysokości krzew może osiągnąć nie więcej niż 0,6 m. Długość małych blaszek liściowych wynosi około 70 mm. Pochodzi z Afryki Wschodniej.
Która ginura jest najbardziej popularna?
Roślina, która zdobyła największe uznanie w Polsce, to zdecydowanie ginura pomarańczowa.

Ginura – uprawa

Choć ginura pomarańczowa jest rośliną tropikalną, to można ją uprawiać w warunkach europejskich, we własnym domu. Roślina lubi jasne stanowiska, ale nie przepada za ostrym słońcem. Warto ochronić ją np. za pomocą firanek w oknach przed bardzo ostrym letnim słońcem.
Ginurę należy podlewać regularnie, raz w tygodniu lub częściej, ale mniejszą ilością wody. Warto sprawdzać wilgotność podłoża i zwilżyć je nieco, jeśli zauważysz, że jest bardzo suche.
Optymalna temperatura otoczenia wynosi około 24–26 stopni Celsjusza w sezonie wegetacyjnym i około 10–16 stopni Celsjusza zimą, po okresie wegetacyjnym. Roślinę możesz trzymać w domu lub ewentualnie w ogrzewanej szklarni zimową porą.
Ginura nie wymaga skomplikowanych procesów pielęgnacyjnych. Wystarczy przesadzać ją regularnie do nowej, pełnych składników odżywczych ziemi. Przesadzać roślinę zaleca się zazwyczaj przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Możesz też oczyszczać jej liście za pomocą niewielkiej ilości wody w sprayu oraz delikatnej ściereczki.
Liści nie należy nabłyszczać czy spryskiwać dużą ilością wody. Ewentualny kurz można też bardzo łatwo usunąć za pomocą delikatnego pędzelka, np. do makijażu, czy pędzelka malarskiego lub ściereczki.
Musisz wiedzieć, że ginura prezentuje się najbardziej efektownie w ciągu pierwszych 2–4 lat. Z czasem jej pędy nie robią już takiego wrażenia, dlatego warto ją od czasu do czasu odmładzać. Możesz po prostu odciąć stare pędy. Roślina z czasem zacznie sobie je rekompensować, wypuszczając nowe.

Na co uważać podczas pielęgnacji ginury?

Roślina lubi wilgotne środowisko, ale glebę można bardzo łatwo przelać, dlatego lepiej podlewać ją częściej, ale małymi ilościami wody. Możesz też spryskiwać podłoże wodą w sprayu. Przesuszenie rośliny też nie wpłynie korzystnie na jej kondycję. Oczywiście ginura potrzebuje nieco mniej wody poza okresem wegetacyjnym, gdy temperatura w pokoju jest niższa.
Uważaj, by nie zostawiać jej na ostrym słońcu. Lepiej postawić ją w miejscu, w którym ostre promienie wpadają np. tylko o poranku lub w głębszym miejscu pokoju, gdzie te ostre promienie nie są w stanie dotrzeć do rośliny.

Rozmnażanie ginury

Rozmnażanie ginury jest na szczęście bardzo proste i może sobie z nim poradzić nawet początkujący miłośnik roślin. Wystarczy pobrać sadzonkę pędową wiosną, przycinając wierzchołek pędu z 3–4 parami liści. Usuń dolną parę liści i umieść je w wodzie.

Kiedy sadzonka wypuści korzenie, należy posadzić ją w doniczce ze świeżym, wilgotnym podłożem. Warto umieścić w jednej doniczce kilka sadzonek, dzięki czemu roślina będzie się lepiej prezentować. Sadzonki można też ukorzeniać w wilgotnym torfie odkwaszonym lub w ziemi do wysiewu nasion.
Jeśli szukasz najlepszego i najprostszego sposobu na rozmnożenie rośliny, warto po prostu wsadzić pobrany pęd do wody i po kilkunastu dniach posadzić w doniczce. To o wiele prostsze i szansa, że roślina się przyjmie w nowej ziemi, jest dużo większa niż w przypadku sadzenia jej w torfie.

Roślina do wiszących doniczek

Szukasz rośliny, która będzie pięknie prezentowała się w wiszącej doniczce? Ginura to może być strzał w dziesiątkę. Możesz stworzyć kompozycję roślinną z różnymi rodzajami, co jeszcze bardziej urozmaici wnętrze. Pamiętaj jednak, że ginura rośnie dość szybko i może zdominować inne rośliny w doniczce.

Ginura – kwitnienie

Roślina kwitnie wiosną lub latem, tylko raz do roku. Kwitnienie rozpoczyna się zazwyczaj w drugim roku życia rośliny. Co ważne, niektóre pędy mogą nawet zamierać. Ma to miejsce często po zawiązaniu się owoców po kwitnięciu.