Data modyfikacji:

Glazura, gres a terakota? Co wybrać?

Płytki ceramiczne to popularny wybór do domu. W ostatnich latach pojawiają się już nie tylko w łazience, kuchni czy przedsionku, ale i w pokojach. Ten popularny materiał wykończenia podłóg i ścian ma jednak kilka różnych odmian. Czym różni się glazura, gres i terakota?
glazura a terakota

Glazura, gres i terakota – różnice

Flizy, kafelki, płytki – to potoczne nazwy ceramicznych płytek używanych do zabezpieczenia podłóg i ścian w domu. Nie każde domowe płytki mają jednak identyczne właściwości. Ceramiczne panele różnią się parametrami, np. nasiąkliwością, twardością czy ścieralnością, dlatego mają nieco odmienne zastosowania.

Przed wizytą w sklepie z materiałami budowlanymi, warto zapoznać się z trzema rodzajami płytek ceramicznych: glazurą, terakotą i gresem. Czym różni się terakota od glazury? W czym lepszy jest gres od terakoty? Gdzie warto zastosować glazurę, a gdzie gres? Który z tych materiałów jest najwytrzymalszy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z domowymi płytkami.

Co to jest glazura i jakie są jej parametry?

Płytki glazurowane wykonane są z kaolinu, zwanego także glinką porcelanową. Należą do najlżejszych i najbardziej miękkich płytek. Z jednej strony ułatwia to cięcie i łamanie płytek, z drugiej jednak utrudnia precyzyjną obróbkę krawędzi. W przypadku płytek o niedużej grubości zaleca się użycie maskownic, bowiem uzyskanie schludnego cięcia pod kątem 45 stopni wymaga wprawy.

Ze względu na porowatą strukturę i dużą wchłanialność wody, płytki glazurowane nie nadają się do zewnętrznych zastosowań. Pod wpływem mrozu łatwo pękają, a dodatkowo są mało odporne na uderzenia. Stosuje się je głównie do zdobienia ścian np. w łazience, kuchni, kotłowni czy garażu. Zaletą glazury jest niska cena.

Terakota – charakterystyka i zastosowanie

Terakota to płytki ceramiczne wykorzystywane głównie do wykonywania posadzek. Wykonana jest z kamionki, czyli drobnoziarnistej glinki z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego. Terakota jest wyraźnie cięższa od glazury, co ma swoje odzwierciedlenie w wytrzymałości. Wypalana w temperaturze 1300 stopni Celsjusza kamionka jest odporna na mróz i dobrze nadaje się do zastosowania na zewnątrz.

O mrozoodporności informuje symbol E, świadczący o tym, że absorpcja wody jest mniejsza niż 3%. Wybierając terakotę do zastosowania zewnętrznego, warto też sprawdzić, czy płytki są antypoślizgowe. Mówi o tym parametr R. Płytki antypoślizgowe to te od R9 do R13.

Gres, czyli najtrwalsze z płytek ceramicznych

Gres wytwarzany jest ze sprasowanej dużym ciężarem i wypalanej w wysokiej temperaturze mieszanki szlachetnych glinek. Jest barwiony w masie, dzięki czemu nawet po ukruszeniu płytki jej wnętrze ma taki sam kolor jak warstwa zewnętrzna. Wyróżnia się gres naturalny oraz szkliwiony. Ten pierwszy ma naturalną barwę wynikającą z zabarwienia glinki. Może mieć połyskujące lub matowe wykończenie, co pozwala uzyskać ciekawy efekt we wnętrzu. Gres szkliwiony pokryty jest dodatkową warstwą, podobnie jak glazura i terakota.

Ze względu na dużą twardość i trwałość, gres nadaje się zarówno na ściany, jak i na podłogi. Można również stosować go na zewnątrz, np. na tarasie czy schodach. Zabarwiony gres świetnie imituje kamień. W odróżnieniu od glazury i terakoty dostępny jest w bardzo dużych formatach, np. 160 x 320 cm. Jeśli zależy ci na połączeniu bezfugowym lub z niewielkimi fugami, wybierz gres rektyfikowany. Jego ścianki są szlifowane i dostosowywane do konkretnych rozmiarów, dzięki czemu powtarzalność płytek jest znacznie większa niż w przypadku obkurczonego gresu kalibrowanego
Autor: Szymon Sonik