Data publikacji:

Płytki do przedpokoju na podłogę i ścianę jakie wybrać? Ciekawe aranżacje

Solidnie i efektownie wykończona posadzka to podstawa udanej aranżacji wnętrza. W przedpokoju podłoga musi sprostać naprawdę dużym wyzwaniom, dlatego jeśli szukasz płytek do korytarza, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd kafli. A co z płytkami ściennymi? Jeśli urządzasz swój przedpokój, zobacz, jakie płytki wybrać.
płytki

Płytki do przedpokoju – jakie parametry?

W przedpokoju dużo się dzieje. Nie dość, że to ważny ciąg komunikacyjny, przez który wiedzie droga do pozostałych pomieszczeń w domu, to jeszcze przechowujesz tu wierzchnią odzież i obuwie. Ten ostatni czynnik daje się we znaki zwłaszcza w czasie niepogody. Na butach nanosi się błoto, a po solidnej ulewie nie raz woda wręcz spływa z parasola. Z tym wszystkim musi zmierzyć się podłoga i ściany w przedpokoju – powierzchnie te powinny być zatem nie tylko odporne na działanie wilgoci, ale również łatwe w czyszczeniu. To jednak nie wszystko – zwróć też uwagę na dwa bardzo ważne parametry, które dotyczą przede wszystkim płytek podłogowych.
• Odporność na ścieranie – parametr ten informuje, jak sprawdzą się płytki w następstwie ścierania ich powierzchni w rezultacie codziennego użytkowania. Wskaźnik wyrażany za pomocą skrótu literowego PEI opatrzony jest również symbolem cyfrowym. Poszukując płytek do przedpokoju, warto sięgnąć po płytki oznaczone przynajmniej czwartą klasą ścieralności, czyli znakiem PEI 4.
• Antypoślizgowość – wartość kryjąca się za symbolem składającym się z litery R oraz dopełniającej jej cyfry informuje nas o tym, na ile bezpiecznym rozwiązaniem są dane płytki. Szacuje się, że płytki antypoślizgowe to modele, które są opatrzone przynajmniej symbolem R9. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym płytki cechują się wyższą antypoślizgowością.

Płytki do przedpokoju – pomysły na aranżację podłogi

• Płytki patchworkowe – to jedne z modniejszych kafli, które obecnie inwestorzy bardzo często wykorzystują w stylizacji łazienek, kuchni czy przedpokojów właśnie. Patchworkowy wzór to najczęściej bogactwo detali, w których dominują motywy geometryczne czy roślinne. Podłoga wyłożona płytkami patchworkowymi będzie prezentować się efektownie i stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza.
W sprzedaży znajdziesz płytki tego typu w najróżniejszych wydaniach. Patchwork może mieć subtelną estetykę i stonowane kolory lub wręcz przeciwnie – stanowić prawdziwy wzorzysty i barwny miks, wobec którego nie sposób przejść obojętnie.
• Czarno-biała szachownica – ponadczasowy duet kolorystyczny szczególnie dobrze prezentuje się, jeśli postawisz na klasyczne kwadratowe płytki. Czarno-białe kafle ułożone w taki sposób, aby przypominały szachownicę, będą się znakomicie komponować zarówno ze stylem skandynawskim, jak i glamour czy nowoczesnym. Co więcej, ten zestaw kolorystyczny jest uniwersalny, więc łatwo dobierzesz do niego pozostałe barwne akcenty.
• Płytki do przedpokoju imitujące drewno – to świetny wnętrzarski kompromis pomiędzy użytkowością a walorami dekoracyjnymi. Drewnopodobne kafle wiernie imitują naturalny materiał i dają duże możliwości aranżacyjne – w sprzedaży znajdziesz modele w najróżniejszych odcieniach i powielające strukturę różnych typów drewna. Ponadto płytki tego typu są formowane w taki sposób, aby przypominały drewniane deski czy klepki parkietu, co zapewni ciekawy efekt dekoracyjny.
• Płytki do korytarza: wzór w jodełkę to bardzo modne rozwiązanie. Płytki układane w taki sposób nawiązują do stylu wykończenia drewnianych parkietów i dają klasyczny efekt wykończeniowy, kojarzący się z wnętrzami ulokowanymi w starych kamienicach. To ciekawy pomysł, jeśli chcesz wykończyć minimalistyczną podłogę z charakterem. Przy układzie w jodełkę świetnie prezentować się będą nawet gładkie, jednokolorowe płytki – sam wzór jodełki nada powierzchni dekoracyjny wygląd. Aby dodatkowo podkreślić ten efekt, warto sięgnąć po fugę w kontrastowym kolorze.
• Heksagony w przedpokoju – płytki w kształcie sześciokątów już kilka sezonów temu podbiły serca inwestorów. Nic dziwnego – kompozycja heksagonalnych płytek przypomina plaster miodu i podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianej jodełki, daje nietypowy, ale bardzo ciekawy efekt wykończeniowy. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów heksagonów – od gładkich płytek w stonowanej kolorystyce, przez modele patchworkowe czy eleganckie warianty imitujące marmur.

Jakie płytki do przedpokoju na ścianę?

Wykończenie ścian w przedpokoju jest równie ważne, jak dobór materiału na posadzkę. Wielu inwestorów sięga obecnie po boazerię angielską, panele 3D czy tapetę, ale sprawdzoną opcją są także płytki.
• Cegła – to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Cegła na ścianie prezentuje się efektownie i w sprzedaży znajdziesz ją w najróżniejszych wariantach, chociaż inwestorzy cenią sobie szczególnie modele białe oraz w naturalnym rudym kolorze. Płytki ceglane mogą być wykonane z gipsu, betonu czy cegły rozbiórkowej. Szczególnie ten ostatni wariant daje ciekawe efekty wykończeniowe – płytki powstają w wyniku cięcia starej cegły uzyskanej z rozbiórki. Materiał w takim wydaniu najlepiej imituje naturalną ceglaną ścianę.
• Kamień dekoracyjny – to ciekawa alternatywa dla cegły. Kamień dekoracyjny najczęściej jest formowany z betonu i może charakteryzować się najróżniejszym wykończeniem, co pozwoli ci uzyskać zamierzony efekt dekoracyjny. Płytki do przedpokoju tego typu wyróżniają się z reguły wyrazistą fakturą, co dodatkowo można podkreślić za pomocą lamp ściennych i kinkietów.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny