Data publikacji:

Jaka glazura do kuchni? Poradnik

Kuchnia jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym dużo się dzieje. Na ściany w okolicach blatu roboczego i zlewozmywaka chlapie woda, tłuszcz i jedzenie, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie tej okolicy. Chociaż obecnie istnieje wiele możliwości, w jaki sposób można to zrobić, niezmiennie popularna jest glazura do kuchni. Oprócz walorów praktycznych za tym rozwiązaniem przemawia również estetyka. Dobrze dobrana glazura na ścianę do kuchni może ją całkowicie odmienić.

Glazura do kuchni – praktyczne rozwiązanie

Planując aranżację kuchni, możesz rozważyć różne zabezpieczenia ściany nad blatem roboczym oraz okolic kuchenki i zlewozmywaka, takie jak odporna na wilgoć farba, panel szklany, marmur, granit lub drewno. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak tradycyjna glazura do kuchni wciąż jest bardzo popularna. W zależności od wyglądu, płytki będą pasować do wnętrz urządzonych w różnych stylach, dlatego z pewnością uda ci się stworzyć z ich udziałem dokładnie takie wnętrze, o jakim marzysz.
Jakie są największe zalety wyboru glazury do kuchni? Ogromny wybór wzorów i kolorów, a także faktur i rozmiarów, odporność na wilgoć, wahania temperatur, rozwój grzybów i pleśni oraz łatwe czyszczenie dowolnymi środkami.

Czym kierować się, wybierając glazurę do kuchni?

Wybierając glazurę na ścianę do kuchni, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, w jakim stylu chcesz urządzić pomieszczenie. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć idealny kształt i kolor płytek. Nadrzędnym celem każdego projektanta wnętrz jest osiągnięcie harmonii i spójności aranżacji.

Jakość glazury do kuchni

Jeśli tylko masz możliwość, wybieraj płytki najlepszej jakości. Pamiętaj o tym, że kładziesz je na długie lata i powinny w tym czasie służyć ci jak najlepiej. Dobrze położone, solidne i zadbane płytki powinny wyglądać cały czas jak nowe. Jak rozpoznać jakość glazury do kuchni? Sprawdź klasę jakości oraz klasę ścieralności. Od płytek naściennych nie trzeba wymagać tak wiele jak od podłogowych, po których wciąż chodzimy, jednak żeby wytrzymały jak najdłużej w doskonałej formie, powinny być dobrze wykonane i wolne od uszkodzeń.

Rozmiar płytek kuchennych

Dostępne są płytki o różnych wymiarach. Od wyboru zależy ogólne wrażenie, jakie będzie robiła kuchnia. Małe kafelki będą pasowały do klimatu retro, podczas gdy duże sprawdzą się lepiej w minimalistycznych wnętrzach. Wiele zależy jednak od pozostałych elementów obecnych w kuchni oraz od jej kolorystyki.
  • Małe płytki kuchenne sprawdzą się dobrze w niewielkich pomieszczeniach. Ostatnimi laty popularna jest zwłaszcza biała glazura do kuchni typu metro, czyli płytki przypominające cegiełki. Żeby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto decydować się na płytki z połyskiem. Dobrym pomysłem będzie również wplecenie elementów lustrzanych.
  • Duże płytki są rzadziej używane. Położone nad blatem sprawiają wrażenie gładkiego panelu, pasują zatem idealnie do nowoczesnych wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym. Jeżeli twoja kuchnia jest pokaźnych rozmiarów, będą w niej wyglądały fantastycznie, w przeciwnym razie zrezygnuj z nich, ponieważ optycznie pomniejszą pomieszczenie. Dużą zaletą większych płytek jest łatwość ich czyszczenia, która wynika z braku zakamarków.
  • Jaka glazura do kuchni? Kształty i kolory

    Współczesne płytki występują w różnych kształtach i kolorach. Możesz korzystać z tego bogactwa i odważnie sięgać po oryginalne rozwiązania lub pozostać przy sprawdzonych, bezpiecznych opcjach, których również nie brakuje.
    Wybierając kształty i kolory, kieruj się zasadą umiaru. Jeżeli decydujesz się na wyraziste meble, postaw na stonowaną glazurę, natomiast neutralny wygląd mebli może skłonić cię do zdecydowania się na zwracające na siebie uwagę płytki, które staną się ozdobą kuchni.

    Biała glazura do kuchni

    Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza drobne cegiełki, których wygląd kojarzy się z kaflami na dawnych piecach. Idealnie sprawdzają się w kuchni rustykalnej, ale znajdą również dla siebie miejsce w pomieszczeniach bardzo nowoczesnych, a nawet industrialnych.
    Biała glazura do kuchni, ze względu na swój neutralny charakter, pasuje do wielu wnętrz, tworząc tło dla wyrazistych mebli i dodatków lub harmonijnie uzupełniając stonowane wnętrze w stylu skandynawskim. Biel dobrze komponuje się właściwie z każdym kolorem – drewnem, czernią i szarością, ale też czerwienią.

    Czarna glazura do kuchni

    Na czarną glazurę w kuchni możesz zdecydować się bez względu na to, czy dysponujesz dużą, czy małą przestrzenią. Jest to jednak kolor, z którym trzeba postępować ostrożnie, żeby nie przytłoczyć wnętrza i nie uczynić go ponurym. W małej kuchni czarne płytki możesz połączyć z jasnymi meblami. Czerń kojarzy się z pomieszczeniami w stylu nowoczesnym, ale umiejętnie zestawiona z dodającymi ciepła elementami takimi jak drewniane meble może stworzyć bardzo przytulną atmosferę. Czarna glazura występuje w różnych odsłonach płytki mogą być małe lub duże, matowe i połyskujące.

    Szara glazura do kuchni

    Od płytek popielatych aż po grafitowe – tyle, ile jest odcieni szarości, tyle też możesz znaleźć pomysłów i inspiracji na kuchenne wnętrze z wykorzystaniem szarej glazury do kuchni. Zestawiaj ją z jasnym drewnem, bielą lub czernią. Możesz ją wykorzystać w kuchniach industrialnych, w których będzie imitowała beton, lub pełnych spokoju i harmonii wnętrzach skandynawskich.

    Glazura mozaika do kuchni

    Glazura do kuchni w formie mozaiki to hit ostatnich lat. Mozaiki prezentują się bardzo efektownie, wymagają jednak od osoby projektującej kuchnię dużej dozy ostrożności i dobrego gustu, łatwo bowiem przesadzić i wprowadzić wrażenie chaosu. Chcesz stworzyć jeszcze ciekawsze wnętrze? Wybierz płytki o sześciu bokach, które prezentują się bardzo oryginalnie, a ponadto stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Heksagonalna glazura do kuchni na ścianę może być monochromatyczna lub bogato zdobiona, świetnie prezentuje się również połączenie płytek w jednym kolorze z ozdobnymi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym