Data publikacji:

Glinka wenecka – aranżacje. Jak urządzić wnętrze z glinką wenecką?

Jeśli poszukujecie pomysłów na oryginalne wnętrze, świetnie sprawdzi się glinka wenecka. Aranżacje z jej wykorzystaniem perfekcyjnie łączą się minimalistycznymi i nowoczesnymi pomieszczeniami. Glinka pasuje praktycznie do wszystkiego i sprawia, że architektura dekoracyjna wnętrza staje się o wiele ciekawsza, dlatego też jest coraz częściej wykorzystywana zarówno przez dekoratorów wnętrz, jak i osoby prywatne. Dowiedz się, dlaczego glinka wenecka jest doskonałym wyborem oraz jak ją stosować.
Glinka wenecka – aranżacje. Jak urządzić wnętrze z glinką wenecką?

Czym jest glinka wenecka?

Glinka wenecka to specjalna farba strukturalna, która po pomalowaniu ściany daje efekt przetartego tynku. Jest świetnym wyborem dla wszystkich osób niemających zbyt wiele czasu, ponieważ nakłada się ją jednowarstwowo. Efekt przetarć jest widoczny dopiero po zaaplikowaniu farby na malowaną powierzchnię, ponieważ wówczas przechodzi się do rozcierania niewielkich cząstek białego pigmentu na ścianie. Farby tego rodzaju są sposobem na trwałe wykończenie wnętrza. Są też rozwiązaniem odpornym na zmywanie.

Glinka wenecka – aranżacje wnętrz

Glinka wenecka świetnie sprawdzi się jako:
Omawiana farba strukturalna to doskonały pomysł we wszystkich wnętrzach w stylach loftowym, industrialnym oraz nowoczesnym. Idealnie łączy się z naturalnymi kamieniami, metalowymi dodatkami czy stonowanymi kolorami. Jest równie często wykorzystywana w aranżacjach w stylu glamour, który cechuje ogrom zdobień i innych ciekawych akcentów.
Rzadziej wykorzystywana jest we wnętrzach francuskich, klasycznych czy rustykalnych, z którymi również może skomponować się niemal idealnie. Należy pamiętać o tym, że glinka wenecka jest przeznaczona do stosowania wyłącznie we wnętrzach. Nie będzie wystarczająco odporna na warunki panujące na balkonie, tarasie czy w przypadku elewacji.

Glinka wenecka – kolory

Bardzo popularna wśród konsumentów jest glinka wenecka Magnat. Kolory, które są dostępne, sprawiają, że łatwo dopasować ją do każdego wnętrza. W palecie propozycji od producenta znajdziemy 15 kolorów, a wśród nich między innymi odcienie szarości, brązów, beży, grafitu, błękitu, zieleni, pudrowego różu czy bordo. Nie brakuje również bardziej słonecznych odcieni takich jak żółć czy pomarańcz. Jeśli jednak poszukujemy nieco bardziej oryginalnych rozwiązań, do farby można dodać inne pigmenty. Mieszając je z produktem, należy zwrócić uwagę, by dodawany barwnik nie przekraczał 3% objętości opakowania.

Glinka wenecka – inspiracje do każdego wnętrza

To, jak dopasować glinkę wenecką do konkretnego wnętrza, jest zależne przede wszystkim od jego stylu oraz panującej w nim kolorystyki. Można jednak sformułować pewne ogólne zasady, które mogą posłużyć jako inspiracje przy aranżacji wnętrz. Wśród naszych propozycji można wyróżnić glinkę w wydaniu:

Jak nałożyć glinkę wenecką?

Żeby zaaplikować glinkę wenecką na ścianę, należy przygotować farbę podkładową, omawianą glinkę, pigment oraz narzędzia, takie jak pędzel oraz wałek, paca do glinki, akcesorium do rozmieszania farby czy basen malarski. Na zeszlifowaną i suchą, uprzednio oczyszczoną ścianę należy nałożyć farbę podkładową. Najwygodniej jest zrobić to za pomocą wałka, wlewając farbę podkładową do basenu malarskiego. Ścianę trzeba przeciągnąć nim kilkukrotnie, aż będzie równomiernie pokryta podkładem.
Następnym etapem, który rozpocząć można dopiero po całkowitym wyschnięciu podkładu, jest rozrobienie glinki weneckiej. Do glinki konieczne jest dodanie pigmentu oraz rozmieszanie, aż powstanie względnie jednolita masa. Farbę nakłada się na ścianę przy użyciu szerokiego pędzla, wykonując ruchy na krzyż. Podczas dozowania farby trzeba nabierać jej nieco więcej z uwagi na to, że jest to farba jednowarstwowa. Dobrze jest unikać rozgniatania białych drobinek, zatem nie należy przesadnie dociskać narzędzi. W trakcie pracy warto kilkukrotnie przemieszać preparat. Dopiero po wstępnym przeschnięciu (około 30 minut od nałożenia) farby można przejść do przecierania jej pacą, w taki sam sposób, w jaki wykonywany było malowanie. Właśnie wtedy białe cząstki pigmentu zostaną rozgniecione i nadadzą ścianie pożądany wygląd.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!