Data publikacji:

Głóg – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Głóg – piękny, choć ciernisty. Wspaniały na żywopłoty zdobiące ogrody i przestrzeń miejską. Ma właściwości lecznicze. Poznajmy głóg lepiej.
Głóg – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia
Jeśli widzisz w mieście żywopłot, to z dużą pewnością tworzy go głóg. Ma gęste, ciemnozielone liście i cierniste gałęzie. Kwitnie, obsypując się drobnymi różowymi lub białymi kwiatami, owocuje, wydając kiście szkarłatnoczerwonych kuleczek o średnicy nawet do 12 milimetrów, które mają sporo cennych składników, wspierających np. osoby z problemami sercowymi i obniżających ciśnienie. Owoce te są przysmakiem dla wron, kosów i drozdów, ale i ludzie czerpią z ich dobroczynnych mocy. Ptaki uwielbiają też zakładać gniazda w głogu, ponieważ ciernie odstraszają drapieżniki i koty polujące na pisklęta.

Głóg – odmiany i kwitnienie: niezbyt przyjemna woń kwiatów

Zaliczany do rodziny roślin różowatych głóg jest u nas bardzo popularny. W Europie rośnie aż 169 gatunków głogu, w Polsce najbardziej rozpowszechnione są krzewy głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego – te dwie odmiany bardzo łatwo się szczepi, co doprowadziło do powstania gatunku mieszanego. Mamy również głóg szkarłatny – jest to odmiana ozdobna, której wywar barwi tkaniny na brązowy i czerwony kolor. Głóg dwuszyjkowy jest niewielki, dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości. Ma gładką, oliwkowozieloną korę, a jego liście są gęste, mięsiste, ciemnozielone i nieregularne. Głóg jednoszyjkowy jest wyższy – dorasta nawet do 10 metrów, szybko wypuszcza liście i kwitnie pod koniec maja. Ma gęste liście i krótkie ciernie – w odróżnieniu od głogu dwuszyjkowego, którego ciernie mogą mieć nawet do 3 centymetrów długości. Dwuszyjkowy kwitnie wcześniej – na początku maja – a jego owoce również długo się utrzymują. Kwiaty pachną dość nieprzyjemnie – swoją wonią wabią muchy i chrząszcze, przyciąga ich także duża ilość nektaru, który wytwarzają. Ale pojawiające się w maju na krótkich pędach kwiaty mają też dużą wartość ekologiczną – są pożytkiem dla pszczół miodnych.

Głóg – uprawa: drzewo, które ma niewielkie wymagania

Głóg to krzew łatwy w uprawie i długowieczny. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, ale poradzi sobie też na słabszym podłożu, z wyjątkiem gleb podmokłych. Głóg jest drzewem silnym i łatwo wypuszcza nowe pędy – ma dużą moc odroślową. Głóg jest też odporny na cięcie, więc często wykorzystuje się tę jego właściwość, tworząc z głogu żywopłoty. Nie wymaga częstego podlewania, radzi sobie z chwastami, dlatego też sprawdza się w charakterze roślinności miejskiej, tworząc gęste i zwarte żywopłoty, które mogą mieć nawet 3 metry wysokości. Dzięki cierniom stają się one prawdziwą zaporą nie do przejścia – mogą nawet pełnić funkcję ogrodzenia.

Głóg – sadzenie i rozmnażanie

Rozmnażanie głogu dwuszyjkowego prowadzi się przez wysiew nasion po stratyfikacji, czyli leżakowanie w chłodzie. Proces ten pomaga wielu gatunkom roślin, których nasiona znajdują się w stanie spoczynku, dlatego nie mogą kiełkować zaraz po zebraniu. Aby im to umożliwić, trzeba nasiona pobudzić i przerwać ich spoczynek przez różne zabiegi, np. przez stratyfikację. Zebrane w październiku nasiona głogu należy przez rok przechowywać w niskiej temperaturze (od 0 do 7 stopni Celsjusza), a niektórzy zalecają trzymanie ich w chłodzie nawet przez dwa lata. Najczęściej trzyma się je w lodówce, ale może być też chłodna piwnica. Nasiona trzeba wysiać do uprzednio wysterylizowanej ziemi, podlać, doniczkę włożyć do woreczka strunowego, w której należy zrobić kilka dziurek, i wstawić do lodówki. Po tym czasie nasiona trzeba wysiać do gleby w inspekcie, najlepiej do ziemi kompostowej z torfem i piaskiem. Następnie, gdy nasiona urosną, jesienią przesadza się je na stałe miejsce. Gdy po kilku sezonach głóg będzie już wysokim drzewem, pamiętaj, że trzeba go przycinać, by bujnie rósł. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub zaraz po tym, jak przekwitnie.

Głóg – dobroczynne właściwości zdrowotne

Głóg to znany od stuleci surowiec wykorzystywany w ziołolecznictwie. Cenne składniki mają jednak tylko niektóre odmiany – głóg szkarłatny, który często rośnie w naszych ogrodach, nie ma zbyt wielu właściwości leczniczych. Ale jego odmiana biała lub bladoróżowa zawiera mikroelementy takie jak magnez, potas, wapń, fosfor i sód. W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty, liście, a także owoce. Kwiaty najlepiej zbierać w maju i czerwcu. Trzeba je suszyć w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż do 30 stopni Celsjusza. We wrześniu i październiku zbieramy owoce głogu, które również suszy się w temperaturze letniego słońca.
Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, możliwe, że lekarz poleci ci wprowadzenie do diety głogu. Można go spożywać pod postacią suplementów w tabletkach, soków lub naparów. Jak przygotować napar? Potrzebna będzie łyżeczka rozdrobnionych kwiatów i liści głogu. Zalej mieszankę szklanką ciepłej wody i gotuj pod przykryciem przez około 3 minuty. Odcedź i pij świeży napar dwa razy dziennie w ilościach nie większych niż szklanka jednorazowo. Nasze babcie z głogu robiły konfitury i nalewki. W medycynie ludowej wykorzystuje się głóg na biegunki i bezsenność, zaś medycyna chińska poleca także głóg na problemy trawienne.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.