Data publikacji:

Granatowy narożnik – aranżacje. Jaki granatowy narożnik wybrać?

Narożniki to niezwykle praktyczne oraz uniwersalne meble, świetnie odnajdujące się w większości możliwych stylów oraz aranżacji wnętrz. Mogą zajmować centralną pozycję w eleganckich salonach, jak i w nowoczesnych loftowych apartamentach. Sprawdzą się, gdy mamy w zwyczaju zapraszać dużą liczbę gości lub mamy dużą rodzinę. W mniejszych mieszkaniach mogą odgrywać też rolę łóżka. W artykule skupiamy się na aranżacjach granatowego narożnika.
Granatowy narożnik – aranżacje
Narożniki sprzedawane są w dwóch podstawowych rodzajach. Meble należące do pierwszego z nich to klasyczne modele przyjmujące formę litery L. Stawia się je zarówno w rogach pokoju, a także bezpośrednio pod ścianą albo pośrodku salonu. Przeciętny egzemplarz pomieści jednocześnie od trzech do czterech osób. Są one dostępne w wariantach prawo- i lewoskrętnych, które zazwyczaj wybieramy przed zakupem. Niektóre mają jednak ruchome lub dostawiane elementy i pozwalają, w zależności od potrzeb, zmieniać ich orientację.
Drugi rodzaj narożników przyjmuje kształt litery U. Meble te są większe od klasycznych wariantów i projektuje się je przede wszystkim z myślą o ustawieniu bezpośrednio w centrum dużego salonu. Nierzadko są miejscem stanowiącym podstawę dobrego zestawu kina domowego. Jednorazowo usiąść może na nich nawet ponad pięć lub sześć osób.
Narożnik kupujemy zawsze po dokładnym określeniu wymiarów pomieszczenia, biorąc pod uwagę również przestrzeń wokół mebla. Jeżeli planujesz ustawić obok niego lampę, stolik kawowy lub pufy i fotele, musisz zadbać o to, by nie blokowały one dostępu do siedzenia i pozwalały się swobodnie poruszać po pokoju. Jest to częsty problem wielu osób w niewielkich mieszkaniach, które kupują zbyt duże meble i przesadzają z ilością dodatków. Wnętrza takie są chaotyczne i mało komfortowe, nawet jeżeli stoją w nich meble najwyższej jakości. Zwróć uwagę na to, że Szerokość największych modeli narożników przekracza często ponad 300 cm, minimalne wymiary w tym przypadku wynoszą około 220 cm.

Granatowy narożnik – aranżacje

Zanim zdecydujesz się na narożnik w granatowym kolorze, powinieneś dobrze zastanowić się nad tą decyzją. Mebel musi pasować bowiem do wnętrza i harmonijnie z nim współgrać. Poza jego oczywistymi cechami, takimi jak kształt oraz rozmiary, zwróć szczególną uwagę na to, by jego barwa nie gryzła się lub zbyt mocno kontrastowała z najważniejszymi elementami wyposażenia pomieszczenia, takimi jak zasłony, lampy, wykładziny, dywany, podłogi oraz ściany. Niektóre z nich, takie jak różne rodzaje tkanin, wymienisz bez większych problemów, ale pomalowanie lub wytapetowanie pokój nie będzie już tak proste i szybkie.

Jakie kolory pasują do granatowego narożnika?

Przyjrzyjmy się zatem, jakie barwy będą generalnie najbardziej współgrać z granatowym narożnikiem. W tej kwestii zawsze odnosimy się do teorii kolorów, która pozwala określić pary harmonijnie uzupełniających się nawzajem odcieni. Możemy wyróżnić kilka podstawowych kombinacji, które sprawdzą się w zestawieniu z granatowym meblem.

Żółcie i pomarańcze

Żółty jest podstawowym kolorem najlepiej uzupełniającym granat oraz błękity, tworząc wraz z nimi niezwykle przyjemne dla oka połączenie. W przypadku narożnika żółć swoją obecność zaznacza pod postacią dodatków, takich jak poszewki na poduszki lub narzuty, a także dywany, zasłony lub chodniki. Granatowy narożnik będzie też wyglądał imponująco na tle żółtej ściany. W podobny sposób możesz też wykorzystać też pomarańcz.
Pamiętaj, że poza intensywnymi odcieniami żółci i pomarańczu, równie dobrze sprawdzą się też ich jaśniejsze, ciemniejsze lub pastelowe wersje. Co więcej, do porady tej możemy dodać też barwy takie jak złoto, brąz lub miedź, które bardzo często stanowią jeden z istotnych elementów dekoracyjnych w mieszkaniach loftowych lub vintage.

Biele i beże

Żółć i granat jest dość odważnym i żywym połączeniem, do bardziej stonowanych wnętrz pasują z kolei biele i beże. Komponują się one idealnie z każdym odcieniem koloru niebieskiego i sprawdzą w wielu minimalistycznych wnętrzach, w tym tych zaaranżowanych w popularnym stylu skandynawskim. W tym przypadku bardzo interesująco mebel wyglądać będzie zwłaszcza stojąc np. na podłodze z bardzo jasnych lub białych desek lub paneli, które często spotykamy w tego typu aranżacjach. Granatowy narożnik w parze z białymi dodatkami to też idealne i bardzo eleganckie rozwiązanie dla mieszkań i domów w marynistycznym stylu Hampton.

Szarości, popiele i czernie

Granatowy narożnik odnajdzie się też we wnętrzach o bardzo surowej kolorystyce i wystroju, które wypełnione są szarościami i popielami. Dotyczy to w dużej mierze salonów w stylu nowoczesnym, a także industrialnym lub loftowym. W tym wypadku mebel będzie kontrastował mocno z otoczeniem i szarą teksturą betonowych ścian, kolumn lub podłóg. Już przy pierwszym rzucie oka wyznaczy jeden z kluczowych punktów mieszkania. Granat będzie też wyglądał dobrze na tle jednolitej czarnej ściany, ale tylko pod warunkiem, że będzie ona dobrze oświetlona lub posiadała dodatkowe kolorystyczne elementy dekoracyjne.
Zdjęcie: Envato Elements