Data publikacji:

Graptopetalum - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Graptopetalum to sukulent, który w naturze występuje w Meksyku. Porasta strome, skaliste ściany na dużych wysokościach. Jest ceniony ze względu na długi okres kwitnienia i intensywną, czerwono-różową barwę kwiatów. Efektowe i dekoracyjne kwiatki pojawiają się na sukulencie, nawet gdy poświęca mu się niewiele czasu. Uprawa rośliny jest łatwa, dlatego może zdecydować się na niego nawet niedoświadczony ogrodnik. Graptopetalum sprawdza się również jako kwiat doniczkowy dla osób, które często wyjeżdżają i przebywają poza domem przez dłuższy czas. 

Graptopetalum - rodzaje i charakterystyka 

Graptopetalum to sukulent, który należy do rodziny gruboszowatych. Jego wysokość sięga do 15 cm, jednak jest efektowny pomimo niewielkich rozmiarów. Kwitnienie w okresie letnim trwa od 2 do 8 tygodni w zależności od warunków. Liście sukulentu są grube i mięsiste. Pokrywa je lekki, połyskujący lub metaliczny nalot. Końcówka liści jest ostro zakończona, a ich kształt przypomina łopatkę. 
Liście tworzą rozety, które maja średnicę do 12 cm. Kwiaty rosną na cienkich, rozgałęzionych pędach, które wznoszą się wysoko ponad liście. Barwa płatków jest czerwono-różowa, dzięki czemu wspaniale kontrastuje z liśćmi o kolorze metalicznej zieleni. Małe wymagania glebowe i wysokie walory estetyczne sprawiają, że Graptopetalum jest często uprawiane w domach i wybierane przez początkujących ogrodników. 

Wymagania graptopetalum - jaka ziemia? 

Graptopetalum powinno rosnąć na jasnym, słonecznym stanowisku. Ważne jest jednak chronienie kwiatu przed ekspozycją bezpośrednio na promienie słoneczne. Warto ustawić ją nieco dalej od parapetu, ale w jasnym pomieszczeniu.  
W przypadku graptopetalum pielęgnacja jest mało skomplikowana. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie dobranie ziemi. Sukulent najlepiej czuje się w gruboziarnistej glebie z dobrym drenażem, chroniącej korzenie przed zalaniem. Gleba powinna być dość lekka i zmieniana co 2-3 lata. Bez regularnego przesadzania, kwiat przestaje kwitnąć i traci większość swoich walorów dekoracyjnych.  
Sadzonki ze sklepu mogą na początku rosnąć w swojej doniczce, zwłaszcza gdy zostały zakupione w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie Graptopetalum znajduje się w uśpieniu i wymaga jedynie oszczędnego podlewania. Do przesadzania warto przystąpić dopiero wiosną lub latem. Do nowej doniczki powinno się wsypać torf, który absorbuje wodę i chroni przed gniciem korzeni oraz rozwojem chorób, które są wynikiem nadmiernego podlewania.  
W okresie jesienno-zimowym gleba powinna pozostawać sucha przez większość czasu, by naśladować w ten sposób naturalne warunki klimatyczne. Wystarczy, że podleje się kwiat raz na miesiąc lub dwa, a dostarczy mu się wystarczającą ilość wody do prawidłowego wzrastania.  

Graptopetalum - kwitnienie 

Kwiaty Graptopetalum są efektowne, jednak pojawiają się wyłącznie gdy zadba się o prawidłową glebę i nawodnienie. Aby kwiaty pojawiały się prze jak najdłuższy czas, powinno się używać rozpylacza do wody zamiast konewki. Rozpylacz zwilża glebę z zewnątrz, bez ryzyka zalania systemu korzeniowego.  
Jeśli liście kwiatu zaczynają się obkurczać, powinno się podlać Graptopetalum. Jest to najważniejszy wskaźnik niedoboru wody dla sukulentu. Krótka łodyga, mięsiste liście z lśniącą powierzchnią magazynują wodę na okres suszy i ograniczają jej utratę. Jednocześnie dzięki takiej budowie Graptopetalum ma symetryczną formę, cenioną przez miłośników roślin doniczkowych.  
Kwiaty sukulentu pojawiają się, gdy gleba jest zasilana w składniki odżywcze. Do nawożenia Graptopetalum zaleca się stosowanie  uniwersalnych nawozów do kaktusów i sukulentów, zgodnie z zaleceniami producenta przez cały okres wegetacyjny. Zimą stosowanie nawozów jest niezalecane, gdyż może zaszkodzić roślinie. 

Co powinno się wiedzięc o uprawie graptopetalum? 

Jeśli chodzi o Graptopetalum, uprawa nie przysparza większych problemów. Doniczkę z kwiatem można ustawić nawet na niewielkim parapecie, gdyż roślina nie rozrośnie się do dużych rozmiarów. W okresie zawiązywania pąków i kwitnienia sukulent powinien mieć zapewniony dobry dostęp światła, natomiast zimą można ustawić go w nieco ciemniejszym pomieszczeniu.  
Latem w najcieplejsze dni Graptopetalum może być wystawiony na zewnątrz. Ważna jest jednak ochrona doniczki przed deszczem. W przypadku ulewy lub kilkudniowych opadów może dojść do zalania korzeni kwiatu, co doprowadzi do jego obumarcia. Zadaszony balkon lub taras ochronią sukulent w czasie delikatniejszych opadów, jednak zacinający deszcz może być dla niego zbyt niebezpieczny. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy większość dnia spędza się poza domem. 
Graptopetalum wymaga przesadzenia, gdy przestaje się mieścić w dotychczasowej doniczce. Okaz można również podzielić na mniejsze rozety i w ten sposób rozmnożyć roślinę. Sadzonki umieszcza się w kilku mniejszych doniczkach na okres co najmniej roku, by dobrze się ukorzeniły w nowej glebie. 

Szkodniki i koszty uprawy 

Graptopetalum jest cenione również ze względu na niskie koszty uprawy. Sadzonki pozyskuje się z posiadanej już rośliny lub poprzez wysiew nasion, zebranych z kwiatów. Drugi sposób jest trudniejszy i wymaga więcej doświadczenia od ogrodnika. Nowa sadzonka w sklepie kosztuje jedynie kilka złotych, podobnie jak dobre podłoże do sukulentów. Nawóz można kupić za mniej niż 10 zł. Jedno opakowanie powinno wystarczyć na cały sezon. Dzięki temu koszty uprawy Graptopetalum są minimalne. 
Dodatkowe wydatki odczują osoby, które zwalczają szkodniki atakujące sukulenty. Aby nie dopuścić do rozwoju larw i owadów niszczących Graptopetalum, warto włożyć do podłoża specjalne pałeczki. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wełnowcem, który tworzy na liściach charakterystyczne "kłębki waty". 
Autor: Monika Kocher