Data publikacji:

Greenovia Aurea - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Pochodzący z Wysp Kanaryjskich, zjawiskowy sukulent o wdzięcznej nazwie Greenovia Aurea niewątpliwie wart jest bliższego poznania. Kształtem przypomina on kwiat róży, bądź tulipana, zaś swój oryginalny wygląd zawdzięcza mięsistym, zaokrąglonym liściom, układającym się w efektowną rozetę. Jeżeli chodzi natomiast o kolorystykę, ubarwienie tzw. Aeonium Aureum jest szaro-niebieskie, a rozwijające się kwiaty zachwycają soczystą żółcią. W skrócie można zatem powiedzieć, że będzie to idealny prezent dla kolekcjonerów unikatowych roślin, poszukujących prawdziwych botanicznych perełek. 

Greenovia Aurea- ogólne zasady pielęgnacji 

Planując zakup sukulenta, musimy wiedzieć, iż ma on ściśle określone upodobania, które trzeba wziąć pod uwagę: 
  • Zimą dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych, z kolei latem woli półcień. 
  • Nie toleruje nadmiaru wody w podłożu, a w miesiącach letnich tj. w okresie spoczynku jego podlewanie należy znacznie ograniczyć. 
  • W okresie wegetacji podlewać jedynie niewielką ilością wody w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie. 
  • Jaka ziemia Greenovia Aurea? Preferuje podłoże przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, próchnicze
Stosując się do powyższych wskazówek, nasza bohaterka z pewnością pokaże nam pełnię swojego piękna. Pielęgnacja Greenovia Aurea nie jest więc aż tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Osoby, niemające wcześniej styczności z jakimikolwiek sukulentami, nie muszą się zatem obawiać, że sobie z nią nie poradzą. 

Rozważne przesadzanie sukulentów 

Przesadzanie Greenovia Aurea najrozsądniej przeprowadzać w okresie wiosenno-letnim. Zaleca się też robić to bezpośrednio po otrzymaniu właściwego podłoża, jakie cechują odpowiednio dobrane proporcje składników zwiększających przepuszczalność, jednocześnie nawożąc je specjalistycznym nawozem do sukulentów.
Z drugiej strony, prawidłowe i komfortowe przesadzanie umożliwi nam profesjonalny zestaw do przesadzania sukulentów, w skład którego wchodzą między innymi: ziemia, nawóz, odżywka i keramzyt. Poza tym, kupując owe sukulenty na jesieni i w zimie, o wiele bezpieczniejszym wyjściem będzie pozostawić je w dotychczasowym podłożu, oszczędnie podlewając. W zupełności wystarczy tu stosunkowo mała ilość wody raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury).
Optymalna opcja zaś, to podlewanie ręcznym rozpylaczem do wody, a następne podlewanie wykonujemy dopiero  wówczas, gdy liście rośliny się obkurczą. Mimo wszystko, jeśli nie znamy odpowiedzi na pytanie „jak wygląda kompleksowa uprawa Greenovia Aurea?”, sięgnijmy po fachową literaturę. 

Kwitnienie i rodzaje Aeonium Aureum 

Sukulent kwitnie po trzech, czterech latach, kiedy to z samego środka rozety, zaczyna wyrastać gęsta łodyga liściowa. Jej zwieńczeniem jest okazały kwiatostan, zbudowany jest z drobnych, żółtych kwiatów. Po przekwitnięciu rozeta mateczna zamiera, równocześnie wytwarzając wokół mnóstwo rozet potomnych. Kwitnienie Greenovia Aurea to wszak istny spektakl dla oka. 
Greenovia Aurea można hodować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu, ale tylko w bardzo jasnym pomieszczeniu. Sukulent bardzo dobrze przystosowuje się do życia w doniczkach, a zwłaszcza w tych szerszych. Są niewielkie, wiec idealnie nadają się do tworzenia kompozycji florystycznych. Ich wysokość nie jest tu za to aż tak istotna. 
Grenovia Aurea rodzaje: 
  • Greenovia Diplocycla i Aizoon, 
  • Aeonium: canariense, aizoon, dodrantale, diplocyclum, spathulatum, abuliforme, sedifolium, urbicum, ciliatum, nobile, leucoblepharum, castello-paivae, undulatum, smithii, lindleyi, simsii, glandulosum, valverdense i haworthii; 
  • Eonium i Eonium drzewiaste. 
W związku z tym każdy bez problemu znajdzie ten odpowiedni dla siebie. Poszczególne rodzaje różnią się zaś kolorem i kształtem liści, a także ich wielkością i rozmiarem kwiatostanów. Oprócz tego roślina kwitnąca z rodziny Crassulaceae świetnie prezentuje się w każdym wydaniu, jako że jej charakter jest ponadczasowy i odnajdzie się w każdej aranżacji. Crassulaceae to inaczej „Gruboszowate” - rodzina roślin należąca do rzędu skalnicowców. Obejmuje ona aż 34 rodzajów z ok. 1400 gatunkami (najbardziej zróżnicowana gatunkowo rodzina w rzędzie). Gruboszowate rozprzestrzenione są na całym świecie, przy czym najbardziej zróżnicowane są w południowej Afryce. 
Greenovia Aurea to roślina wymagająca, ale nie do przesady. Opanowując podstawowe zasady uprawy, możemy spokojnie cieszyć się nią przez długi czas. Sukulent urzeka nietuzinkowym, egzotycznym pokrojem, wprowadzającym do wnętrza nowoczesny akcent. Nie potrzebuje towarzystwa innych dekoracji, jako że, sam przypomina małe dzieło sztuki. Jednym słowem „Mountain Rose”, inaczej Górska Róża, nie pozostanie niezauważona. 
Greenovia, w zależności od pory roku przybiera też różne rozmiary i kształty, zamykając się jak kula lub otwierając niczym róża, sprawiając, że zawsze nas zaskakuje. Będąc w stanie spoczynku, sukulent chroni się przed nadmierną utratą wody. Barwa liści staje się wówczas złocista. Marząc o tej roślinie w swoim domu, najlepiej udać się po nią na targi ogrodnicze, gdzie spotyka się nawet najrzadsze okazy sukulentów na świecie. 
Oferowane w sklepach internetowych i stacjonarnych sadzonki Greenovia Aurea  produkowane są w podłożu torfowym, które nie nadaje się docelowo do uprawy ze względu na wysoki współczynnik absorpcji wody. Jej nadmiar prowadzi zwykle do gnicia korzeni, a równocześnie rozwoju chorób. Pierwszym krokiem po zakupie, powinno być więc przesadzenie rośliny do właściwego podłoża. Jak to zrobić?- instrukcje znajdziemy na stronach, zajmujących się tematyką roślinną. Aby zminimalizować ryzyko przelania, poleca się do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. 
Greenovia przepięknie wygląda w ozdobnych, ale też prostych w formie donicach, podkreślających jej niebywały urok. Sukulenty są obecnie bardzo modne, więc w asortymencie sklepów ogrodniczych, znajdziemy wszystkie możliwe rodzaje donic, przeznaczone do sukulentów. Producenci wymyślają wzory, przypominające kształtem plaster miodu, głowę, czy czaszkę. W kontraście z zielenią cudownie wyglądać będzie zaś beton, czerń i biel. 
Autor: Redakcja Ceneo