Data publikacji:

Grubosz - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Grubosz, z uwagi na wygląd, często określany jest mianem “drzewka pieniężnego” bądź “drzewka szczęścia”.  Wynika to z kształtu jego liści, które kojarzą się z monetami, a także z faktu, iż wyglądem przypomina miniaturową wersję Drzewka bonsai. 
Ciekawostką jest fakt, iż pod nazwą Grubosz, kryje się grupa roślin, w skład której wchodzi ponad 200 różnych gatunków. W uprawie domowej, roślina osiąga do 1 m wysokości, natomiast w warunkach naturalnych jego wysokość może sięgać 4 m. Ponieważ w naturze Grubosz występuje w trudnych warunkach klimatycznych Afryki Południowej, potrafi znieść wiele błędów hodowlanych. Jest sukulentem i doskonałym “królikiem doświadczalnym” dla początkujących ogrodników. Jakie zatem są rodzaje Grubosza? 
Jaka ziemia jest dla niego najlepsza? I jak należy go pielęgnować? 

Grubosz – rodzaje

Grubosz występuje w wielu odsłonach. Zawiera bowiem rozmaite gatunki sukulentów, należących do rodziny Crassulaceae. Do najpopularniejszych odmian należą Grubosz drzewiasty oraz Grubosz jajowaty. Drugi rodzaj rośliny jest bardziej znany głównie w odmianach: 
  • Grubosz owalny, 
  • szablasty, 
  • widłakowaty, 
  • skalny. 
  • Grubosz Szmidta, 
  • dziurkowany, 
  • a także Grubosz szkarłatny. 
Nie mniej jednak najczęściej uprawianym w warunkach domowych jest Grubosz jajowaty, nazywany także owalnym lub srebrzystym. Powodem jego popularności może być fakt, iż jego budowa pozwala na ukształtowanie łudząco podobne do bonsai.  

Grubosz - pielęgnacja

Grubosz jest rośliną krzewiastego pokroju, o silnym rozgałęzieniu. Najpopularniejsza odmiana posiada pękate, zielone liście o jajowatym kształcie. Ponieważ jest sukulentem, czyli rośliną przystosowaną do warunków o ograniczonym dostępie do wody, podlewanie powinno być ograniczone pod kątem liczności. W okresie wiosenno- letnim Grubosza wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie, gdy ziemia jest lekko przesuszona. Natomiast w okresie zimowym podlewanie należy jeszcze bardziej ograniczyć, nawet do jednego w miesiącu. Jednakże należy pamiętać, że ograniczanie dostępu do wody dotyczy tylko i wyłącznie systematyczności podlewania. Oznacza to, że samo podlewanie powinno być dosyć obfite i bez moczenia liści. Bowiem moczenie liści wodą może by przyczyną wielu chorób.  
Roślina preferuje stanowiska mocno nasłonecznione. Idealnym wyborem są zatem okna wychodzące w kierunku południowym lub południowo - zachodnim. Ponieważ Grubosz uwielbia świeże powietrze, w okresie letnim może być ustawiany na tarasie, balkonie bądź w ogrodzie. Jednakże nie należy tego robić w sposób nagły. Przed stałym pozostawieniem na zewnątrz, należy przeprowadzić proces “przyzwyczajania” do nowych warunków.  
Najlepsza temperatura, sprzyjająca równomiernemu rozwojowi Grubosza, oscyluje w granicach 25 stopni C. Jednakże roślina poradzi sobie na dworze także z temperaturą 10 stopni C w nocy. Zatem spokojnie może przebywać na powietrzu do momentu, gdy temperatury nocą nie spadną poniżej 10 stopni C.  

Jaka ziemia jest najlepsza dla Grubosza?  

Najlepszą do uprawy Grubosza jest gleba przepuszczalna, piaszczysto – gliniasta, z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Doskonale zdaje egzamin ziemia do kaktusów i sukulentów.
Jest ona mieszaniną torfu, keramzytu i krzemionki, z dodatkiem wolno uwalniającego się nawozu. Należy zatem pamiętać, by przy użyciu tej ziemi nie stosować już żadnych dodatkowych odżywek. Istotnym jest też, by nie zapomnieć o warstwie drenażu na dnie donicy.  
Drzewka nie należy również zbyt często przesadzać. Wystarczy “zmieniać mu mieszkanie na większe,” raz na 2-3 lata. Momentem wskazującym na konieczność przesadzenia rośliny jest wyraźne wypełnienie donicy korzeniami.  

Grubosz - uprawa i przesadzanie

Grubosz jest rośliną prostą w uprawie. Należy jednak pamiętać, iż jest on sukulentem, co oznacza, że nadmiar wody jest dla niego mocno szkodliwy. Może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni i utraty rośliny. Drugim ważnym aspektem uprawy jest stanowisko. Koniecznie musi być ono słoneczne, ale jednocześnie nienarażające rośliny na bezpośrednie działanie promieni.
Głównie z uwagi na fakt, iż wystawienie Grubosza na nieskrępowaną aktywność słońca, narazi roślinę na poparzenia i objawi się w konsekwencji brązowieniem liści. Kolejnym atrybutem, którego nie wolno w przypadku uprawy Grubosza lekceważyć, jest przesadne nawożenie. Bowiem Grubosz jest rośliną doskonale dostosowaną do życia w trudnych warunkach, jego przesadne ”dokarmianie” może się objawić wyciągnięciem rośliny i opadaniem pędów.  

Grubosz – kwitnienie

W okresie kwitnienia Grubosz okrywa się drobnymi białymi lub lekko zaróżowionymi kwiatami. Sam okres kwitnienia ma miejsce na przełomie jesieni i zimy. Jednakże w warunkach domowych osiągnięcie kwitnienia zdarza się bardzo rzadko. Czasami okres oczekiwania na kwitnięcie wynosi nawet kilka lat i częściej następuje u starszych okazów. 
Celem pobudzenia rośliny do kwitnienia należy ją w październiku przestawić w chłodne miejsce i mocno ograniczyć podlewanie, doprowadzają nawet do lekkiego przesuszenia. Z kolei wraz z nadejściem wiosny należy ulokować roślinę w dobrze oświetlonym miejscu, co powinno pobudzić ją do kwitnienia.  

Grubosz - podatność na szkodniki

Grubosze, a zwłaszcza niektóre ich odmiany, są szczególnie podatne na: wełnowce, pędziorki, mszyce, a także na wciornastki.  
Walkę z wełnowcami najbezpieczniej jest podjąć domowymi sposobami. Szkodniki należy usuwać wacikami nasączonymi denaturatem. Przy czym każdy wacik należy stosować jednorazowo na jednego liścia. Zużyty z kolei, bezzwłocznie należy zabezpieczyć, by szkodniki nie przeniosły się na inne rośliny. Po oczyszczeniu liści należy jeszcze oczyścić korzenie z insektów i ziemi, wyparzyć donicę i całkowicie wymienić podłoże. 
 Można też zastosować naturalny środek przeznaczony do zwalczania między innymi mszyc, wciornastków, wełnowców czy pędziorków.
Preparat nie wymaga rozcieńczania. 
Jest to wprawdzie środek do ochrony roślin pochodzenia naturalnego, jednakże polecanym jest wykonanie zabiegu próbnego, w przypadku wrażliwych na preparat roślin, do których można zaliczyć Grubosza.  
Grubosz posiada wiele oryginalnych odmian i jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Zasadniczymi warunkami, jakie należy zagwarantować roślinie są przepuszczalne podłoże oraz mocno ograniczone podlewanie. 
Warto się nim zainteresować nie tylko na etapie rozwijania wiedzy i umiejętności ogrodniczych. Bowiem jego mnogość gatunkowa może stanowić bardzo piękny i ciekawy element aranżacji wnętrza.  
Autor: Jadwiga Kucharczyk