Data modyfikacji:

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika


Nie tylko od wiosny do jesieni należy dbać o ogród, bowiem nawet w zimie należy wykonać wiele prac, choć wiele zależy od warunków pogodowych i tego, jakie prace zaniedbało się we wcześniejszych miesiącach. Jak zatem z punktu widzenia ogrodnika powinien wyglądać grudzień w ogrodzie. Jakie prace należy, a jakie warto wykonać? Poznajcie kalendarz ogrodnika na ten miesiąc i zadbajcie o swój skrawek zieleni.

śnieg

Jeśli nie spadł jeszcze śnieg to ostatni moment na porządki


Porządki w ogrodzie powinno się zrobić wcześniej, jednak gdy jeszcze nie spadł śnieg, a na trawniku zalegają liście czy gałęzie, to ostatni moment, by sprzątnąć ogród, zanim temperatura spadnie i pojawią się opady. Należy również usunąć zeschnięte owoce. Zarówno liście, jak i owoce mogą być powodem rozwoju pleśni śniegowej, jeśli zostaną pokryte grubą warstwą śniegu. Taki problem może wystąpić także wtedy, gdy trawnik nie został w porę skoszony. Czy jednak można go jeszcze kosić w grudniu? Wszystko zależy od temperatury. Bywają bardzo ciepłe zimy, kiedy nawet na początku grudnia nie ma jeszcze przymrozków i jeśli trawa jest zbyt wysoka, to trzeba ją skrócić. Trawa na zimę powinna mieć nie więcej niż 4-5 cm wysokości. Nie należy również dopuszczać do tego, by na trawniku zalegała zbyt duża warstwa śniegu. Zatem należy go usuwać w miarę możliwości. Prace w ogrodzie w grudniu mogą być zatem bardzo złożone i czasochłonne. 

Czas na przycinanie drzew i krzewów, jeśli nie ma przymrozków i bielenie drzew


Jeśli zima nie dopisuje bądź jest odwilż, można wykonać przycinanie drzew i krzewów czy usuwać dzikie odrosty drzew owocowych. Koniec grudnia to również dobry czas na bielenie drzew. W ten sposób można ochronić korę przed pękaniem na skutek niskich temperatur. Oczywiście może się zdarzyć, że nie zdąży się wykonać tej pracy. Co zatem zrobić, jeśli na drzewach pojawią się widoczne pęknięcia kory? Otóż szczególnie narażone na pękanie są drzewa owocowe i jeśli zauważy się pęknięcia, można przyspieszyć regenerację, stosując maść ogrodniczą. Zdarza się, że kora uszkadzana zostaje przez zwierzęta, głównie gryzonie. Gdy chce się tego uniknąć, można założyć specjalne osłonki sadownicze na pnie drzew.

Wapno do bielenia drzew i maść ogrodniczą znajdziesz na Ceneo.pl. 

Zabezpieczanie krzewów i drzew, a także traw ozdobnych na zimę


Jeśli tych prac nie wykonało się wcześniej, to należy wykonać kopczykowanie i ściółkowanie szczególnie narażonych na mróz krzewów i drzew. Trawy ozdobne należy związać i okryć agrowłókniną. Jeśli kopczykowanie zostało wykonane jesienią, to zimą trzeba sprawdzać stan okrywy i w razie konieczności dosypać ziemi czy też uzupełnić ściółkę z kory drzewnej.

Kaptur ochronny na zimę z agrowłókniny dostępne są na stronie Ceneo.pl. 

Pobieranie zrazów do szczepienia i zdrewniałych sadzonek


Po pierwszych przymrozkach można pobierać w grudniu zrazy do szczepienia. Przede wszystkim dotyczy to pędów czereśni, brzoskwini, moreli i grusz. Zebrane zrazy wiąże się w pęczki i układa w dołku z piaskiem, a następnie przysypuje. Wilgotny piasek nie sprzyja rozwojowi pleśni, dlatego nie stosuje się ziemi ogrodniczej. Można pobrać także zdrewniałe sadzonki porzeczek, a także winorośli i przechowywać podobnie jak zrazy do szczepienia.

Zadbanie o sprzęt ogrodowy


Choć w grudniu najczęściej już nie kosimy, to jednak trzeba zadbać o ostrza kosiarki, a także usunąć i zutylizować olej kosiarki spalinowej. W przypadku kosiarek elektrycznych należy je po prostu oczyścić z trawy, błota czy też resztek roślinnych. Noże trzeba nie tylko zabezpieczyć środkiem konserwującym, ale również naostrzyć. Jeśli chodzi o tę ostatnią czynność, to warto zadbać także o piły używane do przycinania (sprawdź także, jaka piła spalinowa sprawdzi się w domowych pracach), wszak już w kolejnym miesiącu można rozpocząć cięcie drzew owocowych.

Bez wątpienia ogród w grudniu także może pięknie się prezentować. Trzeba pamiętać, by usuwać nadmiar śniegu nie tylko z trawnika, ale również z roślin, szczególnie tych wiotkich. Należy unikać deptania po trawniku pokrytym śniegiem, aby nie niszczyć darni, którą później trzeba regenerować na wiosnę. W grudniu można również rozrzucać kompost i obornik po grządkach, a następnie je przekopywać, nawet wtedy, gdy jest mróz. 
Autorka: Dorota Wachholz