Pobieranie zrazów do szczepienia i zdrewniałych sadzonek
Po pierwszych przymrozkach można pobierać w grudniu zrazy do szczepienia. Przede wszystkim dotyczy to pędów czereśni, brzoskwini, moreli i grusz. Zebrane zrazy wiąże się w pęczki i układa w dołku z piaskiem, a następnie przysypuje. Wilgotny piasek nie sprzyja rozwojowi pleśni, dlatego nie stosuje się ziemi ogrodniczej. Można pobrać także zdrewniałe sadzonki porzeczek, a także winorośli i przechowywać podobnie jak zrazy do szczepienia.
Zadbanie o sprzęt ogrodowy
Choć w grudniu najczęściej już nie kosimy, to jednak trzeba zadbać o ostrza kosiarki, a także usunąć i zutylizować olej kosiarki spalinowej. W przypadku kosiarek elektrycznych należy je po prostu oczyścić z trawy, błota czy też resztek roślinnych. Noże trzeba nie tylko zabezpieczyć środkiem konserwującym, ale również naostrzyć. Jeśli chodzi o tę ostatnią czynność, to warto zadbać także o piły używane do przycinania (sprawdź także,
jaka piła spalinowa sprawdzi się w domowych pracach), wszak już w kolejnym miesiącu można rozpocząć cięcie drzew owocowych.
Bez wątpienia
ogród w grudniu także może pięknie się prezentować. Trzeba pamiętać, by usuwać nadmiar śniegu nie tylko z trawnika, ale również z roślin, szczególnie tych wiotkich. Należy unikać deptania po trawniku pokrytym śniegiem, aby nie niszczyć darni, którą później trzeba regenerować na wiosnę. W grudniu można również rozrzucać kompost i obornik po grządkach, a następnie je przekopywać, nawet wtedy, gdy jest mróz.