Data publikacji:

Weranda - aranżacja wejścia do domu

Efektownie urządzona weranda to wizytówka domu, dlatego jej stylizacji nie można traktować po macoszemu. Jeśli szukasz sposobu na aranżację wejścia do domu i nie wiesz, jak zaplanować wystrój werandy, poniżej znajdziesz garść inspiracji.

weranda
Domy z werandami prezentują się bardzo efektownie – ich estetyka nawiązuje do tradycji budownictwa i wywołuje pozytywne skojarzenia z sielskimi wiejskimi dworkami. Zadaszona weranda, która osłania wejście do domu przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi daje dodatkowe pole do popisu w doborze dekoracji i elementów wystroju.

Weranda, czyli co?

Weranda to rodzaj przybudówki do bryły budynku, która może być osłonięta szybami lub otwarta. Dach werandy najczęściej wspiera się na drewnianych lub murowanych filarach, a całość jest otoczona balustradą, co dodatkowo zapewnia ciekawe możliwości aranżacyjne.

Tradycyjnie jest usytuowana przy wejściu do domu, i dzięki zadaszeniu pełni funkcję częściowo zadaszonego przedsionka. Ponadto w wielu przypadkach weranda jest także miejscem wypoczynku i jest w zasadzie dodatkowym tarasem, gdzie można wygospodarować miejsce na meble oraz akcesoria tarasowe.
Co ciekawe, w nowoczesnym budownictwie werandy osadza się nie tylko jako element aranżacji wejścia do domu. Bardzo często tarasy są zadaszane i zabudowywane w taki sposób, że do złudzenia przypominają werandy właśnie. W takim wypadku weranda pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową.


Weranda przed domem

Aranżacja wejścia do domu jest uzależniona od wielkości werandy. Jeśli zabudowa stanowi jedynie niewielki przedsionek, miejsca może wystarczyć tylko dla kilku dekoracji. Ale jeśli weranda to większa przybudówka, warto urządzić ją w taki sposób, aby zyskać dodatkowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.


Przeczytaj także: Jak dobrać płytki na schody?


Tradycyjnie urządzając werandę przed domem, stawia się na ławkę lub komplet foteli. Drewniana ławka jednoznacznie kojarzy się z wiejskimi domkami, zwłaszcza jeśli postawisz na model szczebelkowy, nawiązujący swoją estetyką do klasycznych mebli windsorskich. Modnym rozwiązaniem, które świetnie wpisze się w estetykę typową dla werand, są także meble wykonane z rattanu. W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych modeli mebli tego typu.
Ciekawym pomysłem w aranżacji wejścia do domu i werandy jest wykorzystanie fotela bujanego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na drewniane meble o klasycznej estetyce. Do tego dobierz jeszcze wygodną poduszkę i miękki pled, a wystylizujesz piękne i przytulne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Aranżacja wejścia do domu – jakie dekoracje na werandę?

Zabudowa wejścia do domu i aranżacja werandy dają spore pole do popisu w przypadku doboru dodatków i dekoracji.

  • Kwietniki i kwiaty – weranda jest swego rodzaju łącznikiem między domem a otaczającym go ogrodem, dlatego dekoracjami, które szczególnie dobrze sprawdzą się w stylizacji przydomowej werandy, są rośliny. W sezonie warto postawić na pelargonie, surfinie czy begonie, czyli rośliny balkonowe, które kwitną aż do pierwszych przymrozków. 
Bardzo dobry efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli postawisz na wiszące doniczki podwieszone np. przy zadaszeniu werandy. W efekcie uzyskasz piękną kaskadę liści i kwiatów, które będą falować na wietrze.

Obok roślin kwitnących, w aranżacji wejścia do domu dobrze sprawdzają się rośliny ogrodowe uprawiane w doniczkach. Bukszpan szczepiony na pniu czy różanecznik będą prezentować się efektownie. Zwłaszcza ta pierwsza roślina jest warta uwagi, ponieważ jej liście pozostają zielone również zimą. Bukszpany tego typu można nawet pięknie przystroić w okresie Bożego Narodzenia.
  • Lampiony i światełka – bardzo modnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się również w aranżacji wejścia do domu i werandy, jest zastosowanie girland lampek. Powszechnie wykorzystuje się je w stylizacji tarasów, dlatego przy zadaszonym wejściu również się sprawdzą. Lampki tego typu możesz podwiesić przy zadaszeniu werandy czy opleść nimi słupy podtrzymujące dach lub umieścić na balustradach. W rezultacie uzyskasz efektowną iluminację, która ozdobi wejście do domu oraz zapewni komfort poruszania się po zmroku.
Co więcej, girlandy lampek kojarzą się z nadmorskimi barami, więc stawiając na te ozdoby, dodatkowo sprawisz, że na twojej posesji zapanuje przyjazny klimat. Do tego zestawu dekoracyjnego można dodać również wiszące tekstylne lampiony.

Dobrym uzupełnieniem stylizacji werandy przed domem mogą być lampiony. W sprzedaży znajdziesz zarówno lampiony tradycyjne, w których wnętrzu umieszcza się świeczki, jak i nowoczesne warianty wyposażone w lampki LED oraz zasilane za pomocą baterii. Szczególnie dobry efekt uzyskasz, jeśli lampiony ustawisz symetrycznie przy wejściu do domu.
  • Dekoracja balustrady i słupów – elementy zabudowy werandy również są idealnym miejscem do wyeksponowania dekoracji. Sprawdzonym sposobem jest poprowadzenie po balustradzie i słupach pnączy. Efektownie kwitnąca glicynia czy rdestówka auberta gęsto oplotą elementy konstrukcyjne i sprawią, że weranda będzie prezentować się jeszcze lepiej. 
Zabudowę wejścia do domu można też ozdobić przy użyciu doniczek na poręcze, a same słupy dodatkowo opleść np. za pomocą ozdobnych lampek.

Weranda przed domem może być również szczelniej zabudowana, czy to za pomocą ażurowych przęseł, czy okien. Zwłaszcza w tym drugim przypadku oszklona weranda jest jeszcze praktyczniejsza i w zasadzie pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia lub funkcjonalnego przedsionka domu.