Data publikacji:

Haworsja – rodzaje, pielęgnacja, uprawa i wymagania 

Haworsja, znana również pod niemal identyczną nazwą haworcja, to sukulent pochodzący z Afryki Południowej. Roślina ta liczy ponad 160 gatunków i znana jest z dość łatwej pielęgnacji, dlatego polecana jest osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z uprawą sukulentów. Zapewnienie jej prawidłowych do wzrostu warunków nie powinno stanowić problemu. Pielęgnacja również nie jest bardzo wymagająca. Haworsja dostępna jest do kupienia w wielu odmianach, które mogą znacznie się od siebie różnić pod względem wyglądu. 

Haworsja – pielęgnacja oraz zalecenia 

Ze względu na to, jak niewymagającą rośliną jest haworsja, pielęgnacja tego sukulenta okazuje się wyjątkowo prosta. Należy jedynie przestrzegać kilku zaleceń, aby cieszyć się jego dobrym stanem. Pamiętaj o tym, że:   
  • roślinę należy podlewać rzadko, dopiero w sytuacji przeschnięcia podłoża. Latem powinno się podlewać haworsję zaledwie raz w tygodniu, uprzednio upewniając się, że roślina już potrzebuje wody. Natomiast zimą spokojnie można zmniejszyć częstotliwość podlewania do jednego razu w miesiącu.  
     
     
  • Haworsję należy przesadzać w momencie, kiedy doniczka jest dla niej już za mała. Najlepszy czas na zmianę to wiosna. Należy pamiętać o przykryciu górnej warstwy ziemi drobnymi kamieniami. Dzięki temu roślina nie będzie miała kontaktu z wierzchnią warstwą ziemi. 
     
     
  • Zalecane jest regularne nawożenie haworsji wiosną oraz latem. Wykorzystywany nawóz lub odżywka powinny być specjalnie przeznaczone do sukulentów i kaktusów. Należy przy tym stosować zasadę – im mniej, tym lepiej. Haworsje potrafią różnie reagować na zaaplikowaną substancję, dlatego należy obserwować roślinę w razie pojawienia się niepożądanych sygnałów, takich jak m.in. zmiana koloru liści. Jeśli taka sytuacja wystąpi, należy zmienić rodzaj nawozu. Niezwykle wygodną formą odżywki jest taka w formie aplikatora. Wystarczy umieścić produkt w podłożu rośliny, aby dostarczyć odpowiednią ilość niezbędnych do rozwoju witamin.  
     
     
  • Rozmnażanie haworsji jest proste. Należy wypatrywać wypuszczonych przez roślinę odrostów, które są mniejsze od głównej rośliny. Gdy się pojawią, wystarczy wyjąć całą haworsję z doniczki i delikatnie je oderwać, uważając, by nie uszkodzić sukulenta oraz jego korzeni. Oderwane odrosty należy zostawić do przeschnięcia na około dwa dni. Nie powinny one wtedy leżeć na pełnym słońcu. Po tym czasie można je posadzić w osobnych doniczkach. 

Jaka ziemia? Haworsja i wskazówki, dotyczące doboru odpowiedniej ziemi  

Wiedząc już, jak należy pielęgnować swojego sukulenta, pojawia się kolejny ważny dylemat – jaka ziemia? Haworsja dobrze czuje się, gdy jej podłoże jest żyzne i przepuszczalne. W tym celu dno doniczki zapełnia się niewielką warstwą drenażu, np. perlitu lub żwirku. Aby roślina prawidłowo się rozwijała, warto zainwestować w dobrej jakości ziemię o obojętnym odczynie, przeznaczoną do kaktusów i sukulentów. Dobrze, aby podłoże miało w swoim składzie torf, krzemionkę i keramzyt Taka mieszanka zapewni roślinie odpowiednie napowietrzenie i znakomite warunki do wzrostu.  

Haworsja i uprawa, czyli jakie warunki należy jej zapewnić? 

Co należy wiedzieć o wymaganiach takiej rośliny jak haworsja i czy uprawa jej jest wymagająca? Odpowiedź brzmi – nie. Jest to gatunek sukulenta, który świetnie sprawdzi się u osób początkujących. Należy tylko przestrzegać kilku warunków, dzięki którym roślina będzie cieszyć się dobrą kondycją i pięknym wyglądem. 
Haworsja jest odporna na wysokie oraz niskie temperatury. Najlepiej czuje się w temperaturze domowej, czyli 20°C do 25°C. Dobrze znosi również upały. Zimą, w trakcie okresu spoczynku sukulenta, najlepszym miejscem jego pobytu będzie chłodne pomieszczenie, do 15°C.  
Sukulent ten oczekuje jasnego stanowiska przez cały rok. Należy jednak chronić go przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Może to bowiem doprowadzić do poparzeń rośliny. Najlepszym miejscem będzie parapet skierowany na wschód. 

Haworsja – kwitnienie, wygląd kwiatów oraz przyczyny ich braku 

Kiedy należy się spodziewać kwiatów u sukulenta, takiego jak haworsja? Kwitnienie ma miejsce na wiosnę lub lato, w zależności od rodzaju. Kwiaty są drobne i niepozorne. Występują tylko w kolorze białym, czasem pokryte są drobnymi zielonymi lub brązowymi prążkami, jednak są one ledwo widoczne. Płatki charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozszerzającym się na wywiniętych końcach. Kwiaty haworsji osadzone są na czubku długiej łodygi i tworzą groniaste kwiatostany.  
Warto wiedzieć, że w warunkach domowych ciężko jest doprowadzić do kwitnienia haworsji. Bywają przypadki, że na kwiaty trzeba czekać wiele lat. Brak kwitnienia może wskazywać na niedostateczne nawożenie rośliny lub nieodpowiedni sposób zimowania. Jeśli jednak pojawią się kwiaty, oznacza to, że haworsja czuje się idealnie i ma zapewnione wszystkie potrzeby. Zalecane jest jednak usuwanie kwiatów, ponieważ nie stanowią one waloru dekoracyjnego, a mogą nadmiernie wyczerpywać roślinę.  

Haworsja – rodzaje i ich charakterystyka 

Istnieje wiele odmian bylinowych sukulentów, które są znane pod nazwą haworsja. Jakie rodzaje można wyróżnić i jak wyglądają? 
  • Haworsja reinwardtii – ma kształt kolumnowej rozety i długie, sztywne liście, zwężające się ku górze. Na liściach występują białe wypukłe plamki.  
  • Haworsja cooperi – ma oryginalnie wyglądające, przezroczyste liście o lekko zaokrąglonym kształcie. Roślina ta jest bardzo niska, z tendencją do rozrastania się w poziomie.  
  • Haworsja truncata – rośnie w koloniach naprzeciwko siebie, w dwóch rzędach. Podłużne i wyprostowane liście są w niebieskoszarym kolorze. Ich końce są półprzezroczyste, aby lepiej przyswajać światło.  
  • Haworsja limifolia – charakteryzuje się drobno nakrapianymi liśćmi, które tworzą nieregularne kształty. Ten rodzaj tworzy gęstą rozetę mięsistych liści, które są gładkie, sztywne, o ostrym zakończeniu. 

Haworsja a aloes 

Haworsje często mylone są z aloesem. Choć rośliny te należą do tej samej rodziny złotogłowowatych, tak naprawdę można znaleźć pomiędzy nimi kilka różnic. Główną z nich są krawędzie liści. W przypadku aloesu mamy do czynienia z ząbkowanymi bokami, natomiast haworsja ma je gładkie. Ponadto, w okresie kwitnienia, jak zostało wspomniane wcześniej, haworsja wypuszcza delikatne i niepozorne kwiaty. Z kolei aloes może pochwalić się naprawdę dorodnymi i barwnymi kwiatostanami.  
Autor: Marcin Krawczyk