Data publikacji:

Hiacynt – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Jak uprawiać hiacynty? Czy trzeba je wykopywać z ziemi każdego roku? Jak często należy je podlewać? Sprawdź, jakie są wymagania hiacyntów. Poznaj ich charakterystykę, dowiedz się jak można je rozmnażać i czy nadają do uprawy w doniczce czy w wazonie.

Hiacynt – charakterystyka

Hiacynt (Hiacinthus) pochodzi z rodziny szparagowatych. Najbardziej popularną odmianą jest hiacynt wchodni (Hyacinthus orientalis), który charakteryzuje się niebieskimi kwiatami, które pojawiają się wczesną wiosną. To mieszańce pochodzące od tej odmiany są najbardziej popularne w Polsce. 

Hiacynt – kwitnienie

Dzwonkowate kwiaty hiacyntów są zebrane w grona. Wyróżnia się odmiany niebieskie, fioletowe, różowe, łososiowe, żółte, białe, pomarańczowe i czerwone. Wydzielają słodki, charakterystyczny zapach, który jest dość intensywny. 
Hiacynty zaczynają kwitnąć już w lutym, ale dotyczy to raczej okazów doniczkowych i hodowlanych. Te, które zimują w glebie zaczynają zazwyczaj kwitnąć w kwietniu i kwitną aż do maja. Czas kwitnięcia jednego hiacynta wynosi około 2-3 tygodnie.

Hiacynt – uprawa

Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do jakości gleby. O wiele lepiej czuje się w podłożu próchniczym, przepuszczalnym o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione lub półcieniste. 

Jaka ziemia do hiacyntów?

Hiacynty lubią ziemię dobrze spulchnioną, żyzną, próchniczą i lekką. Można ją regularnie wzbogacać za pomocą nawozów azotowych czy innych, wieloskładnikowych. Możesz też wykorzystać po prostu próchnicę lub kompost.

Hiacynt – kiedy sadzić?

Cebule należy sadzić do ziemi między końcówką sierpnia w początkiem października. Wykop dołki na głębokość około 10-15 cm w odstępach 10-20 cm między sobą. Dołki przesyp kompostem i zasadź cebulki.

Hiacynt – jak przechowywać cebulki?

Bulwy możesz wykopać już w czerwcu, po okresie kwitnienia, osuszyć, oddzielić bulwki przybyszowe od matecznych i przechować w suchym, ciemnym i dość chłodnym miejscu aż do końcówki lata. Cebulki możesz też po prostu zostawić w ziemi i wykopywać je co 3-4 lata.

Czy hiacynt pachnie?

Tak. Większość odmian hiacyntów charakteryzuje się bardzo silnym, słodkim zapachem, który pochodzi z kwitnących kwiatów. Zapach jest najsilniejszy na początku kwitnienia rośliny.

Czy można przesadzać hiacynty?

Oczywiście! Okazy kupione w doniczkach można wsadzić do ziemi, tworząc wyjątkową kompozycję np. wraz z narcyzami lub tulipanami. Możesz też poczekać aż doniczkowe hiacynty przekwitną, obciąć im łodyżki, osuszyć, przechować do jesieni i zasadzić w innym miejscu.

Jak rozmnażać hiacynty?

Hiacynty rozmnaża się z cebulek przybyszowych, które należy po prostu oddzielić od cebul matecznych. Możesz też spróbować rozmnożyć je z nasion, ale to proces bardzo trudny. Otrzymasz wówczas rośliny o niejednolitych cechach, które zaczną kwitnąć dopiero po około 5 latach.

Hiacynt w szkle – jak zrobić?

Cebule hiacyntów doskonale sprawdzą się do uprawy w szklanych pojemnikach, bez dodatku ziemi lub z jej skąpym udziałem. Nie musisz ścinać całych łodyg, żeby móc cieszyć oko dostojnymi kwiatami hiacynta w wazonie. Wystarczy, że zakupione w doniczce rośliny wsadzisz do wazonu z wodą. Uważaj, przy jego wyciąganiu na korzonki, które są dość delikatne. Zalej hiacynta wodą w taki sposób, by całe jego korzonki były przykryte warstwą wody. Możesz wybrać wazon przezroczysty, by móc obserwować wzrost korzonków, mleczny lub kolorowy. Wszystko zależy od ciebie. Kompozycję możesz też wzbogacić za pomocą ulubionych kamieni a nawet mchu.

Hiacynty w doniczkach

Hiacynty możesz też uprawiać w doniczkach w domowym zaciszu. Wystarczy je zasadzić we wrześniu lub październiku i przechowywać w jasnym, ale dość chłodnym miejscu przez następne dwa miesiące. 
Rośliny cebulkowe lubią różne dodatki. Mogą to być gotowe naturalne mieszanki nawozowe, które dostaniesz w sklepach ogrodniczych (także tych internetowych) lub kompost.
Kwiatostan po przekwitnięciu należy ściąć. Ziemię wraz z cebulkami wciąż należy regularnie podlewać aż do czasu wykopania cebulek. Możesz je wykopywać co roku lub nieco rzadziej, co 2-4 lata.
Następnie przestaw je do nasłonecznionego, ale cieplejszego miejsca. Po kilku tygodniach powinny przebijać się na powierzchnię.

Czy hiacynt jest jadalny?

Niestety nie. Hiacynt, podobnie jak konwalie, barwinki, naparstnice, goryczki, krokusy, jaskry, ostróżki i orliki nie nadają się do spożycia przez ludzi i zwierzęta domowe.

Jak często kwitnie hiacynt?

Hiacynty kwitną raz do roku.

Czy hiacynty się rozrastają?

Tak. Bulwa mateczna wytwarza bulwy przybyszowe, z których w następnych sezonach wyrastać będą nowe okazy hiacyntów. Stąd, ziemię z hiacyntami warto co kilka lat przekopać, oddzielić bulwki przybyszowe od tych matecznych i rozsadzić je w nieco większej odległości od siebie, by dać im możliwie jak najwięcej przestrzeni do rozwijania się.

Hiacynty w wazonie

Kwiaty możesz także ściąć wraz z łodygami i przechowywać w wazonie nawet przez kilka tygodni. Łodygi z kwiatami należy ściąć w momencie rozwijania się pierwszego grona kwiatowego. Pamiętaj, by wymieniać im wodę codziennie lub co drugi dzień.

Hiacynt – jak podlewać?

Ziemia hiacyntów w doniczkach stale powinna być wilgotna, ale na pewno nie mokra. W zależności od temperatury, pojemności doniczki, rodzaju ziemi i wilgotności powietrza należy to robić co 2-5 dni. Zbyt intensywne i zbyt często podlewanie hiacyntów może negatywnie wpłynąć na ich dobrostan, doprowadzając do więdnięcia korzeni.