Data publikacji:

Hortensja – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Hortensja to niezwykłej urody krzew ogrodowy, który już wiele lat temu stał się popularny w naszych ogrodach i wciąż jest jedną z najczęściej wybieranych roślin ozdobnych. Jednak jak pielęgnować hortensję? Jakie są jej wymagania? Na jaką odmianę się zdecydować? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Hortensja uprawa

Jeśli planujesz posadzić hortensje w swoim ogródku bądź posiadasz je już w swojej kolekcji, warto, abyś poznała podstawowe informacje o ich uprawie, jak i pielęgnacji. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym kwitnieniem, a w efekcie niezwykłej urody ogrodem.
Zacznijmy więc od początku: hortensja pochodzi z rodziny hortensjowatych, a więc jest niewysokim krzewem. Ów rodzaj obejmuje aż 78 gatunków, które różnią się między sobą wysokością, kształtem liści, jak i wielkością czy kolorem kwiatów. Większość gatunków uprawiana jest jako krzew ozdobny, który gości w ogrodach oraz na tarasach. Nie powinno to dziwić, gdyż ich największym walorem są przepięknie kwiaty zebrane w kwiatostany, które zawierają od 100 do nawet 1 000 drobnych kwiatów! Kształt kwiatostanów przybiera z reguły formę stożkową lub kulistą, a więc wiechów oraz baldachów.
W naturalnych warunkach rosną zazwyczaj na skalistych stokach i w lasach, jednak można wyróżnić także gatunki, które występują wzdłuż wybrzeży. W naturze rosną w południowo-wschodniej Azji, a więc w Indiach, Japonii czy Nowej Gwinei. Ponadto zostały one spopularyzowane w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, jak i w Ameryce Południowej. Wiele gatunków spotkać można również na terenach Europy.
Hortensje sprawdzą się jako krzewy rosnące samodzielne, ale część fanów ogrodnictwa decyduje się także na stworzenie z nich kwiecistych żywopłotów.
Co ciekawe, hortensje, pomimo szybkiej fazy wzrostu, nie są roślinami inwazyjnymi.

Jakie wymagania ma hortensja?

Ów krzew posiada stosunkowo duże wymagania dotyczące zarówno gleby, jak i stanowiska oraz intensywności nawadniania. Hortensje lubią zarówno południową wystawę, jaki i stanowiska znajdujące się na wschodniej oraz zachodniej wystawie słonecznej. Warto jednak zwrócić uwagę, iż jeśli wybierzemy miejsce słoneczne, będzie ono wpływać na intensywne kwitnienie. Jeśli jednak krzew posadzimy w półcieniu, jego kwitnienie będzie nieco ograniczone, jednak wzrost rośliny będzie szybszy. Ponadto hortensje lubią miejsca zaciszne, które są osłonięte od silnego wiatru.
W przypadku uprawy hortensji należy zwracać szczególną uwagę na regularnie nawadnianie rośliny, gdyż źle toleruje przesuszenie ziemi. Co więcej, preferują one wilgotną glebę.

Hortensja – jaka ziemia

Hortensje mają spore wymagania glebowe. Najlepiej jeśli naszemu krzewowi zapewnimy ziemię lekką, żyzną oraz wilgotną. Hortensje nie przepadają za gliniastymi, ciężkimi glebami, które mogą w istotny sposób zahamować rozwój rośliny, a w najgorszej sytuacji doprowadzić do jej choroby, a następnie obumarcia. Z tego powodu warto wybrać ziemię przepuszczalną oraz próchniczną. Możemy dodać do niej nieco hydrożelu, który posiada granulki wiążące wodę dostarczaną podczas podlewania, a następnie stopniowo uwalniające ją w czasie wysychania podłoża.

Pielęgnacja hortensji


Przede wszystkim hortensje należy regularnie nawozić podczas kwitnienia, a więc w czerwcu oraz lipcu. Do tego celu najlepiej wybrać nawóz płynny z dużą zawartością azotu. Pod koniec lipca najlepiej postawić na nawóz azotowy, z dużą ilością fosforu oraz potasu. We wrześniu należy jednak zaprzestać tej czynności. Dzięki temu gałęzie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Kolejnym istotnym elementem pielęgnacji hortensji jest jej cięcie. Sprawi ono, że roślina będzie miała gęsty, krzaczasty pokrój o obfitym kwitnieniu. Cięcie powinniśmy wykonać wiosną, w zależności od gatunku – w marcu bądź kwietniu. W przypadku każdej odmiany usuwamy przekwitłe kwiatostany. Jeśli posiadamy hortensję ogrodową, nie powinniśmy przycinać jej pędów, gdyż kwiaty hortensji ogrodowej pojawiają się na pędach ubiegłorocznych. W przypadku hortensji bukietowej przycinamy wiosną jej pędy na wysokości ⅓ lub ⅔, gdyż kwitnie ona na pędach tegorocznych. Pędy hortensji krzewiastej oraz drzewiastej przycinamy natomiast na wysokości 10–30 centymetrów nad ziemią.

Hortensja – kwitnienie

Niezwykłej urody kwiaty hortensji są owadopylne. Kwitną one z reguły w czerwcu i lipcu, choć zdarzają się gatunki, które charakteryzuje przedłużone kwitnienie trwające do sierpnia. Co ciekawe, kwiaty hortensji mogą posiadać różne kolory, które zależne są między innymi od pH gleby, w której rosną krzewy. Na glebach kwaśnych barwa często jest niebieska. Jakie barwy posiadają hortensje? Wyróżnić można białe, niebieskie, fioletowe, różowe, a nawet czerwone hortensje.
Właściwie pielęgnowana hortensja będzie posiadać mnóstwo kwiatostanów, które będą przykrywać większość liści. Nie powinno dziwić, że znane są one ze swych wielkich, dekoracyjnych kwiatów zebranych w wiechy i baldachy.

Jak przesadzać hortensje?

Hortensja to krzew, który w dość bezproblemowy sposób reaguje na przesadzanie. Jak przesadzić hortensje? Roślinę należy delikatnie wykopać z ziemi z możliwie jak największą częścią bryły korzeniowej. Dobre zachowanie korzeni pozwala zaadaptować się hortensji w nowym miejscu. Najlepszym okresem na przesadzanie owego krzewu jest marzec i kwiecień, a więc wczesna wiosna.

Hortensja – odmiany

Hortensja posiada wspomnianych już 78 gatunków, z których większość posiada po kilka charakterystycznych odmian. Najpopularniejsze odmiany hortensji w naszym klimacie to: Vanille Fraise (Renhy) o różowych kwiatach, Diamant Rouge z kwiatami w kolorze fuksji, Litlle Lime z limonkowym kwiatostanem, Grandiflora, której kwiaty wybarwiają się z kremowych na różowo-czerwono, czy Candle o biało-żółtych kwiatostanach.
Zdjęcie: Sonyachny/Envato Elements.