Data publikacji:

Hydroizolacja balkonu: jak wykonać? Czy jest konieczna? Kompleksowy poradnik

Współczesny styl budowania domów jednorodzinnych jest pełen tarasów oraz balkonów. Balkon w budynku jest bez wątpienia jedną z najważniejszych części domu, ponieważ zazwyczaj przestrzeń ta służy do relaksu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z tego powodu regularne dbanie o balkon i kontrolowanie jego stanu są ważne zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i estetyki.
hydroizolacja balkonu
Balkon to taka część budynku, która w znacznym stopniu jest narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, deszcz, śnieg, mróz oraz wilgoć. Wszystkie te czynniki sprawiają, że stan balkonu może ulec pogorszeniu. Aby utrzymać swój balkon w odpowiednim stanie, należy przeprowadzać hydroizolację.
Czym jest hydroizolacja balkonu, ile kosztuje oraz jakie materiały do tego wybrać? Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na te pytania oraz rozwieje powszechne wątpliwości dotyczące tego, czy hydroizolacja balkonu jest koniecznością.

Hydroizolacja balkonu – co to jest?

Hydroizolacja balkonu to jeden z ważniejszych etapów, jakie należy wykonać, chcąc cieszyć się dobrze utrzymanym balkonem. Na czym polega hydroizolacja balkonu? Ten proces to nic innego jak ułożenie dodatkowej warstwy, mającej na celu izolację powierzchni balkonu. Hydroizolacja tarasu lub balkonu powinna się odbyć przed wykończeniem całej powierzchni.
Hydroizolacja balkonu jest koniecznością, która zabezpiecza obszar znajdujący się pod balkonem przed nadmiernym wnikaniem wody w strukturę. Hydroizolacja balkonu powinna być integralną częścią wykończenia balkonu, a w miejscach narażonych na opady śniegu, deszczu lub silną wilgoć jest szczególnie wymagana. Dobrze wykonana hydroizolacja tarasu lub balkonu zabezpiecza cały budynek oraz pozwala w pełni cieszyć się z przestrzeni balkonowej.

Czy hydroizolacja balkonu jest konieczna?

Czy hydroizolacja jest niezbędna? Takie pytania często padają ze strony osób planujących budowę budynku, który będzie miał balkon lub taras. Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowana i jednoznaczna, ponieważ hydroizolacja balkonu to niezbędny proces, który należy wykonać w każdym przypadku. Dobrze przeprowadzona hydroizolacja balkonu ma ogromne znaczenie i duży wpływ na ogólny stan budynku. Zabieg ten jest szczególnie istotny w przypadku tarasów lub balkonów, które znajdują się bezpośrednio nad pomieszczeniami.

Kiedy warto wykonać hydroizolację balkonu?

Hydroizolacja balkonu to zabieg niezwykle ważny i konieczny, jednak wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, kiedy należy przeprowadzić taki proces. Zatem kiedy należy zdecydować się na ten zabieg?
Hydroizolacja balkonu to dobra praktyka, jednak w niektórych przypadkach jest ona nie tylko polecana, co konieczna do wykonania. Hydroizolacja balkonu jest wymagana w miejscach wrażliwych, podatnych na tego typu uszkodzenia oraz zamieszkanych.
Beton, czyli surowiec, który zazwyczaj wykorzystuje się do tworzenia balkonu, jest podatny na przenikanie wilgoci. Oznacza to, że balkon wykonany z betonu, który nie posiada żadnego dodatkowego zabezpieczenia, jest narażony na zamarzanie i zamakanie. Utrzymująca się stale wilgoć w strukturze betonu może doprowadzić do korozji całego budynku. Dobrze przeprowadzona hydroizolacja balkonu niweluje ten problem.
Kiedy przeprowadzić hydroizolację balkonu? Najlepszym czasem na tego typu zabieg jest okres przed ociepleniem balkonu, ponieważ hydroizolacja balkonu bez płytek jest najprostsza do wykonania i daje pewność dobrego efektu.

Hydroizolacja balkonu – jakie materiały wybrać?

Jak dobrać materiały do hydroizolacji balkonu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak poniższe wskazówki z pewnością ułatwią ten wybór.
Wybierając materiały do hydroizolacji balkonu, należy wziąć pod uwagę powierzchnię balkonu. W przypadku dużych balkonów należy zdecydować się na materiały elastyczne. Dobrym wyborem są materiały elastyczne na bazie mineralnej lub tworzywa wzbogacone w polimery gwarantujące szczelność i odporność na wiele szkodliwych czynników atmosferycznych.
Szczególny nacisk na ten zabieg kładzie się wtedy, gdy konstrukcja balkonu jest drewniana. Taki balkon jest zdecydowanie bardziej narażony na usterki oraz ma wyższy wskaźnik awaryjności niż balkony wykonane z innych materiałów.
Balkony, które posiadają drewnianą ramę, są znacznie bardziej narażone na powstawanie przecieków lub innych uszkodzeń konstrukcyjnych. Takie balkony są także bardziej podatne na uszkodzenia strukturalne, ponieważ nagromadzona wilgoć może doprowadzić do powstania pleśni i zgnilizny.
Aby prawidłowo przeprowadzić hydroizolację balkonu drewnianego, warto sięgnąć po odpowiednie materiały. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie płyta drewnopochodna, która dodatkowo zostanie wzmocniona przykryciem z papy lub folii.

Ile kosztuje hydroizolacja balkonu?

Osoby, które chcą zdecydować się na przeprowadzenie hydroizolacji balkonu w swoim domu, często zastanawiają się, jaki jest koszt takiego zabiegu. Standardowa hydroizolacja balkonu zazwyczaj kosztuje od 90 zł do 250 zł za m2, jednak najczęściej koszt za taki zabieg oscyluje wokół 150 zł/m2. Podana cena rynkowa to koszt, jaki należy ponieść za niezbędne materiały oraz cena tzw. robocizny.
Oczywiste jest, że na cenę duży wpływ ma powierzchnia balkonu. Ważną zmienną wpływającą na cenę tego zabiegu jest także stan techniczny balkonu – cena za przeprowadzenie hydroizolacji balkonu starego, wymagającego renowacji, może być nieco wyższa niż w przypadku balkonu nowego, w dobrym stanie technicznym.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!