Data modyfikacji:

Iglaki do ogrodu szybko rosnące: jakie wybrać?

Iglaki są bardzo chętnie wybierane podczas przygotowania aranżacji ogrodów, głównie ze względu na ich atrakcyjny wygląd i kolory wyróżniające je na tle innych krzewów i drzew. Co najważniejsze, ich wygląd nie ulega znaczącym zmianom wraz z porami roku, dzięki czemu stale cieszą swoim wyglądem, gdy reszta naszych roślin czeka uśpiona na nowy sezon. Nie można również zapomnieć o tym, że w dużej mierze są to niezwykle wytrzymałe gatunki o stosunkowo niskich wymaganiach, z których spełnieniem poradzi sobie większość nawet początkujących hodowców. Jakie więc szybko rosnące iglaki do ogrodu wybrać?
iglaki do ogrodu szybko rosnące
Szybko rosnące iglaki do ogrodu
Na działkach i w przydomowych ogrodach iglaki tworzą najczęściej ozdobne krzewy lub klomby, a także zielone ogrodzenia, w formie żywopłotów lub szpaleru drzew, które sadzone są przy płotach lub murach. Nieraz stosuje się je również do zasłaniania komórek na narzędzia i innych psujących wygląd posesji elementów.
Zdecydowana większość drzew i krzewów iglastych to rośliny szybko rosnące, które w mgnieniu oka osiągają imponujące rozmiary. Wśród popularnych gatunków na tym tle wyróżnia się jednak kilka szczególnych rekordzistów. Przedstawiamy zatem niektórych z nich.

Żywotnik

Kiedy mowa o szybko rosnących iglakach, na pierwszy plan wysuwają się między innymi drzewa z rodziny żywotników, pochodzące z Azji i Ameryki Północnej.
Żywotnik zachodni „Smaragd” – popularne w całej Polsce drzewo używane do tworzenia żywopłotów, znane też pod łacińską nazwą tuja. Gatunek dorasta do około 2–2,5 metra, a jego roczny przyrost to około 20–30 centymetrów. Nie gubi igieł i nie wymaga specjalnej opieki lub przycinania. Źle znosi jednak tzw. suszę fizjologiczną, wywołaną brakiem opadów śniegu i deszczu zimą.
Żywotnik zachodni „Brabant” – drzewo przyrastające co roku nawet o imponujące 30–40 centymetrów. Podobnie jak jego kuzyn nie wymaga specjalnej opieki. Warto jednak pamiętać, że igły rośliny ciemnieją i brązowieją zimą, powracając do oryginalnej barwy dopiero na wiosnę. Odmiana też obficie szyszkuje, co negatywnie wpływa na jej wygląd. Jeżeli chcemy uniknąć tego zjawiska, musimy odpowiednio przycinać gałęzie.

Jałowiec

Jałowce to wytrzymałe drzewa, które rosną w dziarskim tempie, nie wymagając przy tym zbyt wiele od ogrodnika.
Jałowiec skalny „Moonglow” – odmiana z przyrostem na poziomie 20–30 centymetrów rocznie. Drzewo ma szeroki i wzniesiony pokrój, idealnie sprawdza się więc jako interesujący element kompozycji roślinnej.
Jałowiec skalny „Skyrocket” – odmian o równie szybkim wzroście, wynoszącym około 20 centymetrów rocznie. Drzewo świetnie radzi sobie z przycinaniem, a pozostawione samo sobie ma przekrój kolumnowy, niezwykle pożądany podczas tworzenia żywopłotu.

Świerk

Pospolity gatunek drzewa iglastego, którego nie należy jednak ignorować. Jest on lubiany ze względu na swoje ciemnozielone igły oraz niskie wymagania środowiskowe.
Świerk pospolity – rodzima odmiana występująca w naturze w wielu regionach kraju. Drzewa rosną w tempie 20–35 centymetrów rocznie i osiągają maksymalnie około 50 metrów wysokości, dożywają jednak tylko kilkudziesięciu lat.
Świerk serbski – prawdziwy rekordzista, który w ciągu roku przyrasta o blisko 100 centymetrów. Jest przeciętnie niższy od pospolitego kuzyna, bowiem osiąga maksymalnie około 20–30 metrów wysokości. Ceniony ze względu na znacznie mniejszą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza (przydatne zwłaszcza w mieście), a także za ciemnozielone igły, które od spodu mają interesujące białe paski.
Zdjęcie: Envato Elements