Data publikacji:

Ile gruntu na 10 litrów farby? Ile potrzeba gruntu?

ile farby na grunt
Gruntowanie jest procesem polegającym na odpowiednim przygotowaniu dowolnej powierzchni pod położenie farby lub jej dalszą obróbkę, polegającą np. na nałożeniu kleju do płytek, tynków strukturalnych lub gładzi. Grunt nakłada się w podobny sposób co farby i lakiery, a preparaty tego typu dostępne są pod postacią płynnych emulsji i sprejów. Wiele z nich przystosowanych jest do użytku na konkretnym rodzaju podłoża, spotkamy się też z produktami przeznaczonymi do aplikacji w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Podczas prac remontowych często powstaje pytanie, jak dużo gruntu stosować, więc w artykule odpowiadamy na te wątpliwości. Dowiedz się zatem, ile gruntu na 10 litrów farby będziesz potrzebować.

Czemu przed użyciem farby warto skorzystać z gruntu?

Grunt pod farbę nakładamy na rozmaite powierzchnie, poza tynkami stosuje się go również bezpośrednio na metal, drewno, beton i tworzywa sztuczne, a także uprzednio przygotowane i oczyszczone stare powłoki malarskie i lakiernicze. 
Jakie zalety niesie ze sobą stosowanie gruntu? Możemy wymienić ich bardzo wiele. Preparat wyrównuje pole robocze, wypełnia i maskuje wiele drobnych nierówności oraz pęknięć, zwiększając równocześnie przyczepność i trwałość kładzionych na nim farb. Bez stosowania gruntu powłoka malarska będzie znacznie mniej trwała. Środek poprawia też komfort malowania, ułatwiając rozprowadzanie farby, ze względu na jasną barwę stanowi też dobry kontrast, pozwalający określić malowane miejsca, które wymagają poprawek. 
Grunt spełnia też inne zadania – dodatkowo zabezpiecza on malowaną powierzchnię przed wilgocią, rdzą, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Pełni też rolę środka grzybobójczego, skutecznie zatrzymując rozwój pleśni. W wielu przypadkach dodatkowo spaja i wzmacnia kruchą strukturę materiału. Jest też niezastąpiony przy malowaniu gipsowych tynków, zapobiegając ich pyleniu. Nie bez znaczenia jest też to, że poprawne zagruntowanie pozwoli w przyszłości szybciej i łatwiej usunąć farbę. 
Oczywiście gruntowanie nie jest obowiązkowe, dlatego sporo osób decyduje się na pominięcie tego kroku w trakcie malowania ze względu na to, że wydłuża to czas pracy. Warto jednak zaznaczyć, że grunty z reguły wysychają w bardzo szybkim czasie, co dla chcących jak najszybciej rozpocząć malowanie jest dość znaczące. 
Jeżeli mowa o malowaniu ścian i sufitów wewnątrz, grunt jest zbędny, gdy malujemy świeżo położone tynki. W określeniu tego, czy preparat będzie pomocny, warto spryskać malowaną powierzchnię wodą. Jeżeli zostanie ona szybko wchłonięta, jej zagruntowanie jest stanowczo zalecana. Grunt prawie zawsze należy stosować w przypadku metali, drewna lub kamienia, nawet farba na tych materiałach nie wytrzyma zbyt długo. Koniecznie gruntujemy również wszystkie powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynków, które narażone są na zmienne warunki pogodowe i wysoką wilgotność.

Jak zrobić grunt do ścian?

Grunty dostępne są w sklepach pod postacią płynnych emulsji, w których poza specjalnymi związkami polimerowymi znajdują się również dodatki zmieniające właściwości fizyczne środka, przyspieszające np. jego schnięcie. 
Preparaty gruntujące dzielimy na kilka odrębnych kategorii, produkty w obrębie każdej z nich odznaczają się specyficznym przeznaczeniem.
  • Grunty uniwersalne – preparaty tego typu przeznaczone są do większości powierzchni, tworzą solidną i elastyczną powłokę, ale nie wnikają głęboko w strukturę materiału. Zalecane są do stosowania na tynkach gipsowych, cegłach i płytkach ceramicznych.
  • Grunty silikonowe – używane jako podkład pod farby silikonowe, dobrze wyrównują podłoże.
  • Grunty antyseptyczne – gęste i specjalistyczne produkty przeznaczone do stosowania na powierzchniach narażonych na dużą wilgoć oraz powstawanie grzybów i pleśni. 
  • Grunty szczepne – zadaniem tych środków jest maksymalne poprawienie przyczepności farby. Stosowane są przy materiałach takich jak beton, gips, wszelkiego rodzaju płyty i panele drewnopochodne.
  • Grunty penetrujące – jak wskazuje na to nazwa, wnikają głęboko w strukturę materiału, wzmacniając jego wytrzymałość. Zalecane są do stosowania na kruchych i delikatnych tynkach, które łatwo pylą w trakcie malowania. 
  • Jak nakładamy grunt?

    Przygotowanie powłoki gruntującej nie jest specjalnie skomplikowanych zadaniem, nie wymaga też stosowania zaawansowanych narzędzi. Do pracy używa się tutaj standardowych narzędzi malarskich. Do gruntu zaleca się przede wszystkim stosowanie dużych i szeroki pędzli. Preparat można nakładać wałkiem, ale wielu specjalistów raczej to odradza. 
    Pędzel namaczamy w emulsji i postępujemy w ten sam sposób, jak podczas zwykłego malowania, wykonując długie i zamaszyste ruchy ręką. Grunty mają dość rzadką konsystencję, powinniśmy więc wystrzegać się wszelkiego rodzaju zacieków, w razie ich wystąpienia należy szybko działać. Po wyschnięciu preparatu jego nadmiar można zeszlifować delikatnym papierem ściernym.

    Ile gruntu na 10 litrów farby? Jak określić proporcje?

    Wydajność środka gruntującego jest zawsze podawana na opakowaniu produktu, aby wiedzieć, ile należy go użyć. Wykorzystując 10 litrów farby, zestawiamy posiadane już informacje z parametrami używanej emulsji. Z reguły specjaliści zalecają tutaj sięgnięcie po litrowe opakowanie środka. Wiele zależy tutaj jednak od struktury materiału, bowiem na pomalowanie bardziej chropowatego i chłonnego podłoża (np. cegieł) zużyjemy nawet o kilkadziesiąt procent więcej preparatu. Dla bezpieczeństwa warto więc postawić na dwulitrowe opakowanie.