Data publikacji:

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150 m2?

Ogrzewanie gazowe ma wielu zwolenników wśród polskiego społeczeństwa. Są również ludzie, którzy niechętnie podchodzą do tematu ogrzewania domu gazem, wiele osób uważa, że inne rozwiązania ogrzewania domu są lepsze. Niezdecydowanym na ogrzewanie gazowe polecamy przeczytać poniższy artykuł, który być może rozwieje ich wątpliwości. Ile może kosztować ogrzewanie budynku mieszkalnego o powierzchni 150 m2?
koszt instalacji gazowej w domu 150m2

Ogrzewanie gazowe

Aby ogrzewać dom gazem, trzeba spełnić jedno z dwóch wymagań, które są niezbędne. Gaz trzeba doprowadzić do działki, bezpośrednio wykonując przyłącze gazowe od istniejącej sieci gazowej lub zamontować na działce zbiornik z gazem.
Jeżeli mamy już jedną z powyższych instalacji, trzeba wykonać instalację wewnętrzną, którą gaz będzie płynął bezpośrednio do źródła ciepła, czyli naszego kotła gazowego. Ciepło wyprodukowane w kotle jest dostarczane do instalacji centralnego ogrzewania, ono natomiast rozprowadza je po całym domu.

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe są proste w obsłudze i nie zabierają wiele miejsca w kotłowni. Ma to szczególne znaczenie, gdy nie posiadamy zbyt dużo przestrzeni przeznaczonej na źródło ciepła. Ogrzewają nie tylko dom, ale dostarczają ciepłą wodę użytkową. W ofercie producentów dostępne są kotły wiszące oraz stojące. Kotły, które są montowane na ścianę, z reguły mają mniejszy rozmiar, co jest spowodowane różnicami w konstrukcji. Kotły stojące cechują się dużo większą wagą przez przytwierdzony żeliwny wymiennik ciepła. W wiszących stosowany jest zazwyczaj stalowy.
Kocioł jednofunkcyjny – ogrzewa tylko czynnik grzewczy w instalacji centralnego ogrzewania. Gdy zastosujemy do niego zasobnik ciepłej wody użytkowej, może pełnić dwie funkcje. Nazywany jest jednak jednofunkcyjnym kotłem z zasobnikiem. Wielkość zasobnika musi być dostosowana do ilości osób w domu. Kocioł dobiera się odpowiednio do zapotrzebowania należy jednak uwzględnić to czy ma współpracować z zasobnikiem CWU.
Kocioł dwufunkcyjny – wyposażony jest w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Ogrzewa wodę użytkową i dom bez dodatkowego zasobnika, ale nie da nam tego samego komfortu korzystania, gdyż przełącza się on na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej dopiero w momencie jej poboru. Gdy nie używamy ciepłej wody, nie jest ona grzana jak w przypadku zasobnika. W instalacji pierwszeństwo ma woda wystudzona.
Kotły z otwartą komorą spalania – czerpią powietrze niezbędne do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Pomieszczenie musi być nie mniejsze niż 8 m3. Dodatkowo wymagane jest posiadanie dopływu powietrza z zewnątrz oraz kratki wentylacyjnej.
Kotły z zamkniętą komorą spalania – możemy zamontować je w dowolnym pomieszczeniu, nie mniejszym niż 6,5 m3 z kratką wentylacyjną. Kocioł czerpie powietrze z zewnątrz. Komora spalania połączona jest w tym wypadku przewodami powietrzno-spalinowymi. Obieg powietrza sterowany jest wentylatorem.
Kocioł kondensacyjny i tradycyjny – na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy różnicy, ale kotły kondensacyjne charakteryzują się dużo większą sprawnością i są znacznie droższe. Jednak na dłuższą metę, w przyszłość pozwalają nam zaoszczędzić na paliwie.

Koszty ogrzewania domu gazem

Obliczenie kosztów instalacji gazowej w domu 150 m2 nie wymaga wykwalifikowanej wiedzy, wystarczy spisać stan licznika po sezonie grzewczym, który w Polsce przeważnie trwa pół roku, i przy pomocy kalkulatora odjąć różnicę i pomnożyć przez koszt paliwa. Wydatki z tym związane są dla nas bardzo istotne, a cena paliwa to kluczowy aspekt. Dlatego warto znać jego stan i obliczyć zużycie gazu w domu przy pomocy kalkulatora.
Koszt instalacji ogrzewania gazowego różni się, w zależności od tego, jaki rodzaj kotła wybierzemy. Ceny wahają się od 6 do 15 tysięcy złotych.

Koszt ogrzewania domu gazem 150 m2

Aby sprawdzić koszt ogrzewanie domu gazem do 150 m2, musimy wziąć pod uwagę, że ceny gazu nie są odgórnie regulowane i występują spore wahania na rynku. Dodatkowo zużycie gazu jest o ponad 30% wyższe niż wyliczenia. Koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wynikają z wielu czynników, między innymi brak serwisu kotła osłabia jego sprawność, co przyczynia się do większych kosztów ogrzewania. Sposób, w jaki użytkujemy system grzewczy, od zadanej temperatury w pokojach, gdzie zmiana o 1ºC spowoduje zużycie większe o nawet 6%. Zawilgocenie przegród budynku ma również wpływ na sprawność ogrzewania. Podobnie jak sposób działania wentylacji – czy jest grawitacyjna, czy mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Jednym z czynników najbardziej wpływających na koszty ogrzewania budynku jednorodzinnego jest szczelność i izolacja naszego domu. Absolutną podstawą szczelności budynku są odpowiednio dobrane okna i drzwi. Już na etapie inwestycji warto rozważyć zakup okien i drzwi o wyższych parametrach, co przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. W przypadku starszych budynków, gdzie stolarka drzwiowa i okienna daje wiele do życzenia, dobrze jest sprawdzić i zniwelować nieszczelności. Sporo ciepła budynek wytraca przez źle lub niewystarczająco zaizolowane ściany. Odpowiednio dobrana grubość ocieplenia i wskaźnik przenikania ciepła to podstawa dobrze ocieplonej ściany.
Dużą uwagę warto też zwrócić na mostki termiczne, które występują w całym budynku – należy zadbać o to, aby było ich jak najmniej. W połączeniu z dobrze dobraną izolacją pozytywnie wpłynie na miesięczny koszt ogrzewania gazem. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na opłaty jest izolacja dachu. Przez złą izolację możemy stracić nawet do 30% wyprodukowanego ciepła. Jest wiele metod ocieplenia dachów. Inwestor musi podjąć decyzję indywidualnie – ważne, aby dach był zaizolowany szczelnie i dobrana była odpowiednia grubość izolacji. Warto rozważyć izolacje nakrokwiową, która nie zmniejsza przestrzeni na poddaszu i tworzy z budynku tzw. termos.

Jak wygląda roczne zużycie gazu?

W teorii roczne zużycie gazu w domu 150 m2 według norm powinno odpowiadać warunkom technicznym, przykładowo:
  • warunki techniczne na 2017 rok – 12 900 kWh;
  • warunki techniczne na 2021 rok – 9 450 kWh.
  • W praktyce jednak rzeczywiste zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!