Data publikacji:

Instalacja sanitarna krok po kroku, czyli zasady montażu instalacji sanitarnej

Instalacja sanitarna to bardzo istotny element konstrukcji niemal każdego budynku. Pozwala utrzymać higienę i realizować podstawowe życiowe potrzeby. Nie może jej zabraknąć w żadnym domu, a odpowiednie przygotowanie planów to klucz do sukcesu. Czym właściwie jest instalacja sanitarka, jak i na jakim etapie budowy powinien przebiegać jej montaż, na co zwrócić szczególną uwagę, a także jaki jest koszt prac instalacyjnych? Odpowiadamy!
instalacja sanitarna krok po kroku

Czym jest instalacja sanitarna?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej wody. Aktualnie podłączenie domu do okolicznego wodociągu to standard. Nierzadko także budynek podpinany jest pod lokalny system kanalizacyjny. Takie możliwości dają właśnie instalacje sanitarne. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje instalacji.
Przede wszystkim instalacja wodna, która jest odpowiedzialna za doprowadzenie wody do domu i rozprowadzenie jej po nim. Składa się z systemu rur, zaworów i urządzeń takich jak zlewy czy umywalki. Jeżeli posiadamy bojler do podgrzewania wody, on także wchodzi w skład tej instalacji.
Drugim typem jest instalacja kanalizacyjna, której zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody wraz z nieczystościami z domu. W skład tego systemu wchodzą rury i urządzenia sanitarne, np. korytka i kolektory. Domowa instalacja kończy podpięta do lokalnej kanalizacji, a jeżeli nie ma takiej możliwości – do indywidualnej oczyszczalni ścieków bądź szamba. Ten system jest często postrzegany łącznie z poprzednim jako instalacja wodno-kanalizacyjna.
Ostatni rodzaj to instalacja grzewcza, której rola jest zawarta w nazwie – służy do ogrzewania budynku. Głównym jej elementem jest kocioł na paliwo stałe lub płynne, który podgrzewa wodę rozprowadzaną po rozlokowanych w domu grzejnikach. Obieg wody jest zamknięty i może być oparty na grawitacji bądź wywołany za pomocą pompy.
Nierzadko w kategorię instalacji sanitarnych wpisuje się także instalacje wentylacyjne, odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza w domu i zapobiegające gromadzeniu się wilgoci, prowadzącej do powstawania pleśni.

Najważniejsze zasady montażu instalacji sanitarnej

Schemat instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym powinien uwzględniać indywidualne potrzeby, preferencje i styl życia właścicieli. Instalacja wodna dzieli się na dwie podkategorie – jedną obejmującą wodę ciepłą i drugą obejmującą wodę zimną. Instalacja sanitarna krok po kroku powinna być rozplanowana według zapotrzebowania na wodę dla każdego urządzenia – umywalek i zlewów, toalet, zmywarki, pralki i wanny bądź prysznica. Jeżeli planowany jest zakup stacji uzdatniania wody, ją także należy uwzględnić w projekcie.
Planowana instalacja sanitarna obejmująca centralne ogrzewanie musi uwzględniać zamierzoną lokalizację pieca, komin, grzejniki, systemy zabezpieczające, a także oczekiwaną średnią temperaturę dla każdego pomieszczenia. Konieczność zamontowania pompy, dokładne rozlokowanie rur, złączeń i kolanek najlepiej jest skonsultować z doświadczonym fachowcem, który zasugeruje odpowiednie rozwiązania i wytknie ewentualne nieprawidłowości w projekcie.
Plan instalacji kanalizacyjnej musi być ułożony z uwzględnieniem odpowiednich średnic rur, prawidłowych spadków i umiejscowienia pionów kanalizacyjnych. Samodzielnie ułożony schemat instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym może nie zdać egzaminu, jeżeli nie ma się wykształcenia bądź doświadczenia w tworzeniu tego rodzaju projektów. Z tego względu warto poprosić o pomoc architekta.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Instalację sanitarną rozlokowuje i montuje się, kiedy dom jest w stanie surowym, aby móc ją ukryć pod podłogami i wewnątrz ścian. Fragmenty układu sanitarnego muszą być rozmieszczone pod odpowiednim kątem. Nie mogą zostać rozlokowane zupełnie poziomo. Za optymalny spadek przyjmuje się 2–3% na metr długości danego przewodu. W miarę możliwości należy też ograniczyć zmiany kierunku i większe spadki. Z tego względu liczba wykorzystanych kolanek powinna być jak najmniejsza, a tych o kącie prostych warto unikać całkowicie. Mocne zagięcia utrudniają przepływ nieczystości i sprzyjają gromadzeniu się ich.
Istotną kwestią jest także średnica rur i przewodów. Powinna być dostosowana do rodzaju podłączanych urządzeń oraz liczby osób, które będą z nich korzystać. Minimalne parametry są określone specjalnymi normami, jednak warto decydować się w miarę możliwości na szersze warianty, ponieważ gwarantują lepszy przepływ.
Warto także pamiętać o uwzględnieniu wentylacji i systemów czyszczących. Napowietrzanie instalacji i wyrównywanie ciśnienia wewnątrz jest istotne dla jej prawidłowego działania. Z kolei czyszczaki i rewizje umożliwią odetkanie zatkanych nieczystościami fragmentów.

Koszty budowy instalacji sanitarnej

Trudno jednoznacznie określić kwoty, jakie przyjdzie zapłacić w związku z całym procesem tworzenia instalacji sanitarnej. Wszystko zależy od lokalizacji, dostępności i jakości potrzebnych materiałów, a także indywidualnych cenników fachowców. Finalny rachunek może mieścić się pomiędzy kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych.
Im więcej prac wykona się samodzielnie, tym mocniej można zredukować koszty, jednak warto podejść do tego z rozsądkiem i nie oszczędzać na czymś, co zostanie zamontowane wewnątrz ścian oraz podłóg i posłuży przez wiele, wiele lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!