Data modyfikacji:

Jak dobrać wiertło do kołka?

Są takie prace, które pozornie wydają się proste, jednak jak się potem okazuje, wielu osobom nastręczają wielu problemów. Świetnym tego przykładem jest wiercenie. Większość sądzi, że jest to banalne, a jednak wcale tak nie jest. Otóż trzeba wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest nie tylko dobranie wiertła do materiał, ale także sam wybór odpowiedniego rozmiaru. Zatem, jak dopasować wiertło do kołka?
Jak dobrać wiertło do kołka

Jak dobrać wiertło do kołka? Zwróć uwagę na sam materiał

Wiercenie jest jedną z czynności, która wykonywana jest bardzo często i to nie tylko, gdy budujecie dom, ale także podczas każdego remontu czy nawet małej renowacji. Rzecz jasna wiercenie czasem może być trudne, jeżeli nie dysponujcie odpowiednim sprzętem.
Wiertła trzeba też dobierać do materiału, w którym wiercicie. Otóż w przypadku betonu, ale i cegły, trzeba zastosować bardzo mocne wiertła, a więc wiertła widiowe z uchwytem cylindrycznym.
Natomiast do kamienia możemy polecić wiertła wykonane z węglików spiekanych. Także wiercenie w metalu nie musi być skomplikowane, jeżeli wybierzcie uniwersalne wiertła HSS, które mają zeszlifowane ostrza.
Do metali szlachetnych nadają się wiertła powlekane tytanem. Są też materiały, które można łatwo uszkodzić, jeżeli nie dobierze się właściwego wiertła i do takich można zaliczyć drewno. Aby do tego nie doszło, należy stosować wiertła spiralne ze szpiczastym wierzchołkiem.
Kolejnym materiałem, który łatwo można uszkodzić, jest gres szkliwiony i jedynym słusznym wyborem są wiertła węglowo-tytanowe, które są mocne, ale też nie spowodują pęknięcia. Jeżeli jednak zastosujecie bardziej uniwersalne wiertła, to prawdopodobnie podczas próby wywiercenia otworu dojdzie do uszkodzenie wiertła bądź całkowitego zniszczenia, zniszczeniu ulegnie też płytka z gresu, która pęknie na całej powierzchni.

Jak dopasować wiertło do kołka?

Oczywiście kluczem do sukcesu całej pracy jest właściwe dopasowanie wiertła do kołka. Tutaj pojawia się więc uzasadnione pytanie: jak dobrać wiertło do kołka? 
Odpowiedź wcale nie musi być trudna. Trzeba pamiętać, że każde wiertło musi być dopasowane pod kątem średnicy do kołka rozporowego. Zatem wystarczy tylko dowiedzieć się, jaką średnicę ma wiertło. Oznaczenie powinno znajdować się na nim. Możecie również dokonać pomiaru, wykorzystując do tego celu zwykłą suwmiarkę.
Jednak musicie pamiętać, że sam rodzaj pomiaru zależy od rodzaju materiału, w którym będziecie wiercić. Jeżeli będziecie wykonywać otwory w betonie, to należy zmierzyć samą końcówkę świdra. Inaczej rzecz wygląda w przypadku drewna oraz metalu. W ich przypadku należy mierzyć na charakterystycznym wygładzeniu, które znajduje się tuż za samym świdrem. Natomiast samą średnicę trzeba mierzyć pod jego nasadką.

Jak dobrać wiertło do kołka? Ważna rada!

Wiecie już, jakie wiertło sprawdzi się idealnie do danego materiału, ale każde wiertło musi być dopasowane pod katem średnicy. Mamy dla was jeszcze jedną radę, która szczególnie sprawdzi się, jeżeli chcecie wiercić w pustakach.
Można powiedzieć, że jest ona pewnym odstępstwem od normy i znacząco ułatwi pracę. Wiadomo, że pustaki są dosyć specyficznym materiałem i w ich przypadku można zastosować pewien life hack, a mianowicie tylko w tym przypadku należy dobrać o 1 mm mniejsze od kołka.
Natomiast w przypadku betonu czy pozostałych materiałów ta zasada nie ma już zastosowania. Damy tutaj przykład. Jeżeli macie kołek o średnicy 8 mm, to średnica wiertła powinna być taka sama i wynosić 8 mm, ale w przypadku wiercenia w pustakach już średnica wiertła może być o 1 mm mniejsza, zatem wynosić 7 mm.

Jak dobrać kołek do wiertła?

Po wyborze odpowiedniego wiertła można przejść do prac. Jednak każdy majsterkowicz, czy to z doświadczeniem, czy bez, powinien pamiętać o zasadzie, że najpierw należy upewnić się, że wymiary i miejsce wiercenia jest dobrze i dokładnie oznaczone niż potem wywiercić kilka dziur w złym miejscu.
Zatem po doborze odpowiedniego rozmiaru kołka do wiertła należy jeszcze sprawdzić, czy głębokość otworu jest odpowiednia. Najlepiej zaznaczyć ów punkt, który jest docelowym na wiertle. Możecie użyć do tego celu zwykłego flamastra bądź też markera. Jeżeli na tym etapie popełnicie błąd, to niestety może się okazać, że kołek wpadnie wam do środka, a przez to mocowanie nie będzie trwałe.
Po wywierceniu otworu kołek powinien w niego wchodzić z małym oporem. Jeżeli trudno go wam umieścić, to możecie nieco sobie pomóc, używając młotka. Jeżeli jednak kołek wchodzi wam płynnie, a wręcz pojawia się luz, to znaczy, że nie dobraliście wiertła do kołka i otwór jest za duży i lepiej ten otwór zakleić i wykonywać nowy. Jeżeli okazuje się, że kołek pasuje i ciasno wchodzi, to można już przejść do wkręcenia odpowiedniego wkrętu. Zazwyczaj powinien on być dołączony do kołka, a jeżeli tak nie jest, to trzeba kupić wkręt w takim samym rozmiarze, co kołek. Do jego montażu możecie użyć wkrętarki czy śrubokrętu.
Wiele osób buduje domy energooszczędne. W takim przypadku ściany wykonywane są z gazobetonu, który cechuje niska gęstość, ale i świetne parametry techniczne. Trzeba wiedzieć, że rzeczywiście utrzymuje on ciepło i zapobiega ucieczkom, ale ma też wadę, a mianowicie montaż kołka powinien wyglądać nieco inaczej. Otóż zaleca się zastosowanie kotwy chemicznej, ale alternatywą może być też wtłoczenie do otworu klasycznego kleju montażowego. Jest to obowiązkowe wzmocnienie, które ma zastosowanie, jeżeli na kołku ma się opierać ciężki sprzętu, choćby telewizora.

Wiertarka się liczy - postaw na dobry sprzęt przy wkręcaniu wiertła do kołka

Oczywiście nie można zapominać, że także sama wiertarka się liczy i w przypadku mocnych materiałów docelowych ona także powinna mieć solidną moc. Ponadto wiertło musi pasować do wiertarki. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na sam rodzaj mocowania. Są mocowania z zastosowaniem stożka Morse’a, ale też bardziej popularne, takie jak mocowanie walcowe czy sześciokątne. Dostępne jest również mocowanie SDS Plus i SDS Max.
Jeżeli szukacie dobrych i mocnych kołków rozporowych SX/UX, to polecamy wam zestaw Fischer.
Świetnie sprawdzi się także zestaw wkrętów i kołków rozporowych Yato.
Natomiast jeżeli szukacie mocnych wierteł, to możemy wam zarekomendować Zestaw Extreme 100 szt. DT7 marki Dewalt.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Wnętrz ze smakiem