Data publikacji:

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ciepło w domu to jeden z kluczowych czynników komfortowego przebywania w pomieszczeniach, co istotne jest zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Istnieje wiele różnych opcji na zorganizowanie ogrzewania i wykorzystania w tym celu różnych źródeł i paliw. Jednym z coraz popularniejszych, estetycznych i wygodnych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe, które może stanowić jedyne źródło ciepła, jak i pełnić rolę dodatkowego elementu grzewczego. Jak działa ogrzewanie podłogowe i jakie elementy są niezbędne, by cała konstrukcja mogła funkcjonować w sposób efektowny i wygodny? Sprawdź i podejmij decyzję co do najlepszego z możliwych rozwiązań.
działa ogrzewanie podłogowe

Czym jest ogrzewanie podłogowe i o czym należy pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe jest formą ogrzewania płaszczyznowego. To rodzaj grzejnika w postaci ciągu rur umieszczonych pod powierzchnią podłogi. Mocowane są one do warstwy izolacyjnej za pomocą specjalnych spinek lub umieszczane są na wcisk w przeznaczonych do tego matach. Tak zorganizowana sieć ma postać pętli, które – podłączone do rozdzielacza – pełnią funkcję kolektora zbiorczego. Odległości pomiędzy poszczególnymi rurami mogą być różne i zazwyczaj wynoszą od 10 do 30 cm.
Podejmując decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak stopień izolacji danego budynku, zapotrzebowanie energetyczne obiektu i inne. Ogrzewanie podłogowe powinno być wykonane przez doświadczonego specjalistę w tej dziedzinie, który wykona projekt oraz oszacuje ilość niezbędnych materiałów do zamontowania instalacji. Kluczowy jest również sam montaż, który warto zlecić osobom wykwalifikowanym. Tylko prawidłowe zainstalowanie systemu zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje na zasadzie konwekcji oraz promieniowania. Ciepło doprowadzane do instalacji grzewczej w podłodze unosi się w górę pomieszczenia, a zróżnicowanie temperatur zostaje wyrównane. Do pętli grzewczych ciepło pochodzące z kotła grzewczego lub pompy ciepła doprowadzane jest dzięki rozdzielaczowi.
Wiele osób zastanawia się, czy można i jak zakręcić ogrzewanie podłogowe, np. w przypadku wyjazdu na kilka dni lub na potrzeby remontu podłogi. Jest to możliwe i proste. W tym celu wystarczy zamknąć obieg przy pomocy zaworu termostatycznego, co nie wpłynie też bezpośrednio na pracę kotła lub pompy. 

Czym jest i jak działa rozdzielacz ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ma za zadanie rozdzielać ciepło generowane przez kocioł lub pompę ciepła pomiędzy wszystkie pętle grzewcze rozprowadzone po posadzkach danego obiektu. Jest to więc serce całego układu, na które składa się kilka kluczowych elementów. Główną częścią rozdzielacza są wykonane zazwyczaj z metalu belki montowane na uchwytach, przepływomierze, zawory termostatyczne, dzięki którym regulowana jest w sposób automatyczny wydajność systemu grzewczego, odpowietrzniki, zawór zasilający i powrotny oraz nyple redukcyjne łączące rozdzielacz z rurami.
Odpowiadając na pytanie, jak działa rozdzielacz podłogówki, podstawą jest odpowiednie wyregulowanie całego obiegu. Jego celem jest doprowadzenie do stanu, w którym w każdym pomieszczeniu – i tym samym w każdej pętli – utrzymywana będzie ta sama temperatura. Kluczową rolę pełnią tu przepływomierze oraz zawory termostatyczne mieszające. Zmierzenie wartości w poszczególnych pętlach ułatwiają rotametry. Możliwe jest również dostosowanie właściwego przepływu w zależności od rozkładu wody w poszczególnych węzłach.
Ważną kwestią dla sprawności całego systemu grzewczego jest też odpowiedź na pytanie, ile rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego należy zastosować, by ogrzewanie podłogowe działało sprawnie i efektywnie. Ważne jest również miejsce zainstalowania tych urządzeń. Jeden rozdzielacz może obsłużyć do 100 metrów bieżących pętli grzewczej. Należy więc obliczyć długość zastosowanej instalacji i umieścić rozdzielacze w miejscach, z których droga do grzejników podłogowych będzie najkrótsza. Niekiedy praktyczniejszym rozwiązaniem będzie montaż dwóch mniejszych rozdzielaczy niż jednego większego.

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?

Koszt ogrzewania podłogowego ściśle zależy od jakości zastosowanych materiałów, indywidualnego projektu, wielkości systemu oraz tego, czy jest to jedyna instalacja grzejna. Na ostateczną cenę wpływ ma również koszt instalacji i robocizna. Ceny pod tym względem mogą się różnić w zależności od miasta czy doświadczenia i renomy specjalistów.
Średnia cena jednego metra kwadratowego ogrzewania podłogowego waha się pomiędzy 80 zł a 180 zł za metr kwadratowy w przypadku ogrzewania wodnego oraz pomiędzy 90 a 300 zł za metr kwadratowy ogrzewania elektrycznego. Profesjonalny montaż natomiast to wydatek rzędu 20–100 zł za metr kwadratowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!