Data modyfikacji:

Jak lakierować drewno?

Lakierowanie to jedna z podstawowych metod obróbki drewna. Użycie lakieru zapewnia konserwację, a także stanowi wykończenie drewnianych powierzchni. Wiedza dotycząca lakierowania drewna przydatna jest podczas renowacji drewnianych mebli, podczas zabezpieczania blatów oraz elementów drewnianych. Jak więc poprawnie lakierować drewno?
lakierowanie drewna

Lakierowanie drewna – po co?

Lakierowanie drewna służy zabezpieczeniu drewnianych powierzchni. Dzięki użyciu lakieru do drewna, drewniane przedmioty mogą wytrzymać próbę czasu w nienaruszonym stanie. Lakier tworzy twardą i gładką powłokę, która jest odporna na wstrząsy i uderzenia. Po prawidłowym nałożeniu lakieru, drewniany przedmiot nie powinien tracić koloru pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych.

Lakierowanie drewna – jak wykonać?

Przed rozpoczęciem lakierowania należy ocenić, czy chcemy zedrzeć starą warstwę lakieru. Warto wyszlifować drewnianą powierzchnię przed lakierowaniem. Na początku do tego celu użyjmy papieru gruboziarnistego. Po wykonanym szlifowaniu powtarzamy czynność, używając papieru o drobnej ziarnistości. Następnie delikatnie oczyszczamy drewniany przedmiot z wszelkich pyłków. Pamiętajmy, że nie należy lakierować drewna, który wcześniej zostało pokryte olejem.
Jako pierwszą powłokę nakładamy impregnat do drewna. Jest on szczególnie polecany podczas lakierowania powierzchni wystawionych na działanie czynników zewnętrznych.
Następnie użyjemy lakieru podkładowego. Lakier ten nakładamy wzdłuż włókien drewna. Używamy w tym celu pędzelka bądź bawełnianej ściereczki. Można również użyć wałka malarskiego, jednak należy uważać, by nasycić go odpowiednią ilością lakieru. Wygodnie jest pomóc sobie pędzlem i nałożyć lakier na wałek, pamiętając, by nie spływał on z narzędzi. Lakier można nakładać również natryskowo.
Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru podkładowego należy odczekać do zupełnego wyschnięcia lakierowanej powierzchni według zaleceń producenta lakieru.
Po wyschnięciu pierwszej warstwy, wygładzamy powierzchnię drewna drobnoziarnistym papierem ściernym, by przygotować przedmiot do ponownego lakierowania. Następnie delikatnie oczyszczamy drewno z pyłów. Możemy w tym celu użyć delikatnie zwilżonej ściereczki.
Następnym punktem jest ponowne nałożenie lakieru. Istnieje wiele rodzajów lakierów do drewna. Podczas wyboru lakieru właściwego należy zdecydować, czy używamy lakieru odpowiedniego na zewnątrz (np. do drewnianych ławek), czy do wewnątrz (drewniane meble, półki etc.).
Należy również wziąć po uwagę zabarwienie drewna oraz rodzaj wykończenia. Wybierając lakier do drewna, decydujemy, czy przedmiot będzie mieć wykończenie matowe, półmatowe czy błyszczące.
Lakier nakładamy ponownie wzdłuż włókien. Możemy nałożyć parę warstw lakieru dla pożądanego efektu, jednak zawsze należy odczekać z nałożeniem kolejnej warstwy do pełnego wyschnięcia poprzedniej warstwy. Pomiędzy lakierowaniem zawsze należy delikatnie przeszlifować lakierowaną powierzchnię.
W przypadku podłóg polecane jest użycie lakieru nawierzchniowego, odpowiedniego do pokrycia dużych powierzchni. Podłogi narażone są na wielokrotne uderzenia i zarysowania, dlatego do ich pokrycia używamy dedykowanych lakierów powierzchniowych.

Jak lakierować drewno na wysoki połysk?

Jeśli zastanawiasz się, jak lakierować drewno na wysoki połysk, pamiętaj o użyciu odpowiedniego rodzaju lakieru. Warto również zaopatrzyć się w krem nabłyszczający. Po użyciu lakieru o wykończeniu błyszczącym, należy odczekać minimum 24 godziny i wówczas użyć kremu nabłyszczającego. Polerujemy powierzchnię na sucho. Krem nabłyszczający zapewni lustrzany połysk polakierowanej powierzchni.

Lakierowanie czy bejcowanie?

Osoby, które zastanawiają się, jak lakierować drewno, biorą często pod uwagę również bejcowanie. Bejcowanie różni się od lakierowania tym, że proces ten nie ma na celu ochrony drewna. Bejca do drewna używana jest zatem wówczas, gdy chcemy zmienić jedynie wygląd drewna. Za pomocą bejcy do drewna możemy uzyskać zupełnie inny odcień drewna od naturalnego. Plusem bejcy jest to, że bejca jest nieco przezroczysta – dzięki temu widać słoje na drewnianej powierzchni. W przypadku farby nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu. Pamiętajmy jednak, że bejca zawsze sprawi, że drewno będzie ciemniejsze. Bejcowanie można zastosować zatem w celach czysto estetycznych, w odróżnieniu od lakierowania, które chroni drewno. Po prawidłowo wykonanym bejcowaniu nic nie stoi na przeszkodzie, by zabejcowane drewno zabezpieczyć warstwą lakieru.
Drewniane przedmioty wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Jest to również materiał miły dla oka, który swoją estetyką przypomina nam o obecności natury. Zaletą drewna jest to, że możemy go odnawiać i zmieniać jego wygląd według własnych upodobań. Dzięki temu wiele rzeczy może zyskać nowe życie. Lakierowanie drewna z pewnością wydłuża czas użytkowania drewnianych przedmiotów. Jest to proces, który przy odrobinie wiedzy, każdy może wykonać samemu. Lakierowanie drewna jest również czynnością relaksującą, a uzyskany efekt zapewni dużą dozę satysfakcji osobistej.
Zdjęcie: Envato elements