Data publikacji:

Jak myć kryształy, żeby lśniły?

Jednym z najważniejszych zadań kryształów jest zdobienie naszych wnętrz. Wyróżnia je piękny blask, który trzeba umieć wydobywać, by pokazał pełnię swojego uroku. Jak myć kryształy, aby lśniły? Zwróć uwagę na temperaturę wody, zastosowane detergenty i używane gąbki czy ścierki. Do pielęgnacji naczyń i ozdób nie potrzebujesz specjalistycznych środków. Są bardzo delikatne, ale łatwo poddają się domowym sposobom czyszczenia. Dowiedz się jak poprawnie czyścić kryształy.
jak myć kryształy

Jak myć kryształy, aby lśniły? Tego unikaj

Kryształy na żyrandolu lub postawione w witrynie są piękną ozdobą, która wzbudza niekłamany zachwyt dzięki grze świateł na precyzyjnych szlifach i perfekcyjnie gładkich powierzchniach. Żeby tak się stało, musisz wiedzieć, jak myć kryształy, aby lśniły, i jak dbać o nie każdego dnia, by nie straciły swojego blasku.
Jak myć kryształy? Przede wszystkim unikaj gorącej wody, która powoduje matowienie szkła. Niewskazane są także mocne detergenty, zwłaszcza o silnie kwasowym lub zasadowym odczynie, zdecydowanie lepszy jest zwykły płyn do naczyń. Ostatnią ważną kwestią jest unikanie mocnego pocierania powierzchni szorstkimi gąbkami czy ścierkami.
Chociaż włożenie kryształów do zmywarki wydaje się kuszącą opcją, niestety nie skończyłoby się dobrze, dlatego właściciele efektownych naczyń i ozdób wykonanych z tego szlachetnego materiału muszą dowiedzieć się, jak ręcznie myć kryształy, aby lśniły.

Jak czyścić kryształy? Odpowiednia temperatura wody

Czyszczenie kryształowych naczyń i ozdób jest proste, o ile posiada się wiedzę o tym, jak to właściwie robić. Zajęcie to wymaga cierpliwości i uwagi, ale efekty bywają spektakularne.
Jak już wspomnieliśmy, kryształy nie lubią gorącej wody. Pomijając już fakt, że może ona doprowadzić do pęknięcia szkła, stosowanie jej powoduje jego matowienie. Czy oznacza to, że należy polewać je lodowatą wodą? Nie, kryształy lubią umiarkowane temperatury, idealna będzie zatem woda chłodna.

Czym czyścić kryształy? Delikatne detergenty

Równie ważne, jak temperatura, są zastosowane detergenty. Powinny być łagodne. Z pewnością nie sprawdzą się żadne mocne środki, które mogłyby uszkodzić delikatną strukturę szkła. Jak w takim razie myć kryształy? Wykorzystaj do tego celu zwykły płyn do naczyń – to rozwiązanie najprostsze i zarazem najskuteczniejsze. Po takim myciu wystarczy płukanie octem i polerowanie, żeby kryształy zaczęły pięknie połyskiwać.

Miękkie gąbki i ścierki do czyszczenia kryształów

Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym przypomnieć – delikatne szkło bardzo łatwo uszkodzić. Oznacza to, że wykorzystanie do mycia kryształów szorstkiej strony gąbki to bardzo zły pomysł. Jeśli zdecydujesz się na gąbkę, wybierz taką, która jest w całości wykonana z miękkiego materiału, żeby nawet przypadkiem nie zahaczyć kryształu. Do mycia przydadzą się ci się także miękkie szmatki, zwłaszcza z flaneli, filcu lub mikrofibry.

Jak myć kryształy, aby lśniły? Technika czyszczenia

Podczas mycia naczyń wykonanych z kryształu należy zachować dużą ostrożność. Zwłaszcza jeśli w twoich rękach znajdą się przedmioty kosztowne, unikatowe lub wyjątkowo cenne z jakiegokolwiek innego powodu. Pamiętaj, że czasami wystarczy mocniej stuknąć takim naczyniem o twardą powierzchnię, żeby je uszkodzić.
Jak bezpiecznie czyścić kryształy? Jeśli robisz to w zlewie, najlepiej wyłóż jego wnętrze miękką ścierką. Dobrze sprawdza się również płukanie naczyń w plastikowej misce. Podczas mycia kryształów nie można naciskać ani szorować ich ścianek, nie powinno się także wkładać rąk do wnętrza wąskiego naczynia, ponieważ grozi to pęknięciem. Pamiętaj, żeby każdy z kryształów myć pojedynczo.

Jak czyścić kryształy domowym sposobem krok po kroku?

  • Kryształowe naczynia trzeba najpierw dokładnie umyć płynem do naczyń.
  • Następnie konieczne jest wypłukanie ich w chłodnej wodzie, żeby usunąć resztki detergentu.
  • Kolejnym ważnym krokiem jest przepłukanie kryształów w occie, który nada im blask i pomoże uniknąć nieestetycznych zacieków. Najlepiej zrobić to w plastikowej misce. Żeby przygotować roztwór, wymieszaj 100 mililitrów octu z 1 litrem wody.
  • Po płukaniu w wodzie i occie naczynia trzeba pozostawić do wyschnięcia. Ich wycieranie jest nie tylko niepotrzebne, ale też niebezpieczne, szczególnie jeśli próbujesz manewrować w ich wnętrzu.
  • Ostatnią ważną czynnością jest polerowanie miękką, czystą ściereczką. Zabieg ten pozwala usunąć najdrobniejsze pyłki z powierzchni szkła i sprawi, że będzie pięknie błyszczało.
  • Jak myć kryształy wewnątrz, aby lśniły?

    Niektóre naczynia łatwo umyć z zewnątrz, ale do ich wnętrza nie tak łatwo się dostać. Tak problematyczne są na przykład wazony i karafki. Jak czyścić wewnątrz wąskie, wysokie kryształy? Możesz wykorzystać domowe metody.
  • Spróbuj wrzucić do środka obierki po ziemniakach, a następnie zalej je chłodną wodą. Pozostaw całość wewnątrz przez kilka godzin, co jakiś czas wstrząsając naczyniem. Po opróżnieniu powinno wystarczyć zwykłe płukanie, by przedmiot odzyskał blask.
  • Drugim sposobem na to, jak czyścić wewnątrz kryształy domowym sposobem, jest wsypanie do środka soli i zalanie jej octem. Taka mieszanka powinna zadziałać jak najlepszy środek czyszczący.
  • Ostatnią metodą jest napełnienie kryształowego naczynia białym ryżem i zalanie go wodą. Po mniej więcej godzinie możesz całość opróżnić, pozbywając się osadów, i przeprowadzić zwyczajne płukanie chłodną wodą, a następnie octem.
  • Kryształy na żyrandolu – jak je czyścić?

    Podczas czyszczenia żyrandola zachowaj szczególną ostrożność. Wystarczy, że jakiś element upadnie, żeby potłukł się w drobny mak. Najlepszym sposobem na to, jak myć kryształy na żyrandolu, aby lśniły, jest delikatne zdjęcie wszystkich części i oczyszczenie ich zgodnie z zasadami. Takie gruntowne mycie warto przeprowadzać raz na jakiś czas, na co dzień wystarczy wycieranie kryształów z kurzu miękką szmatką.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym