Data publikacji:

Jak myć okna dachowe? Sposoby na mycie okien dachowych

Mieszkania na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Nie da się ukryć, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez poddasza. Codzienne życie na poddaszu ma swoje plusy i minusy. O ile mieszka się na poddaszu bardzo przyjemnie, to sporym wyzwaniem jest utrzymanie okien dachowych w czystości. Raz na jakiś czas wyskakują problemy typu jak umyć okno dachowe. Najczęściej trzeba radzić sobie z pokonaniem lęku wysokości. Sprawdź, jak myć okna dachowe!
sposoby na mycie okien dachowych

Jak umyć okno dachowe bez większego wysiłku?

Można spodziewać się, że okna dachowe będą najbardziej zabrudzone po sezonie grzewczym. Dotyczy to w zasadzie dużych miast, w których mieszkańcy ogrzewają swoje mieszkania za pomocą węgla lub drewna. Do tego dochodzi smog. Okna po zimie są dosłownie czarne. Domycie ich może być czasochłonne.
Dlatego warto zastanowić się nad wyborem robota do mycia okien. Na rynku nie ma jeszcze zbyt dużego wyboru takich robotów, natomiast producenci widzą ogromne zapotrzebowanie na tego typu urządzenia i pracują nad ich ulepszaniem. Taki robot, prócz okien, umyje każdą powierzchnię w pionie (kafle, marmury). Na dodatek znakomicie sprawdza się przy myciu standardowych okien. Rekomendowany jest również do czyszczenia dużych okien czy szyb wystawowych.
Najbardziej zaawansowane modele robotów do mycia okien nie powinny zostawiać smug. Mają też zabezpieczenie przed ewentualnym upadkiem. W praktyce roboty zbierają dobre opinie, chociaż wadą może być problem z domyciem fragmentów okien tuż przy samych ramach i konieczność ręcznego mycia okiennych ram. Robot do mycia okien to wydatek, który uwolni członków rodziny od trudnego zadania, jakim jest mycie okien dachowych. Co więcej, przyda się do sprzątania innych powierzchni. Gospodarstwo domowe z pewnością zaoszczędzi na wydatkach typu zlecanie profesjonalnej firmie sprzątającej mycia okien umieszczonych w dachu.

Okna dachowe Roto – jak myć?

Okna tego typu, jeśli są ulokowane na przykład na niższych skosach na poddaszu, nie stanowią większego problemu w myciu. Wystarczy ścierka i płyn do mycia szyb, a także szczotka do doczyszczenia ram w oknach. Te okna można myć z poziomu mieszkania, gdyż po zdjęciu blokady można je obracać (czyli da się umyć szybę zewnętrzną bez konieczności wychodzenia na dach). Gorzej, jeśli okna są położone „na wysokościach” – w tym przypadku potrzebna będzie drabina lub myjka do okien zawieszona na długim kiju teleskopowym. Bardzo dobrze sprawdzają się myjki – odkurzacze do szyb, gdyż zbierają brudną wodę do zbiornika, co eliminuje problem ze skapywaniem wody w czasie mycia. Mocno zabrudzone szyby trzeba będzie myć nawet kilka razy, ale efekt będzie zadowalający.
Po umyciu okna można zabezpieczyć impregnatami do szyb, które zapobiegają gromadzeniu się brudu. Producent obiecuje samooczyszczanie się okien podczas opadów deszczu, co również może oznaczać ulgę dla osób, które chcą mieć czysty dom bez większego wysiłku. W przypadku chęci nałożenia powłoki ochronnej lub jej usunięcia trzeba użyć odtłuszczacza tej samej marki.

Okna dachowe Fakro – jak myć?

Jeśli chodzi o okna dachowe Fakro, to są one również oknami obrotowymi, dzięki czemu można je umyć samodzielnie za pomocą sprzętu typu myjki Karcher. W tym przypadku warto zdecydować się na koncentraty do mycia okien tej firmy. Jeśli okna będą czyszczone za pomocą innych myjek, to ważny jest wybór płynu do mycia szyb, który faktycznie nie pozostawia smug. Starannie umyte okna dachowe umożliwiają podziwianie gwieździstego nieba w nocy.
Okna dachowe można również umyć za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Taki płyn doskonale otłuszcza szklane powierzchnie i likwiduje nawet uciążliwy brud. Następnie czyści się szyby za pomocą wody z dodatkiem octu. Nieprzyjemny zapach mikstury szybko wywietrzeje, a okna będą dosłownie błyszczeć. Na koniec trzeba je przetrzeć ręcznikiem papierowym (co niektóre osoby do tego celu wykorzystują stare gazety).

Jak umyć okno dachowe w bezpieczny sposób?

Zabierając się za mycie okien dachowych, koniecznie trzeba myśleć o bezpieczeństwie przy pracy. Przede wszystkim przydatne będą drabiny (małe – do okien na niskich skosach, duże – na najwyższych skosach). Drabina nie może być byle jaka, gdyż grozi to upadkiem z wysokości i złamaniem kończyn lub mocnym poobijaniem się. Dobrze, jeśli ktoś będzie asystował przy pracy na drabinie. Za mycie okien dachowych nie powinny zabierać się osoby odczuwające lęk wysokości, gdyż dla takich osób problematyczne będzie wejście nawet na pierwsze stopnie drabiny, nie wspominając już o dotarciu pod samo okno dachowe.
Niektóre osoby wykazują chęć mycia okien dachowych z poziomu dachu. Niestety, przy dachach ze znacznymi spadami jest to zbyt ryzykowne. Nie można wyjść na taki dach w zwykłych butach, gdyż można się poślizgnąć. Konieczność wejścia na dach może mieć związek z tym, że okno zostało zamknięte „na amen” z przyczyn technicznych. W tym przypadku lepiej jest zamówić usługi alpinistyczne.
Osoby, które ogólnie nie znoszą prac porządkowych lub nie mają na nie w ogóle czasu, mogą zdecydować się na umówienie terminu z firmą sprzątającą, która bardzo sprawnie poradzi sobie z myciem okien dachowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.