Data publikacji:

Jak myć panele? Sposoby na umycie paneli w domu

Mycie podłóg trzeba systematycznie powtarzać. Jeśli będą zbyt długie przerwy w myciu podłóg, to panele podłogowe dość szybko pokryją warstwy kurzu i pyłu, który może przedostać się do mieszkania przez otwarte okna. Sama czynność jest wykonywana w celu utrzymania czystości, a także ma wpływ na estetykę wnętrz. Jeśli chodzi o panele podłogowe, to problemem mogą być smugi. Sprawdź, jak myć panele!
mycie paneli

Czym umyć podłogę? Domowe sposoby

Przede wszystkim podłogę trzeba najpierw pozamiatać lub odkurzyć. Jeśli ta czynność zostanie pominięta, w przypadku grubej warstwy kurzu, mop może niedokładnie umyć podłogę, a także zauważalne będą pozostałości po brudzie. Piach czy kamyki mogą zarysować panele. Jeśli chodzi o domowe sposoby mycia podłóg, to do wiadra z wodą można wlać zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli na podłodze znajdują się panele, bardzo korzystnie zadziała na nie woda z dodatkiem octu. Mycie paneli octem to skuteczny sposób na nabłyszczenie paneli. Panele należy myć zgodnie z kierunkiem wzoru, co zminimalizuje widoczność ewentualnych smug.
W każdym domu powinien być mop z wiadrem. Dobrym wyborem może okazać się mop obrotowy, którego nie trzeba wyciskać ręcznie, co minimalizuje kontakt z brudną wodą. Jest to istotne dla osób, które nie lubią sprzątać w gumowych rękawiczkach. Warto jest mieć na stanie również wkłady wymienne do mopa. Za pomocą mopa można bardzo dokładnie usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Problematyczne mogą być plamy pozostawione przez zwierzęta domowe, dlatego po powrocie ze spaceru z psem warto wyczyścić mu łapy.

Płyn do mycia paneli bez smug – który wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór produktów do mycia i pielęgnacji paneli. Środki czystości są w różnych cenach, dzięki czemu każdy może dostosować swój wybór do domowego budżetu. Warto pamiętać, że panele nie gustują w zbyt dużej ilości detergentów. Oznacza to, że do wiadra z wodą nie nalewa się więcej płynu, niż jest to zalecane przez producenta. 
Mop nie może również ociekać wodą, gdyż panele podłogowe nie lubią nadmiaru wilgoci. Przesadna ilość płynu nie umyje lepiej podłogi. Niektóre płyny zawierają w swoim składzie ocet. Nie wszyscy jednak lubią ten zapach. Sporo płynów charakteryzuje się intensywnym zapachem. Przykładem jest Mydło marsylskie marki Sidolux, które bardzo długo trzyma zapach. 
Osoby z alergiami mogą wybierać produkty łagodniejsze pod względem zapachowym, a także produkty dedykowane alergikom. Można też kupować płyny ekologiczne.

Zwierzęta w domu a mycie paneli

Jeśli w domu są zwierzęta, takie jak psy, koty czy gryzonie (na przykład świnka morska), to trzeba częściej myć podłogę. Zwierzęta domowe przynoszą do domu bród ze spacerów (nie chodzi wyłącznie o łapy). Psy bardzo lubią tarzać się na łąkach, w piachu, a nawet w błocie. Niektóre psy po prostu kochają kąpiele w bagnie. Zwierzęta domowe linieją (gubią sierść). Takie zjawisko kiedyś było sezonowe, obecnie może mieć miejsce przez cały rok. Sierść zwierząt trzeba usuwać z podłogi na bieżąco.

Czym umyć podłogę po remoncie? Domowe sposoby

Sprzątanie po remoncie to dość trudna sprawa, gdyż z każdej części domu może atakować pozostałość po białym pyle. W tym przypadku trzeba sięgnąć po odkurzacz przemysłowy, który jest stworzony do sprzątania w trudnych warunkach. Taki odkurzacz skutecznie wciągnie wszelkie nieczystości poremontowe. Następnie można zabrać się za mycie podłogi za pomocą mopa, ciepłej wody i octu. To sposób na to, by nie wychodził biały nalot. Czynność najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Można również spróbować umyć podłogę z użyciem specjalistycznego płynu do mycia podłóg po remoncie.

Bezwysiłkowe mycie podłóg, czyli urządzenia mopujące

XXI wiek można kochać za technologię, która powoli uwalnia człowieka od czasochłonnych obowiązków domowych typu sprzątanie. Marki działające w sektorze AGD proponują różne innowacyjne produkty. Po sukcesie odkurzaczy automatycznych pojawiła się seria urządzeń mopujących lub odkurzaczy samojezdnych z funkcją mycia podłogi. W praktyce nie należy spodziewać się, że mop automatyczny doskonale usunie silne zabrudzenia, ale można oczekiwać, że zlikwiduje zwykły brud. Jeśli podłoga jest wyjątkowo brudna z jakichkolwiek przyczyn, to raczej najpierw trzeba ją samodzielnie doczyścić. Można taką usługę też zlecić firmie sprzątającej. 
Urządzenie mopujące jest rewelacyjne do codziennego utrzymywania podłóg w czystości. Przy wyborze takiego automatycznego mopa lubo odkurzacza z mopem warto zwrócić uwagę, na jakiej powierzchni będzie pracować i ile czasu wytrzyma bez zasilania. Takimi urządzeniami można zarządzać za pomocą aplikacji w smartfonach, dzięki czemu po przyjściu z pracy zastaje się czystą podłogę.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.