Data publikacji:

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Ogromny boom na instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach sprawił, ze dziś charakterystyczne panele PV są już stałym elementem krajobrazu w Polsce. Własna elektrownia słoneczna pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, ale jej skuteczność uzależniona jest w dużej mierze od czystości modułów. Jak czyścić panele fotowoltaiczne i jak często to robić? Sprawdź, jak myć panele słoneczne bezpiecznie.
mycie paneli fotowoltaicznych
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej niewielu inwestorów zastanawia się, w jaki sposób będzie czyścić panele z zanieczyszczeń. O umiejscowieniu paneli decyduje przede wszystkim rodzaj i ekspozycja dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest przy tym tańszy niż na gruncie, więc te drugą opcje wybierają głównie Ci, których dom uniemożliwia zamocowanie modułów na dachu. Może to wynikać np. z nietypowej konstrukcji połaci dachowej lub zacienienia budynku. Nie bez znaczenia jest też estetyka posesji — panele przytwierdzone do dachu wyglądają schludniej niż te zajmujące sporą powierzchnię działki.
Tymczasem panele zamontowane na konstrukcji gruntowej maja jedną sporą zaletę — łatwy dostęp do modułów. Przydatne jest to w momencie usuwania usterki, ale nie tylko. Gruntowa instalacja fotowoltaiczną jest łatwa w czyszczeniu, dzięki czemu nie trzeba korzystać z usług specjalistycznych firm. Mycie paneli na dachu jest bardziej skomplikowane oraz niebezpieczne, dlatego nie wolno tego robić bez zabezpieczenia przed upadkiem.

Dlaczego mycie paneli fotowoltaicznych jest ważne?

Powodem, dla którego warto regularnie myć panele fotowoltaiczne jest spadek produkcji prądu. Zanieczyszczone moduły wytwarzają mniej prądu, a w przypadku mocnego zabrudzenia mogą całkiem się wyłączyć. Zależy to oczywiście od konstrukcji panelu i czasem dezaktywuje się tylko jego część, ale w większości modeli nawet niewielkie zacienienie może mocno ograniczyć wytwarzanie energii.
Jakiego typu zabrudzenia osiadają na panelach? Wbrew pozorom jest to nie tylko kurz oraz unoszony przez wiatr piasek. W okresie wiosennym sporym problemem są pyłki kwiatów, które można zauważyć też na samochodach. Żółty osad stanowi sporą barierę dla słońca i może ograniczyć uzysk energii nawet o 20%. Poważne zagrożenie dla działania instalacji fotowoltaicznej stanowią też ptasie odchody. Nie dość, że zakrywają powierzchnię modułów, to na dodatek mogą je uszkodzić poprzez swój silnie kwaśny odczyn. Oprócz tego na panelach mogą osiąść inne zabrudzenia, takie jak sadza, smog, liście czy nawet mech. Regularne mycie paneli fotowoltaicznych poprawia więc ich wydajność, a także umożliwia bezawaryjną pracę.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Pierwsza rzeczą, która wielu właścicielom instalacji fotowoltaicznej przychodzi do głowy, jest umycie paneli myjką ciśnieniową. To podstawowy błąd, który może doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Wtłoczenie wody pod dużym ciśnieniem w uszczelki przewodów i złącz jest bardzo niebezpieczne i w skrajnej sytuacji może skończyć się spięciem lub porażeniem, a także powstawaniem prądów upływu. Dodatkowo nie wolno używać twardej wody kranowej, która pozostawiłaby na szklanej powierzchni modułów biały osad wapienny. Nie należy używać też detergentów takich jak płyn do mycia naczyń, szampon samochodowy, piana aktywna czy wielu innych.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne bezpiecznie? Do ich umycia nadaje się jedynie demineralizowana lub zmiękczona woda, a także deszczówka. Środki czyszczące zazwyczaj nie są potrzebne, wiec panele wystarczy umyć miękką szczotką (np. nylonową) lub gąbką. Oczywiście nie wolno na nie wchodzić, dlatego najlepiej użyć szczotki z długim wysięgnikiem lub mopa. Niektóre szczotki są na tyle długie, że da się nimi umyć także panele zamontowane na dachu domu parterowego. Z jeszcze dłuższych narzędzi korzystają profesjonalne firmy czyszczące.
Jeśli panele są mocno zanieczyszczone, np. ptasim guanem, można użyć roztworu wody z octem lub specjalnego preparatu do czyszczenia paneli. Płyn do mycia paneli fotowoltaicznych i solarnych ma lekko kwaśny odczyn, więc usuwa przy okazji osad mineralny. Środki te są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska. Nakłada się je za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego, a następnie spłukuje wodą pod niewielkim ciśnieniem.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć bardzo często, bo większość zabrudzeń i tak spływa podczas deszczu. W większości przypadków wystarczą dwie pielęgnacje rocznie, chyba że w międzyczasie dojdzie do mocnego zanieczyszczenia, np. pyłem z pobliskiej budowy lub pyłkami kwiatów. Jeśli podczas słoneczne pogody panele produkują mniej prądu niż zazwyczaj, najpewniej wymagają czyszczenia. Częstotliwość mycia paneli uzależniona jest też od ich pochylenia. Im mniejszy kąt pochylenia paneli, tym więcej zanieczyszczeń się na nich osadza.
Ważna jest też pora mycia paneli fotowoltaicznych. Wbrew pozorom nie należy tego robić podczas słonecznej aury. Spryskanie rozgrzanych paneli zimną wodą mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia, a wysoka temperatura jedynie przeszkadzałaby w myciu. Optymalnym rozwiązaniem jest więc mycie paneli wcześnie rano lub wieczorem, gdy moduły są już wychłodzone.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

Co ciekawe, paneli fotowoltaicznych zazwyczaj nie trzeba oczyszczać ze śniegu. Jeśli zamontowane są pod odpowiednim kątem, biały puch nie będzie się na nich osadzał. Szklana powierzchnia oraz podwyższona temperatura modułów wystarczy, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu. Nawet jeśli panele zostaną pokryte śniegiem w nocy, poranne promienie słońca odsłonią ich powierzchnię. Co jednak zrobić, gdy śnieg nadal zalega na panelach? W takim przypadku wystarczy delikatnie zsunąć taflę miękką szczotką.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik