Data publikacji:

Jak odgrodzić się od sąsiada tanio? 

jak odgrodzić się od sąsiada
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych lub działek zastanawia się, jak skutecznie i tanio odgrodzić się od sąsiadów. Nawet jeżeli są oni najbardziej przyjacielskimi osobami na świecie, każdy potrzebuje odrobiny spokoju oraz prywatności w domu i ogrodzie. W artykule przedstawiamy kilka popularnych pomysłów na wykonanie szczelnego płotu, bez potrzeby wydawania dużych pieniędzy na jego przygotowanie. 

Jakie wymagania powinno spełniać tanie ogrodzenie?

Zanim postawimy ogrodzenie na naszej działce, warto w pierwszej kolejności poznać to, co mówią o nim przepisy prawa budowlanego. Na skutek nowelizacji z 2020 roku, stawianie ogrodzenia posesji, także takie stojącego na granicy dwóch działek, nie wymaga od nas uzyskiwania żadnego formalnego pozwolenia, nie musimy także informować o tym żadnych instytucji lub osób trzecich. Wyjątek stanowią wyłącznie przypadki, gdy płot jest stawiany przy ulicy lub innych miejscach publicznych, takich jak parki, albo gdy jest on zrobiony z betonu i równocześnie pełni funkcję muru oporowego.
Ogrodzenie bez pozwolenia nie może jednak przekraczać wysokości 2,2 m, licząc od poziom gruntu. Wyższe płoty lub mury muszą być już zgłoszone odpowiednim instytucjom. Stawiana konstrukcja musi być też koniecznie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, ostre zakończenia płotów (np. ozdobne szpikulce) nie powinny znajdować się na wysokości niższej niż 1,8 m. Dodatkowe obostrzenia mogą wynikać z zapisów lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, mogą one określać np. dopuszczalne kolory i materiały.

Jak tanio odgrodzić się od sąsiada – pomysł na płot i ogrodzenie

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, a zależy nam na solidnym ogrodzeniu, które zasłoni naszą działkę przed wścibskimi sąsiadami, mamy kilka możliwości. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych z nich do uzyskania pełnej ochrony niezbędne będzie dodatkowe nasadzenie roślin lub krzewów albo zastosowanie specjalnej folii. 

Ogrodzenie z siatki

Najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga od nas dużych inwestycji. Siatkę kupujemy na metry i przycinamy do odpowiedniej długości i wysokości, rozpinając ją na uprzednio zamocowanych słupach wkopanych w ziemię. Eksperci polecają modele ocynkowane lub pokryte tworzywem sztucznym, które są odporne na rdzę. Dodatkowe oszczędności może przynieść nam wybranie produktów z większymi oczkami, jeżeli zdecydujemy się je zasłonić roślinami lub folią. 

Ogrodzenie z paneli

Nieco solidniejszym rozwiązaniem jest płot zrobiony z paneli wykonanych z drewna lub metalu, których bogaty wybór znajdziemy w marketach budowlanych. Stanowią one zdecydowanie bardziej estetyczne i solidne ogrodzenie, które będzie z powodzeniem służyło przez lata. Panele montuje się do słupów wkrętami lub klamrami, instalacja jest więc dłuższa i bardziej kosztowna, zwłaszcza jeżeli wynajmujemy do tego celu fachowców. 
Pamiętajmy, że ze względu na ciężar, słupki ogrodzenia powinny być osadzone w zaprawie cementowej. Alternatywnie zamiast paneli możemy wykorzystać różnego rodzaju deski z odzysku. Pamiętajmy jednak, że będą one wymagały oczyszczenia i impregnacji farbami lub lakierami. 

Ogrodzenie z betonowych prefabrykatów

Niezwykle popularne w naszym kraju konstrukcja, pozwalająca w szybkim czasie wykonać solidne ogrodzenie na wiele lat. Są one idealną ochroną przed wścibskimi sąsiadami. Mamy tutaj do czynienia z systemem prefabrykowanych pustaków, które mogą naśladować kamień lub cegły. Układa się je bez udziału zaprawy pomiędzy odpowiednio wyprofilowanymi słupami z betonu. Największym kosztem inwestycji jest tutaj konieczność wykonania odpowiedniej wylewki pod całą konstrukcję, zapobiegającej osiadaniu ogrodzenia lub jego pękaniu. 

Jak tanio zasłonić ogrodzenie – najpopularniejsze rośliny na żywopłot

Bardzo często przed wzrokiem sąsiadów chroni nas dodatkowo żywopłot. Tego typu zielona ściana pełni równocześnie element ozdobny i pozwala lepiej zrelaksować się w ogrodzie, a także dodatkowo wyciszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz (np. z pobliskiej ulicy), jak również powstrzymać nadmierne podmuchy wiatru. Co ważne, w sklepach znajdziemy szybko rosnące i niewymagające gatunki roślin, które stworzą bujną zaporę przy płocie. 
Z reguły na tani żywopłot przy ogrodzeniu wybieramy krzewy i drzewa iglaste. Ich podstawową zaletą są oczywiście wiecznie zielone liście, które nie opadają zimą. Dzięki temu nie musimy przejmować się, że przez kilka miesięcy w roku nasz płot nie spełnia w pełni swoich funkcji.
Niekwestionowanym królem żywopłotów w Polsce są świetnie znane tuje, znane też jako żywotniki. Drzewa z tego gatunku charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem oraz wąską i kolumnową koroną, dzięki temu drzewka posadzone w odpowiedniej odległości pomiędzy sobą tworzą gęsty, zielony mur. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych odmian odznaczających się różnym ubarwieniem liści oraz maksymalną wysokością i rozpiętością gałęzi.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem są świerki – to bardzo mało wymagające drzewa, które dostępne są w ogromnej liczbie odmian o różnych kolorach, wysokości i kształcie korony. Polacy najczęściej sięgają tutaj po świerki pospolite, serbskie i srebrne. 
Jeżeli chodzi o krzewy, bardzo dobrym rozwiązaniem zimozielonym będą gatunki takie jak bukszpany, ostrokrzewy czy laurowiśnie. Pamiętajmy jednak, że będą one wymagać odpowiedniego przycinania i formowania. 
Zdjęcie: Envato Elements