Data modyfikacji:

Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo?

Gniazdka to niezbędny element każdej instalacji elektrycznej w domu. Ich rozmieszczenie powinno być efektem dobrego planowania, bowiem w dużym stopniu wpływa na to, jak łatwo będzie nam skorzystać z kilku urządzeń jednocześnie, bez potrzeby podłączania kłopotliwych i plączących się pod nogami przedłużaczy. Sporą popularnością cieszą się więc listwowe zestawy zawierające kilka gniazdek elektrycznych, które są połączone ze sobą w sposób szeregowy. Jednak w jaki sposób ono działa i jak przebiega montaż?
jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo

Jakie urządzenia są potrzebne do podłączenia gniazdka elektrycznego?

Wybór narzędzi zależy w dużej mierze od skali prowadzony prac. Jeżeli zakładamy nowe gniazdka i układamy przewody, niezbędna będzie wiertarka z opcją skuwania, a także młotek. Zaopatrujemy się też w materiały do wypełnienia otworów w ścianach, do których rozprowadzania przydadzą się szpachle lub pace. Do samej obróbki przewodów i instalacji elementów instalacji użyjemy kombinerek, nożyka, śrubokrętów. Zaleca się też sięgnięcie po poziomicę i miarkę, które pozwolą ustawić gniazdka w równej linii. Nie zapomnijmy też o odpowiedniej liczbie plastikowych puszek, w których montujemy gniazda.

O czym należy pamiętać w trakcie montażu gniazdka elektrycznego?

Najważniejszą kwestią w trakcie instalacji pozostaje nasze bezpieczeństwo. Wszelkie prace prowadzimy oczywiście po odłączeniu zasilania w domu czy mieszkaniu. Aby upewnić się, że nie jest ono obecne w kablach, możemy użyć próbnika, który wkładamy do starego gniazdka. Wystarczy tu najprostsza sonda wbudowana np. w śrubokręt.

Szeregowe łączenie gniazdek – o czym mowa?

Kiedy większość ludzi wspomina o szeregowym podłączeniu gniazdek, mają oni najczęściej na myśli tylko ich fizyczne umiejscowienia na ścianie, a nie specyficzny typ obwodu elektrycznego. Tak więc przez szeregowo zainstalowane gniazdka rozumiemy najczęściej zgrupowanie kilku sztuk równolegle w prostej linii, są to tzw. zestawy gniazdowe. Co ważne, mogą one być podłączone do sieci na różne sposoby, wszystko zależy tu od tego, w jaki sposób poprowadzimy kable.

Przygotowanie do instalacji gniazd – zakładanie puszki elektrycznej

W sytuacji gdy planujemy założyć nowe gniazdka, w pierwszej kolejności musimy wybrać miejsce ich instalacji (warto pomóc sobie tutaj przy pomocy ołówka lub pisaka), a następnie wykonać otwory w ścianach, w których umieszczone zostaną plastikowe puszki, gdzie schowamy kable oraz mechanizm gniazdka.
Przewody z reguły układa się w ścianach w pozycji pionowej lub poziomej na głębokości około 1,5 cm. Łatwość wykonania przeznaczonych dla nich bruzd wynika wprost z materiału, z jakiego została wykonana ściana, podłoga lub strop. Znacznie łatwiej będzie się pracować w miękkiej cegle niż betonie.
Do zamontowanej puszki czy puszek elektrycznych wprowadzamy kabel z odkrytymi żyłami na długości 2–3 cm. Zawsze lepiej zostawić sobie spory zapas przewodu, na wypadek popełnienia błędu.

Kabel elektryczny – oznaczenia

Standardowy kabel elektryczny składa się z trzech osobnych przewodów, z których każdy pełni inną funkcję. Dla ułatwienia ich identyfikacji każdy z nich oznaczony jest innymi kolorami.
Kabel fazowy – w schematach układów elektrycznych posiada oznaczenie literą „L”, osłonki przewodu mają kolor czarny, brązowy lub czerwony.
Kabel neutralny – oznaczony literą „N”, spotykany w kolorze niebieskim.
Kabel uziemiający/ochronny – oznaczony jako „PE”, spotykany w kolorze żółto-zielonym lub żółtym.

Podłączenie szeregowe gniazdek elektrycznych

Najpopularniejszą metodą szeregowego łączenia gniazdek będzie połączenie sekwencyjne, w którym od jednego do drugiego gniazdka prowadzimy przewody neutralne i zasilające. Zazwyczaj stosuje się ją, gdy gniazdka tworzą dużą jednostkę. Ten sposób instalacji jest więc idealny, gdy chcemy zamontować listwę z zestawem gniazdowym, która składa się z dwóch lub więcej gniazd zasilających.
Wykonanie połączenia sekwencyjnego nie jest czynnością wymagającą dużych umiejętności. Pracę zaczynamy od przygotowania przewodu elektrycznego – do pierwszego gniazdka w zestawie podłączamy żyłę fazową (L) oraz żyłę neutralną (N). Przewód uziemiający musimy jednak rozdzielić na kilka kabli, każdy z nich podłączamy indywidualnie do jednego gniazdka w zestawie. Liczba kabli uziemiających zależy więc od tego, ile chcemy mieć gniazd. Do rozdzielania przewodu uziemiającego używamy złączki, którą ukrywamy w puszce.
Od pierwszego gniazda odprowadzamy osobny przewód fazowy i neutralny do kolejnego gniazda w zestawie. Czynność następnie powtarzamy dla drugiego gniazdka, z którego wyprowadzamy w ten sam sposób kolejne kable fazowe i neutralne do gniazdka trzeciego i tak dalej, tworząc swoisty łańcuszek. Pamiętamy przy tym, że w konstrukcji każdego gniazdka złącze fazowe znajduje się zawsze z lewej strony, a neutralne z prawej.
Wyzwaniem może być tutaj wybranie odpowiedniej długości kabli łączących poszczególne gniazdka. Nie powinny być one ani zbyt krótkie i napięte, ani też zbyt długie, bo będą plątać się niepotrzebnie w puszce.
Warto ostrzec przy tym, że połączenie sekwencyjne nie jest zalecane, jeżeli chcemy podłączać do gniazdek urządzenia o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Chodzi tutaj np. o kuchenki mikrofalowe, piekarniki, zmywarki lub urządzenia klimatyzacyjne. Jeżeli wszystkie gniazda będą mocno obciążone, obwód może się przepalić.
Zdjęcie: Envato Elements