Data publikacji:

Jak podłączyć pralkę? O czym należy pamiętać, podłączając pralkę?

Choć nasze babcie i prababcie pamiętają czasy ręcznego prania ubrań i pościeli, obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez pralki. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego i jedna z pierwszych inwestycji związanych z nowym mieszkaniem czy domem. Jednak zakup pralki to jeszcze nie wszystko. Aby z niej korzystać, należy ją także odpowiednio zainstalować. Jak podłączyć pralkę? Podpowiadamy!
jak podłączyć pralkę

Od czego należy zacząć podłączanie pralki?

Samodzielne podłączenie pralki jest możliwe i wcale nie musi być trudne. Wystarczy odpowiednio się do niego przygotować i przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Po pierwsze – należy znaleźć odpowiednie dla niej pomieszczenie. Choć najczęściej wybiera się do tego łazienkę, wiele osób montuje pralki w kuchni czy oddzielnej pralni. Warto wiedzieć, że jedynymi ograniczeniami w tym zakresie są przyłącze zimnej wody oraz gniazdko elektryczne. Urządzenie można podłączyć wszędzie tam, gdzie są one dostępne.
Po drugie – po wybraniu odpowiedniego pomieszczenia, z dostępnym przyłączem i gniazdkiem, należy znaleźć dla pralki odpowiednie miejsce. Dołączone do urządzenia wąż przyłączeniowy i rura odpływowa muszą swobodnie dosięgać przyłącza i kanalizacji. Jeżeli nie sięgają, a zmiana lokalizacji pralki nie wchodzi w grę, można dokupić dłuższą rurę czy też wąż.
Po trzecie –bezpośrednio przed przystąpieniem do podłączenia pralki należy zdjąć zabezpieczenia transportowe, które są umieszczane na każdej fabrycznie nowej pralce i chronią bęben oraz silnik. Zazwyczaj mają formę śrub z kolorowymi nakrętkami, które wystarczy odkręcić i wyciągnąć. Pozostawienie ich i włączenie pralki może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak podłączyć pralkę do odpływu?

Jeżeli pralka stoi już w wybranym miejscu, zabezpieczenia zostały zdjęte, a długość rur i przewodów sprawdzona, można przejść do tego, jak podłączyć odpływ pralki. Przez cały czas swojej pracy pralka musi mieć dostęp do wody. Z tego względu najczęściej podłącza się ją do osobnego przyłącza. Zanim jednak zacznie się pracę, należy zakręcić centralny zawór wody i spuścić wodę z rur, najlepiej przez kran w umywalce. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że woda z zaworu pralki zaleje pomieszczenie.
Kolejnym krokiem jest podłączenie do zaworu elastycznego węża, który będzie doprowadzał wodę do pralki. Należy go porządnie przymocować metalowym pierścieniem. A jak podłączyć odpływ pralki? Równie prosto. Rurę odprowadzającą wodę należy podłączyć do odpływu znajdującego się najczęściej w ścianie. Średnica odpływu powinna być minimalnie większa od średnicy rury, aby powietrze mogło spokojnie uchodzić podczas spuszczania wody. Rurę odpływową wystarczy wsunąć do odpływu i przymocować, by nie wypadła. Chcąc mieć pewność, że wszystko będzie się trzymać, a zapachy kanalizacyjne nie przejdą do urządzenia, warto zainwestować w syfony do pralki. Ich montaż jest niewiele bardziej wymagający.

Jak podłączyć pralkę do zlewu?

Podłączenie odpływu pralki do zlewu nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli nie ma dla niej osobnego odpływu, do którego byłaby stale podłączona, można wykorzystać zlew, umywalkę czy też wannę. W tym celu wystarczy umieścić na krawędzi wybranego miejsca rurę odpływową i porządnie ją przymocować na czas prania. Należy pamiętać, że niedokładnie zamocowana rura może spaść i zalać całe pomieszczenie. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest podłączenie rury do syfonu pod zlewem, jednak musi on być do tego przystosowany.
Choć obecnie powstające domy i mieszkania zostają wyposażone w odpowiednie dla pralki przyłącza, w starszych miejscach może się zdarzyć, że tych przyłączy nie ma lub są w innym miejscu, niż chcemy umieścić pralkę. O ile z rurą odpływową można sobie poradzić bardzo prosto, z dopływem wody jest nieco trudniej. Tymczasowym rozwiązaniem może być podłączenie do kranu. Jak podłączyć pralkę do kranu? Aby to zrobić, należy odkręcić sam kran i w jego miejsce zamontować trójnik z zaworem do pralki, do którego przymocujemy wąż przyłączeniowy.
Warto pamiętać, że oba rozwiązania, choć skuteczne, mogą być na dłuższą metę męczące i uciążliwe, zwłaszcza jeżeli ma się potrzebę częstego robienia prania. Budując czy wynajmując swoje miejsce, warto zwrócić uwagę na obecność odpowiednich przyłączy i rozplanować aranżację pomieszczenia tak, aby można było bez problemu podłączyć urządzenie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Po podłączeniu pralki do przyłącza i odpływu, przed pierwszym uruchomieniem, należy koniecznie sprawdzić, czy jest postawiona równo. Jeżeli podłoga pod nią ma nierówności, pralka podczas wirowania może się przemieszczać. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego, czy pralka stoi prosto, jest położenie na niej poziomicy.
Jeśli okaże się, że są jakieś niewielkie krzywizny, można je łatwo zniwelować, regulując wysokość nóżek pralki. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może okazać się zakup maty antywibracyjnej, która wyrówna podłoże, a przy tym zminimalizuje generowany przez pralkę hałas.
Kiedy już wszystko jest podłączone i sprawdzone, pora na pranie. Pierwszy raz powinien odbyć się bez wsadu, za to z zastosowaniem środka do czyszczenia pralek. Nowe urządzenia mają specyficzny zapach i ten specyfik pomoże się go pozbyć. Podczas pierwszego prania należy się dokładnie przyglądać całej instalacji, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!