Data publikacji:

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Lekko podniszczone, ale solidne, trwałe i piękne – takie są meble pochodzące z francuskiej Prowansji. Są też jasne, stylowe, a zarazem praktyczne. Ten styl możesz uzyskać, odnawiając swoje stare sprzęty. Jak pomalować meble w stylu prowansalskim? Mamy kilka podpowiedzi.
jak pomalować meble na styl prowansalski
Styl prowansalski jest bardzo surowy, ale odrobinę ujarzmiony – pęknięcia, przetarcia i widoczne w drewnie sęki są lekko oszlifowane, surowe – ale wygładzone. Meble w stylu prowansalskim nie są jednak błyszczące, lecz wyglądają bardzo naturalnie i ekologicznie. Styl ten często gości w naszych, polskich wnętrzach – zapewnia przytulny, wiejski charakter. Zobaczmy, jak pomalować meble w stylu prowansalskim.

Jak pomalować meble w stylu prowansalskim – które kolory będą najlepsze?

Prowansja to francuska kraina leżąca nad Morzem Śródziemnym – słynie z miejscowości wypoczynkowych Lazurowego Wybrzeża, takich jak Cannes, Nicea, Marsylia. Panuje tu gorący klimat śródziemnomorski, a to ma bezpośrednie przełożenie na wygląd mebli pochodzących z tego regionu. Gorące powietrze powoduje, że drewno wysycha, jest surowe, sękate i naturalne.
Dlatego Francuzi malują je na biało, beżowo lub kremowo, żeby dodać im nieformalnego, codziennego szyku, pozostawiając naturalną strukturę drewna widoczną i godząc się na jego zmiany dokonujące się pod wpływem czasu. Dlatego w kolekcjach mebli prowansalskich nie znajdziesz nieskazitelnie czystych i lśniących powierzchni, za to wszędzie obecne są widoczne słoje drewna i sęki.

Jak pomalować meble w stylu prowansalskim? Metodą shabby chic!

Meble prowansalskie są bardzo retro – tęsknią za przeszłością i czasami dawnej świetności, ale ponieważ są solidnie wykonane, to nawet te nadgryzione zębem czasu są nadal w dobrym stanie i nadają się do użytku. Ale meble prowansalskie mają także wiejski charakter – tak bardzo lubiany przez Francuzów, którzy właśnie w tym stylu urządzają swoje letnie domy.
Niektóre meble aspirują także do współczesności, np. zestawy kuchennych szafek, które mają nowoczesne fronty, ale klasyczne rzeźbione, lwie nóżki i złocone gałki – meble kuchenne rzadziej maluje się własnoręcznie, a jeśli już w ten sposób są odnawiane czy konserwowane, to efekt końcowy bardzo często przypomina styl shabby chic. Jest to technika, w której drewno przygotowuje się w szczególny sposób do malowania.
Trzeba je oszlifować, ale zostawić kilka nierównych miejsc, a następnie nanieść na niektóre fragmenty wosk. Gdy zaczniesz malować taką powierzchnię, farba nie przyklei się do woskowanych miejsc. Powstaną wówczas ciekawe i niepowtarzalne prześwity, które stanowią właśnie podstawę shabby chic. Najlepszy efekt osiągniesz, wybierając białą farbę kredową, którą pomalujesz jasnobrązowe drewno, osiągając efekt sfatygowanej elegancji.

Jak pomalować meble na styl prowansalski: komódka lub szafka nocna

Jeśli nie chcesz całego mieszkania urządzać w stylu prowansalskim, a jednak ujmuje cię ta stylistyka, postaw na drobniejsze elementy wystroju, Możesz np. samodzielnie ozdobić małą komódkę lub szafkę nocną. Wybierz inny kolor niż biały czy jasny beż. Polecamy pudrowy róż – jest ciepły, kojący, nie rzuca się w oczy, a przy tym jest bardzo stylowy. Użyj farby akrylowej na bazie wody – najlepiej sprawdzi się do drewna i będzie miała matowy efekt.
Przygotuj odpowiednio szafkę – jeśli jest drewniana, trzeba ją wcześniej oszlifować, by powierzchnia lepiej przyjęła farbę. Jeśli chcesz uzyskać efekt shabby chic, możesz posmarować drewno w kilku miejscach woskiem ze zwykłej świeczki – wtedy farba nie przyjmie się na tych fragmentach, tworząc drewniane prześwity. Gdy szafka wyschnie, możesz ozdobić ją dodatkowo naklejkami – ściennymi lub dedykowanymi meblom.

Jak pomalować meble w stylu prowansalskim na fioletowy kolor?

Francuzi kochają lawendę – w wiejskich domkach pachnie tymi ziołami w sypialni, garderobie, a nawet w kuchni i spiżarni. Popularny jest też kolor jasnofioletowy – meble w tym odcieniu również wpisują się w styl rodem z Prowansji. Rzadziej jednak spotkamy meble w całości pomalowane na fioletowy kolor – raczej będą to fragmenty, np. pojedyncze szuflady, drzwiczki od szafy czy uchwyty.
Za to większe meble, jak szafa czy kredens, mogą być ozdobione naklejkami nawiązującymi do lawendy i fioletu lub zioła te mogą być na nich namalowane – wygląda to pięknie i naturalnie. Jeśli nie umiesz namalować kwiatów lawendy, spróbuj skorzystać z szablonów lub gotowych naklejek.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.