Data publikacji:

Jak powiesić telewizor na ścianie bez uchwytu?

Telewizor na ścianie to dla wielu osób jedyny prawidłowy sposób umiejscowienia telewizora w salonie. Gdzie umieścić telewizor na ścianie? Jak to zrobić? Co w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możemy wykorzystać dedykowanego uchwytu? Mamy dla was rozwiązanie.
Jak powiesić telewizor na ścianie bez uchwytu?

Telewizor na ścianie – funkcjonalność i estetyka aranżacji salonu

Mało kto z nas może wyobrazić sobie salon bez telewizora. To jeden z podstawowych zakupów, jakich dokonuje każdy właściciel nowego mieszkania bądź domu. W przeszłości umiejscowienie telewizora nie stanowiło dla nas zbyt dużego problemu. Ogromne i niezwykle ciężkie telewizory z kineskopem były z reguły umieszczane na szafce lub specjalnej półce RTV. Takie rozwiązanie było jednak mało praktyczne – telewizor zabierał sporo miejsca, a dodatkowo uniemożliwia śledzenie akcji serialu czy filmu z innych części pomieszczenia. 
Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na powieszenie telewizora na ścianie, tym bardziej, że nowoczesne telewizory swoim kształtem zachęcają do takiego działania. Dlatego telewizor na ścianie to najlepszy pomysł. Dlaczego? Ze względu na oszczędność miejsca oraz praktyczność rozwiązania. Telewizor może być zawieszony na najbardziej dogodnej dla nas wysokości, dzięki czemu każdy domownik może czerpać maksymalną satysfakcję z oglądania telewizora. Dodatkowo telewizor na ścianie spełnia również funkcję estetyczną – to właśnie dzięki temu nasz salon prezentuje się najlepiej. 

Jak powiesić telewizor na ścianie bez uchwytu? Są na to sposoby

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów powieszenia telewizora na ścianie jest skorzystanie ze specjalnych uchwytów, które ułatwiają montaż, a także zapewniają stabilność całej konstrukcji, przy jednoczesnej możliwości elastycznego dopasowania kąta nachylenia urządzenia do reszty salonu. 
Wybierając uchwyt do telewizora, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar oraz wagę urządzenia, a także rekomendacje w kwestii wyboru konkretnych rodzajów uchwytu. Choć montaż telewizora do ściany za pośrednictwem uchwytu jest najpopularniejszym rozwiązaniem, to jednak możemy z powodzeniem zdecydować się na alternatywne sposoby montażu. 

Dlaczego uchwyt to nie zawsze dobry pomysł?

Choć uchwyt do telewizora wydaje się najlepszym sposobem na montaż telewizora na ścianie, nie zawsze chcemy faktycznie skorzystać z takiego sposobu. Dlaczego? Najczęściej powodem tego jest brak odpowiedniej kompatybilności naszego telewizora z międzynarodowym standardem VESA. Tylko telewizory, które posiadają odpowiedni standard, mogą zostać zawieszone za pośrednictwem takiego uchwytu. Wciąż jednak niektóre marki cenią sobie niezależność, dlatego nie decydują się na taki zabieg.
Istnieją także inne powody, dla których możemy zechcieć znaleźć jakąś alternatywę. Przykład? Być może w przeszłości używaliśmy uchwytu na telewizor, jednak to rozwiązanie nie było dostatecznie satysfakcjonujące. Być może uchwyt, który pasuje do naszego telewizora, jest zbyt drogi. Inny powód to „miękkie ściany”. Niekiedy uchwyt, który jest mocowany do ściany na relatywnie małej powierzchni, może po pewnym czasie, pod naporem ciężaru telewizora, najzwyczajniej w świecie poluzować się, co generuje ogromne ryzyko zniszczenia telewizora, a także nieestetycznych dziur w ścianie. Na szczęście dla wszystkich osób, które nie mogą lub nie chcą wykorzystać uchwytów, są alternatywne sposoby na powieszenie telewizora. 

Listwa montażowa najlepszym sposobem

Pierwszy skuteczny sposób na montaż telewizora na ścianie bez użycia uchwytu to wykorzystanie tradycyjnej listwy montażowej, która najczęściej stosowana jest do montażu ściennych szafek w kuchni. Listwa montażowa powinna być nieco dłuższa od szerokości telewizora. Jeden, krótszy kawałek listwy montażowej powinien być przykręcony z tyłu telewizora, zaraz przy tylnej krawędzi. 
Dłuższy fragment naszej listwy montażowej natomiast powinien być odpowiednio wypoziomowany oraz oznaczony pod wiercenie otworów montażowych. Otwory powinny być wywiercone, a w nich osadzone specjalne, solidne kołki wsparte podkładkami. Następnie wystarczy przykręcić listwę do wykonanych otworów za pomocą klucza i instalacja telewizora na samej listwie. 
To prosta czynność, która nie wymaga od nas zaawansowanych umiejętności montażowych. Warto jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie, takie jak wiertarka, klucze nasadowe, ołówek, poziomica oraz zestaw do montażu, taki jak kołki, śruby, podkładki do śrub i śruby, którymi będziemy przykręcać telewizor do samej listwy. 

Montaż telewizora za pomocą specjalnej ramy 

Alternatywny sposób, który zapewni nam możliwość uciechy nad telewizorem na ścianie, jest specjalna rama do telewizora. Taka rama jest w praktyce montowana bardzo podobnie jak w przypadku listwy montażowej. Różnica jednak polega na tym, że rama przywiera do powierzchni ściany każdym bokiem, co niejako zwiększa stabilność, szczególnie gdy obawiamy się o stan naszych murów i ścian. Jest to więc dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które zamieszkują lokale w starym budownictwie. 
Oczywiście niezbędne jest, by rama była idealnie dobrana pod kątem rozmiaru do telewizora. Na szczęście nie ma żadnego problemu z dobraniem rozmiaru, gdyż producenci tego typu produktów oferują szeroki asortyment. 

Na jakiej wysokości zamontować telewizor na ścianie?

Sposób montażu telewizora na ścianie to nie jedyny dylemat, jaki nas czeka. Warto również zastanowić się, jaka wysokość będzie dla nas optymalna. Od tego, jak wysoko będzie wisieć telewizor, zależy nasz komfort, ale także zdrowie. Oglądając telewizor, głowa powinna być w naturalnej pozycji. Dlatego też przede wszystkim zadbajmy o to, by telewizor był zawieszony na wysokości naszych oczu, gdy siedzimy na kanapie – to przecież najpopularniejszy sposób oglądania telewizji. Optymalna wysokość to około 100 cm od podłogi. 
Warto przy okazji pamiętać o prostej zasadzie – im większy telewizor, tym wyżej powinniśmy go zawiesić. Dzięki takiemu podejściu możemy być pewni, że zarówno my, jak również inni domownicy będą czuli największy komfort podczas oglądania ulubionych filmów i programów telewizyjnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo