Data publikacji:

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Kto zdradzi, jaki jest najprostszy sposób na kreta? Jak znaleźć gniazdo kreta, a potem… jak pozbyć się kreta z ogrodu? Jeśli ten mały podwórkowy szkodnik sprawia, że twój piękny trawnik jest pełen dziur i kopczyków z ziemi, przeczytaj nasz artykuł. Znamy różne triki, w tym domowe sposoby na kreta, by ssak uciekł z twojego podwórka, tam gdzie pieprz rośnie.
jak się pozbyć kreta z ogrodu

Dlaczego i kiedy warto wyprosić kreta z podwórka?

Tak właściwie to kret jest bardzo pożyteczny. To małe zwierzątko (waga maksymalnie 120 gramów, czyli nieco więcej niż kostka masła) zjada drutowce, pędraki i ślimaki. Nie interesuje się korzeniami roślin (nie podgryza ich w przeciwieństwie do nornicy). 
Dlaczego więc, gdy jest kret w ogrodzie (jak się go pozbyć), warto „grzecznie” skłonić go do opuszczenia terenu? Ponieważ gdy rozgości się na dobrze pod ziemią twojego podwórka (terytorium kreta może obejmować nawet pół hektara powierzchni!), poczyni liczne szkody, na przykład robi kopce z ziemi, wyniesione ponad jej powierzchnię, które psują estetykę terenu. Kret potrafi w ciągu jednej nocy wykopać 20 metrów tuneli i uformować aż 30 kopców! Co więcej – ssaki te nie zapadają w sen zimowy, więc nowe kopczyki z pewnością odkryjesz nawet w zimowy czas.

Kret – szkodnik czy pomocnik człowieka?

To małe czarnej maści zwierzątko jest naturalne bądź pożyteczne z punktu widzenia człowieka, ale też czyni sporo zamieszania na terenie, na którym bytuje.
 • Krety są pożyteczne dla człowieka z tego względu, że pomagają pozbyć się owadów z ogrodu. Natomiast tunele i kopce szpecą ogród oraz wywracają rośliny, które tracą stabilność w gruncie.
 • Jeśli kretowiska znajdują się na terenach rolniczych, to wykopane przez krety kamienie mogą prowadzić do uszkodzenia maszyn rolniczych.
 • Kopiąc tunele, krety potrafią uszkodzić systemy odwadniające oraz osłabiać wały przeciwpowodziowe.
 • Wykopane przejścia podziemne służą nornicom i łasicom do przemieszczania się na zamknięte obszary lub do korzeni roślin.
 • Te małe ssaki, poprzez odsłonięcie świeżo uprawianej gleby, wspomagają inwazję chwastów na polach uprawnych.
 • Jak pozbyć się kreta z ogrodu – domowe sposoby. Zapachy

  Jeśli szukasz metody, jak wygonić kreta, zacznij od sprawdzonych domowych sposobów. Jak pozbyć się kreta domowym sposobem? Zastosuj naturalne odstraszacze, które wypłoszą zwierzę.
 • Kret nie lubi zapachu aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Jak wykorzystać tę jego słabość? Tam, gdzie grasują krety, zasadź chodź jedną z wymienionych roślin (oczywiście kilka sztuk – najwięcej, ile możesz!). 
 • Kret nie znosi zapachu ludzkich włosów oraz sierści kotów i psów. Jak to wykorzystać przeciwko tym małym ssakom? Zbierz włosy i sierść ze szczotki bądź trymera, uformuj z nich kulkę i wrzuć do kreciej nory. 
 • Krety nie akceptują zapachów octu, spleśniałej skórki cytryny, resztki ryb (zwłaszcza śledzia), oleju napędowego i nafty.
 • Jeśli „zapewnisz” kretowi bodźce zapachowe, o których piszemy w tym akapicie, możesz mieć pewność, że krecik ucieknie z twojego podwórka. Tak szybko, że być może nawet nie zdąży pomachać ci łapką na pożegnanie… 

  Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Dźwięki i wibracje odstraszające kreta

  Jeśli szukasz sposobu na to, jak się pozbyć kreta z trawnika, wykorzystaj mocną stronę zwierzęcia – dobry słuch.
  Najprostszy sposób na kreta to odpowiedź na pytanie: czego nie lubią krety? Wbitego obok kretowiska metalowego pręta, na którym zawiesisz metalową puszkę po napoju albo po konserwie. Jak to działa? Puszka wprawiona w ruch podmuchami wiatru wydaje dźwięki, które nie podobają się podziemnemu niszczycielowi. 

  Krety są ślepe – jak to wykorzystać? Jak pozbyć się kreta z trawnika?

  Wiatrak na kreta. Tak – to działa! Te małe zwierzątka są ślepe, ale bardzo wrażliwe na drgania. Ustaw koło kreciej norki małe wiatraczki (takie, którymi lubią bawić się dzieci). Wprawiane w ruch podmuchami powietrza sprawiają, że do kreciej norki dochodzą delikatne wibracje. Kret ich nie znosi i migiem wyprowadzi się z twojego ogródka (jak pozbyć się kreta?). 

  Jak znaleźć gniazdo kreta? Jak złapać kreta w ogrodzie?

  Gniazdo kreta znajduje się zazwyczaj pod korzeniami drzewa lub pod kamieniami. Jest wyściełane miękką trawą i liśćmi. W pobliżu gniazda zwierzę ma spiżarnię na zapasy. Ryje i poluje on około godziny, z czego największa aktywność przypada ranem i przed południem. Jak znaleźć kreta w ogrodzie? Kiedy kopiec będzie już w miarę duży, delikatnie go podkop. W kilka minut kret powinien pojawić się na szczycie kopczyka. 

  Sposoby, jak pozbyć się kretów i nornic z działki

  Być może nie wiesz, czy masz w swoim ogrodzie do czynienia z kretem, czy z nornicą (nornica nie tworzy kopczyków ziemnych, a kret – tak). Może też zdarzyć się tak, że obydwa gatunku buszują po twoim ogródku. Jak pozbyć się kretów i nornic z działki jednym sposobem? Co działa na oba szkodniki? Zastosuj oprysk, który działa odstraszająco zarówno na krety, jak i na nornice. Użyj preparatu z substancjami naturalnymi takimi jak olej rycynowy (otrzymywany z rącznika pospolitego), olejek lawendowy i ekstrakt z czosnku pospolitego. To zapachy, których te ssaki nie znoszą, więc szybko uciekają z ogrodu. Tego typu oprysk jest bezpieczny dla roślinności. 

  Jak pozbyć się kreta z ogródka? Pułapki na krety

  Mają one wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki. Ta konstrukcja skutecznie blokuje wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Pułapki na krety umieść w krecich korytarzach i monitoruj codziennie. Kret nie wytrzyma bez jedzenia dłużej niż 10 godzin. Schwytane zwierzątko przenieś jak najdalej od swojej posesji i wypuść na wolność. Kret jest zwierzęciem chronionym (ochrona nie dotyczy bytowania zwierzaka na terenach prywatnych).
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.